- Komentārs par jaunrunu jeb newspeak
- 10/19/24 02:59 pm
-
Newspeak jeb jaunruna var būt pozitīva, ja tā piešķir/skaidro jēgu, ērti apraksta kādu nebijušu lietu/fenomenu. Valodas mērķis tomēr ir nodrošināt efektīvu komunikāciju (sadzīviskā/profesionālā komunikācijā - ja var pateikt vienu, kāpēc teikt divus vārdus?). Taču, ja jaunruna nonivilē jēdziena pamatoti negatīvo konotāciju, tā man šķiet kā ļoti bīstama spēlīte ar jēgas kariķēšanu, kas ilgtermiņā var veicināt arvien no realitātes patiesā skarbuma atsvešinātus, atļaušos, arvien pamperētākus cilvēkus.
Piemērs: unalive. Jaunrunas vārds, kas ieviesies leksikā, pateicoties video, audio, teksta koplietošanas tiešsaistes sociālā tīkla tīmekļa vietņu (Youtube, Facebook, Twitter) cenzūras algoritmiem. Lai apietu šo cenzūru, cilvēki izdomā kreatīvus lingvistiskus veidus.
Apskatīsim jaunvārdu "unalive". Pats par sevi, ārpus konteksta, tas ir pavisam nekaitīgs. Taču kontekstā ar milzu traģēdiju, nāvi, nenormālu ciešanu potenciālu, kaut vai uz auksta asfalta sašķaidītiem siltiem ķermeņiem kopā ar haotiski salocītiem metāla konstruktiem. Unalive noniecina nāves un miršanas nozīmi, dzīvības transformatīvo būtību, vārda noskaņa ir triviāla, tā atņem no nāves patiesās jēgas, vietā piešķirot skanējumu, ko varētu raksturot vārdi "naivs nihilisms".
Mans iespaids kā funkcionē algoritmi (vienkāršojot): cilvēkam, augšuplādējot savu materiālu, tas kontentu kategorizē kā "auglīga vide reklāmai" vai "neauglīga vide reklāmai". Tās ir manis izvēlētas kategoriju definīcijas, jo tikpat labi varētu teikt, ka algoritms sadala kontentu divos tipos: tajos, kur ir slikti vārdi un sliktas domas un tajos, kuros ir labi vārdi un labas domas. Slikts ir jebkas, kas sakustina vienmuļuma, paredzamības un kastrētas realitātes pieredzes mierīgos ūdeņus. Slikts ir jebkas, kas varētu pārsteigt un likts saraukt uzacis, nereti slikti arī ir paust idejas, kas aptver alternatīvus skatu punktus (kas ir dzīves lielākā bagātība cilvēkam, kurš spējīgs vienlaikus turēt sevī vairākus skatu punktus un vairākus viedokļus par vienu tēmu). Tas nogalina idejas plurālismu.