Neprātīgā saprāta balss - 20. Jūnijs 2010
[Jaunākais][Arhivētais][Draugi][Par sevi]
23:59
[Link] |
Un viņš norāva pārsegu no apputējušā portreta... Izlasīju Oskara Vailda romānu ''Doriana Greja portrets''...Ko lai saka. Reti kura grāmata mani uzrunā līdz kaulu smadzenēm, bet šī nu ir tieši tāda. Tāpēc tagad sekos garāks palags un tie kam slinkums lasīt var beigt jau tagad.
Nepārstāstīšu šeit visu saturu, bet tas ir darbs pa senseno vēlmi iegūt nemirstību. Mūžīga jaunība tiek arī iegūta, bet tās dēļ tiek pārdota dvēsele. Tas ir stāsts par baudām, vēlmēm un to piepildīšanu. Par morāli un tās trūkumu, garīgu degradāciju un augstākās sabiedrības dzīvi Viktorijas laika Anglijā, kas ir reizē stīva un korekta līdz riebumam, bet tajā pašā laikā pilna tumšu vēlmju un izvirtības. Sava veida hedonisma, estētisma un pilnīgas dekadences manifests. Tiesa gan Vailds šajā darbā ne ar pušplēstu vārdu neapraksta nekādas orģijas vai seksuālās izvirtības. Toties viņam ir izdevies radīt atmosfēru, kad tās ir klātesošas it visur darbā, kā patstāvīgs zemteksts visām varoņu darbībām un domām. Otrs svarīgs romāna aspkets ir mūžsenais sižets par Jēzu un ļauno kārdinātāju velnu un ļoti netipiski labais varonis pat ar prieku ļaujas kārdināties un tikai beigās saprot, ka par mūžīgu jaunību, visu vēlmju piepildījumu un savu godkārīgo sapņu realizāciju ir palicis bez dvēseles un būtībā arī bez sirds. Protams visam pa vidu vēl figurē personificēta galvenā varoņa sirdsapziņa, kas gan arī piedzīvo smagu sakāvi. Lielā mērā stāsts ir balstīts paša autora dzīves uzskatos un pieredzē. Esot pat daži reāli prototipi. Nemaz par to nebrīnos zinot Vailda biogrāfiju. Viņš bija zināms kā dendijs un estēts, katras sabiedrības dvēsele un talantīgs dramaturgs. Tomēr, lai gan šim bija sieva un vairāki bērni, pinās ar vismaz diviem mīļākajiem, sēdēja cietumā par homoseksuālismu (tolaik to sauca par sodomiju) un beigās mira 46.gadu vecumā no sifilisa izraisīta smadzeņu iekaisuma...
Starp citu lasot šo grāmatu visu laiku domāju, kāpēc vēl neviens nav iedomājies to darbu ekranizēt. Un redz, brīvdienās uzzināju, ka esot iznākusi filma pēc šī stāsta motīviem.
Mūzika: Templis rec.- Bārbijai
|
|