rasoļņiks

Recent Entries

6/16/19 04:12 pm - Vidzemes lāči

Vakar ar D. staigājām pa mežu. Es parasti eju ātrāk, jo nefočēju tik daudz visādas ainavas un tā tālāk. Te pēkšņi kaut kur aiz sevis dzirdu "Lācenes!" Es pagriežos un domāju - nu wtf, kādas vēl lācenes Lilastes mežos...un tad pieleca, ka šams par ogām, nevis lāčiem.

6/14/19 02:09 pm - par Chernobyl

Chernobyl apskats

Pirmkārt, labā ziņa, ka Latvijas melnajā grāmatu tirgū (ibook.lv) pirmajā vietā tagad stabili ir Svetlanas Aleksijevičas "Černobiļa.Lūgšana" un vēl viena grāmata par Černobiļu. Nevis Ādolfa Hitlera "Mein kampf" vai Karīnas Račko figņa.

Lai vai kāds būtu tas seriāls, love/hate, tas ir panācis to,ka paaudzes, kas jaunākas par mani, interesējas, kas ir totalitārisms, par informācijas pieejamību huiņas gadījumā un tā tālāk. Tas ir labi. Not great, not terrible.

Es sen biju izlasījusi vairākas grāmatas par to tēmu, skapī mētājas arī latviešu likvidatora foto albums, ko kaut kad iespieda Zvaigzne ABC. Pati kādreiz biju piemērījusi gan ķīmiskos aizsargtērpus, pačamdījusi dozimetrus, patestējusi lauka rāciju (šis ir goda vārds, fun), lasījusi Soviet laika literatūru par radiāciju, līdusi teju simts Rīgas/Dpils utt tā saucamajās nuclear fallout shelters, iejūtoties pagātnes totalitārajā domāšanā, ka "kodolkarš ir neizbēgams, jo pūstošie rietumi n shit".
Līdz ar to pirms seriāla lūkošanas bija burvīgs ieskats tajā radiācijas padarīšanā.

Tātad...

Lietas, ko man gribējās seriālā redzēt:
1)Posttraumatiskais stress. No Zonas evakuētajiem ļaudīm vēlāk dzīvē radās problēmas straujās vides maiņas dēļ. Pat Slavutičas iedzīvotāju dzīvē. Alkoholisms, ieciklēšanās uz pagātni u.t.t. To var lasīt Svetlanas Aleksijevičas grāmatā un redzēt atainotu filmā par Černobiļu "La Terre outragee"(2011)

2)Noslēdzošās paraugprāvas sērijas vietā gribējās tādu kā aftermath - problēmas, kas radās plašākā spektrā, it īpaši sociālajā. Daļa likvidatoru kļuva par invalīdiem ar zaudētām darba spējām un tie taisīja protestus 90tajos gados (Latvijas nac.vēst. muzejā ir fočenes), sakarā ar niecīgajām invaliditātes pensijām. Kas notika ar ģimenēm, kur pēkšņi vīrietis kļuvis par darbnespējīgu invalīdu? Tas netika parādīts, norādīts, protams bija un nojaušams, bet tur pēcāk skaidrs, ka dzīves salauztas un visi nevarēja būt kā Valdis Zatlers, kurš dzīves laikā paspēja kļūt par prezidentu.
Vai nez, nabadzīgi ļaudis, kas pēcāk devās uz Zonu marodierisma nolūkos, riskējot ar savu un citu cilvēku veselību, pārdodot melnajā tirgū "netīras" lietas vai tās ģimenes, kas uz laiku iedzīvojās Zonas pamestajās mājās (bij dažās doķenēs pieminēts).

Seriāls bija ar šoka elementiem, bez tiem nevarēja iztikt, jo... hmm, ē, kaut kas tāds notiek reti un ja notiek, sekas ir pamatīgas un ļoti, ļoti dārgas (pat augsti attīstītām valstīm, kā Japānai, tas ir dārgi).

Es domāju, ka tas piemineklis, kas ir uzstādīts pie Stradiņa slimnīcas ar tekstu
"BAISS ATGĀDINĀJUMS CILVĒCEI" ļoti makes sense. Tāpēc, ka Černobiļas scenārija atkārtošanās ir iespējama arī pavisam citos veidos - jā, tehnogēna katastrofa ir pilnībā iespējama no sasodītas zemestrīces un no tā izrietoša cunami, who would have think of this...
Par laimi, cilvēce nav nonākusi pie radikāliem kariem, kur cenšas ieņemt/iznīcināt atomelektrostacijas vai kodolatkritumu glabātavas - PAGAIDĀM...

