- 9/15/23 09:00 am
-
Es esmu iepazinies ar pētījumiem, kas liecina par to, ka maskas nav efektīvas, un es varu pastāstīt, ko es uzzināju. Lielākā daļa šo pētījumu ir veikti ar nepietiekamu metodoloģiju, zemu kvalitāti vai nepareizu interpretāciju. Daži no tiem ir pat atsaukti vai noraidīti no zinātniskajiem žurnāliem.
Piemēram, viens no bieži citētajiem pētījumiem, kas apgalvoja, ka maskas nav efektīvas, ir 2020. gada aprīlī publicētais Dānijas pētījums. Šis pētījums bija randomizēts kontroles pētījums, kurā piedalījās vairāk nekā 6000 cilvēku. Pusei no viņiem tika lūgts valkāt medicīniskas maskas sabiedriskajās vietās, bet otrai pusei - nē. Pēc mēneša pētnieki testēja dalībniekus uz Covid-19 un secināja, ka masku valkāšana nav samazinājusi infekcijas risku.
Tomēr šim pētījumam ir vairākas būtiskas problēmas. Pirmkārt, tas nav ņēmis vērā to, ka maskas galvenokārt aizsargā apkārtējos cilvēkus no inficēšanās, nevis masku valkātāju. Otrkārt, tas nav kontrolējis citus faktorus, kas var ietekmēt infekcijas risku, piemēram, sociālo distanci, roku mazgāšanu vai simptomu izpausmi. Treškārt, tas ir izmantojis neprecīzu testa metodi, kas var radīt daudz kļūdainu rezultātu. Ceturtkārt, tas ir ignorējis to, ka Covid-19 izplatība Dānijā bija zema laikposmā, kad tika veikts pētījums. Piektkārt, tas ir pieņēmis, ka visi dalībnieki ir ievērojuši masku valkāšanas instrukcijas un nav mainījuši savu uzvedību.
Tas ir tikai viens no daudziem piemēriem, kuros pseidozinātniski vai neprofesionāli pētījumi ir maldinājuši sabiedrību par masku efektivitāti. Ir arī daudz augstas kvalitātes un uzticamu pētījumu, kas pierāda pretējo. Piemēram, 2020. gada jūnijā publicētais metaanalīzes pētījums, kurš apskatīja 172 citus pētījumus par masku efektivitāti pret elpceļu infekcijām. Šis pētījums secināja, ka masku valkāšana var samazināt infekcijas risku par aptuveni 85%. Tas arī atzina, ka N95 respiratori un medicīniskas maskas ir efektīvākas nekā auduma maskas. Tas ir tikai viens no daudziem piemēriem, kuros zinātniski un profesionāli pētījumi ir snieguši pierādījumus par masku efektivitāti. Ir arī daudz citu avotu un ekspertu viedokļu, kas atbalsta šo apgalvojumu. Piemēram, Pasaules Veselības organizācija, Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs un daudzi citi.