- 9/15/23 10:39 am
-
Seksuāli transmisīvās slimības ir atkarīgas no indivīdu seksuālās aktivitātes un partneru skaita, kas ir personiski un mainīgi faktori. COVID-19 ir gaisa ceļu slimība, kas izplatās caur elpošanas ceļiem un var ietekmēt jebkuru personu neatkarīgi no viņas seksuālajiem paradumiem. Masku valkāšana ir vienkāršs un efektīvs veids, kā samazināt elpošanas ceļu daļiņu izdalīšanos un ieelpošanu, kas nes vīrusu. Tā nav tikai individuāla izvēle, bet arī sabiedrības atbildība.
Ir daudz zinātnisku pētījumu, kas pierāda, ka maskas vai respiratori samazina SARS-CoV-2, vīrusa, kas izraisa COVID-19, transmisiju, ja tie tiek valkāti pastāvīgi un pareizi. Daži masku un respiratoru veidi piedāvā augstāku aizsardzības līmeni nekā citi, un daži var būt grūtāk panesami vai valkājami pastāvīgi nekā citi.
Piemēram, starptautisks ziņojums, kas publicēts žurnālā The Lancet, kurā analizēti dati no 172 pētījumiem 16 valstīs, atklāja, ka valkājot sejas masku, ir tikai 3% iespēja saslimt ar COVID-19. Turklāt ASV Slimību kontroles un profilakses centri (CDC) ir novērtējuši dažādu masku un respiratoru veidu efektivitāti laboratorijas apstākļos. Viņi ir secinājuši, ka labi piestiprinātas sejas maskas un respiratori efektīvi filtrē vīrusa lieluma daļiņas. CDC iesaka izmantot visefektīvākos masku un respiratoru veidus, kas ir pieejami un ērti valkājami. Respiratori, piemēram, nemedicīniskie N95/KN95, sniedz vislielāko aizsardzību. KN95 un medicīniskie maskas nodrošina nākamo augstāko aizsardzības līmeni. Auduma maskas nodrošina mazāku aizsardzību. CDC arī ir veicis gadījumu kontroles pētījumu Kalifornijas iedzīvotāju vidū, kuri bija saņēmuši SARS-CoV-2 testa rezultātu laikposmā no 2021. gada 18. februāra līdz 2021. gada 1. decembrim. Pētījumam tika piesaistīti 652 gadījumu dalībnieki (iedzīvotāji, kuri bija saņēmuši pozitīvu SARS-CoV-2 testa rezultātu) un 1 176 kontrolgrupas dalībnieki (iedzīvotāji, kuri bija saņēmuši negatīvu SARS-CoV-2 testa rezultātu), kuri pašziņojumos norādīja, ka bija bijuši publiskajos iekštelpu telpu laikposmam divas nedēļas pirms testēšanas un kuri noraidoja zinot par jebkuru kontaktu ar personu ar apstiprinatu vai aizdomas radušu SARS-CoV-2 infekciju šajā laikposmam. Pētījums atklāja, ka pastāvīga sejas maskas vai respiratora lietošana publiskajos iekštelpu telpu bija saistīta ar zemakam pielagojamam pozitiva testa rezultata varbūtibam salidzinajumam ar nekad nevalkajot sejas masku vai respiratoru šajos telpu (pielagojamais varbūtibas koeficients [pVK] = 0.44; 95% CI = 0.24–0.82). Starp 534 dalibniekiem, kuri noradija sejas maskas vai respiratora tipu, ko viņi parasti lietoja, N95/KN95 respiratoru (pVK = 0.17; 95% CI = 0.05–0.64) vai ķirurģisko masku (pVK = 0.34; 95% CI = 0.13–0.90) lietošana bija saistīta ar ievērojami zemakam pielagojamam pozitiva testa rezultata varbūtibam salidzinajumam ar nevalkajot nekādu sejas masku vai respiratoru.