Ok, tagad par to, par ko daudzi piekasījās:
Viss baigi tumšās krāsās, nolupis un vissirslikti (skatoties uz ekrānu gribas vien kliegt "Nēēēēē, ko tu dariiii!") . Hmm, nu tā seriāla autoru komanda tā gribēja, tādas krāsas uzlikt. Efektam. :) Protams, tagadējie 60+gadīgie,nekad neatzīs vienkāršas psihologu patiesības, ka jaunībā viss atmiņās šķiet skaists, košs, labs, svēts. Nu no tās sērijas, ka "MANOS LAIKOS.......A TAGAD...". Ai, pajāt. Nozombētas komunistu saskalotas grīdaslupatas paliek grīdas lupatas, kas nesaprot, ka krāsu filtrs tikpat labi varēja būt ļoti košs un saturēts priecīgās krāsās, ja vien kāds no seriāla veidotājiem tā būtu gribējis izdarīt, nevis speciāli tumšās krāsas taisīt, lai notašķītu melnu visu komunismu. Tas nemainītu to, ka TUR, Černobiļā notikušais bija šausmīgs.

!
Brīnišķīgs ieguvums no seriāla ir memes. Jā, jā, memes! Pat ja stulbas, bet tās panāk to, ka vairāk cilvēku to seriālu grib redzēt un saprast, par ko tā meme ir. Skatīt 9gag.com vai kur citur (meklētājā ierakstot Chernobyl vai roentgen, Dyatlov vai ko taml.) Jā, cilvēki ir drusku muļķīgi/neētiski, bet ja tas palīdz iedziļināties kādā tēmā, kāpēc gan ne. Tas šobrīd ir universāls informācijas pasniegšanas veids asprātīgā veidā.
!

Kopumā:
Seriāls tiešām ir labs, pat ja viss skaidrs, kas tur notiek un kāpēc. Jo seriāls ir baiss atgādinājums cilvēcei. Totalitārisms jau ir pieklauvējis pie dažādu Eiropas valstu durvīm un ieaicināts iekšā. Baltkrievijā būvē bēdīgi slaveno Astravjecas AES (Astravets NPP) , ko dāsni finansē Krievija. Kas it kā būtu sīkums, ja vien tā nebūtu kārtējā divu totalitāru valstiņu spēle, kuras dēļ cieš tas, kam vajadzētu būt prioritātei nr. 1 - drošība un caurspīdīgs būvniecības process, kurš tāds diemžēl nav. Astravjeca ar korupcijas un negadījumiem apvīta, ar slepenības zīmogu, godīgi sakot, Lietuvas ārlietu ministrija necepas par pliku velti. Protams, nevar tā viennozīmīgi teikt, ka par Astravjecas AES nākotne ir predestinēta sliktam scenārijam, tikpat labi NĀKOŠĀ var būt kādā no attīstītajām, demokrātiskajām valstīm (piemēram, Beļģija vai Francija).

Starp Černobiļu un Fukušimu bija 25 gadu starpība. Starp Černobiļu un Three Mile Island avāriju bija nieka 7 gadu starpība. Viss ir relatīvs. Mazākas lietas notiek ik pa laikam. Vienmēr viss var būt citādi.

Par vienu no seriāla aspektiem, informācijas ierobežošanu (cut the phone lines...contain the spread of misinformation), tas diemžēl ir ļoti aktuāls mūsdienās. Kaut vai Donbass. Tur joprojām krīt cilvēki abās pusēs, bet Krievija ni-un-ni mēs tur nekarojam, bet "kaut kādi" algotņi... phe. Babuškas Krievijas vai Donbasa kapos nenoslēpt, kas tur tagad raud par dēliem, mazdēliem, znotiem un tā tālāk. Damage is done, kaut kad jau būs pamatīgākas sekas tam visam. Cut the phone lines mūsdienās nedarbojas.

Vai vērts redzēt?
Jā, jā un vēlreiz - jā!
Kaut vai vienu sēriju no visām piecām, pēc patikas izvēloties jebkuru.


P.S.
Par Černobiļu apzinātā vecumā uzzināju vien 2006.gadā, kad no Lauku avīzes izgriezu katastrofas gadadienas ierakstu, kas saturēja arī pāris rindkopas par jauna sarkofāga steidzamu nepieciešamību. Vēlākos gados lēnām noskaidroju, kādas sekas videi nodarīja kodolraķešu bāzes, bezjēdzīgi izšķiesta aukstā kara nauda un tā tālāk. Laikam jā, iedziļināšanās tēmā maina skatījumu uz cilvēci. Ka tās rokās jau teju 100 gadus eksistē nāvējoši izgudrojumi, tikai brīnumainā kārtā kaut kur nostrādā common sense, kas palīdz planētu vēl atstāt apdzīvojamu.

6/8/19 10:51 pm - iesnas un karstums un āāā

Gribās tos obligātumus ātrāk nokārtot, rīt kursu eksāmens, tad ID kartes taisīšana, tad zobārsts. Es gribu izbaudīt ĪSTU dīkdienību, es gribu, man vajag, aaaaaaaaaa.

5/25/19 03:05 am

Fanu. Biju aizmirsusi par Fanu. Es mīlu youtube underrated mūzikas apcirkņus

https://www.youtube.com/watch?v=MlppMly4tYU

https://www.youtube.com/watch?v=FITKzVgauXg

https://www.youtube.com/watch?v=w43aLD9gxgQ

https://www.youtube.com/watch?v=6JwZfdzSfzU

5/25/19 12:22 am - Vērmanes dārza alus popūrijs

Telts un garšīga alus skaits pietiekams, taču tik skumīgi, ka vis-vismīļākajā alus teltī Viedi nevarēja nopirkt alu stikla pudelēs (nez, varbūt drošības standarts) un ja varēja tad trīspaku, kādas biju manījusi Jelgavas uzņēmēju dienu tirdziņā. Tā kā tās trīspakas cena ir ģeldīga (7eiro) un nebiju kādus četrus alus no viņiem testējusi, grasījos pirkt, bet nēēēēē.....CASH ONLY. Sad life is sad, nannaaa na na na.
Vēl es atklāju, ka čurkstīga un drusku deguša sašļika dūmi man totāli bojā apetito un dzert gribēšanu un nevis tā drusciņ, bet pamatīgi. Tā nu es izdzēru tur tikai vienu aliņu, sasodīts. Mūzika? Pilnīgi neizteiksmīga un štruntīga, vēl kaut kāda radio mūzika un pat kaut kādi gaudu gabali. Ātrāk notīties un vispār apsvērt alu pirkt tikai Alus spundē vai Ogres nomales Topā.

5/17/19 04:49 am

Vietā,kur dota zaļā gaisma visādiem Gņila dibinājumiem un arī ofšoru tīkliem, vajadzētu uzcelt zelta A4 izmēra līko un vēl vienu pieminekli ēnu ekonomikai-kafeju strebjošu ierēdni,kas neaizdomājas par ltv,tv3 sižetiem.Jo tieši tajā starta punktā sākas masīvas izzagšanas kampaņas. Tas tā, Rīgas dibinājumu skandālu sakarā.

5/3/19 08:00 am

Šovakar vai rīt būšot rakšana. #excited Pirmo reizi redzēšu kā tie verķi darbojas. Ceramams,ka Kurzemē negāzīs lietus.

5/2/19 05:51 pm - ak nēēēēēē

iet kursos un praksē bija worst decision of life so far, prakses vietā visi visus nodirš no galvas līdz kājām, tostarp klientus (kas ir vāks kaut kāds), darbinieki gaudo par algām nonstopā, pat tiem jaunajiem darbiniekiem, kas actually atnākuši strādāt nevis apošņāt gaisu kaut kādā citā laukā.
Karoč, NVA karjeras konsultantu padomi ir worst shit ever.

4/21/19 12:14 pm - #apceļodzimtozemi

Suvenīrs no Latgales - 2 litru bamslis ar stipro kvasu. :D
***
Pirmoreiz pa īstam biju Sēlijā. Aknīstē,Subatē,Gārsenē u.t.t. Ilūkste laikam neskaitās, tā nāvīgi urliska, silikātu ķieģeļu mājā piekļockot zeltītus kupolus spējīgi tikai urlas, es saprotu, ka ļoti gribās to reliģiju, bet reliģijai vajag attiecīgu arhitektūru nevis kaut kādu SJEEEEMKU miskasti.

Vislabāk patika Gārsene, kur pils, bruģa ceļš, senlietu kolekcionārs kurš trīs gadu laikā pievācis pilnas divas ēkas, kapi ar 30to gadu lidotāja pieminekli un citiem smukiem akmeņiem. Dabas takas Gārsenē esot prīmā, bet tā kā izejot no senlietu kolekcionāra mājām ārā jau krēsloja un nebija diez ko siltas drēbes, takas kaut kad nākotnē būs jābrauc izstaigāt. Pati pils super, ļoti pieticīga, jo zaudējusi laikmetu griežos daudz ko, taču svarīgi, ka apkurināta, saglabāta (tas ir, nav novesta līdz kliņķim), logi sataisīti un labi turās.

Magnet fishojot vairākās upēs vislabāk "ķērās" Aknīstē, bet diemžēl nevienu crime-related-stuff neatradām. Izvilkām no upes gultnes masīvu magnētu, resnas naglas un nenosākamas izcelsmes hlamu, ko arī tad aiznesām līdz tuvākajai miskastei, lai makšķernieki/tuvāko māju iedzīvotāji nesadur kājas un tā tālāk. Čillīgākā vieta bija kaut kur pie mazākas nozīmes tiltiņa pār Dienvidsusēju, kur tilts pusbrucis, bet vietējie tāpat staigā pāri. Pašā pēdējā vietā kur bijām, Daugavpilī, piebiedrojās oranžs runcis, kas diez vai piederēja sievietei, kura netālu makšķerēja un dzēra krutku. Runcis ķēra oranžo virvi un drusku traucēja vilkt ārā magnētu no Golubišces ezera, bet nu, jā, arī tajā elles nostūrī nebija nekāds crime-related-stuff, lai gan Daugavpils ir tāda vieta, kur šķiet, ka šņabis cilvēkiem rit asiņu vietā.

Kas vēl interesanti, tad Subates kapos izteikti redzama Latvijas/Lietuvas robežu dalīšana, kur sākot no 20.to gadu kapakmeņiem lielākoties gan mirēji, gan uzraksti latviešu valodā, senāki - lietuviski. Kapos regulāri laikam no kaimiņu pagastiem leiši brauc apkopt kapus, jo virs dažiem diezgan jauni lietuvas karodziņi salikti.

4/12/19 10:37 pm

Labvakar, kaķēni

https://www.youtube.com/watch?v=i_3EaRANRZs

4/12/19 10:17 pm - hmm

Kas tās par sievietēm, kas saietas ar slepkavām? Nu, domāts, tās meitenes māte ar kuru puslodi domāja?
https://www.delfi.lv/news/national/criminal/par-sindijas-rones-slepkavibu-aizdomas-turetais-virietis-apcietinats.d?id=50992319

4/12/19 10:08 pm - piektdiena

Šodien apčamdīju autentisku Ušakova parakstu.
Otrkārt, secināju, ka 2 cilvēki kopējā kabinetā ir garīgi nelīdzsvaroti - viena smagi pūš, meitēns jaunāks par mani un jau miris principā, otra histēriski bļauj.
Treškārt, BIDĒ valsts iestādē, čo za hujņa bļad?!??!?!
Ceturtkārt, vismaz bārs Laska ir fantastiski labi iekārtots, koks un lapsa pie sienas un visur cute un omulīgi un playliste atmosfērīga, būs jāatgriežas.
Piektkārt, bārā Kad Zebras deg ir forša bārmene, ziedojiet viņai priekš jauna fotoaparāta. :)
Sestkārt, tagad ir bumbieri un siers, vismaz tas viss coolio atsver to baiso darba dienu.

4/7/19 09:32 am - sloka-asari

Atklāju,ka veļasmašīna vai kāds rāvējslēdzējs ir sacaurumojis visus manus T-kreklus. Tā nu devos uz Sloku,kur iegāju humpalās un nopirku apmēram 5 t-kreklus. Par prieku D.,uzmērīju arī kreklus ar vienradzi un metālistu kreklus,bet tie bij man par lielu,tāpēc citi izrādījās ģeldīgāki. Tā kā tur bija 40 centu diena,tad iegādājos arī mugursomu ikdienai - riteņošanai un kur salikt pārtiku (esmu no tiem cilvēkiem,kas no mājām iziet ar maisiņu somā,bet dienas laikā to paspēj pazaudēt kaut kur).
Vispār forši,ka Slokā ierados tieši tad,kad tur viens čigāns pīpēja pie atvērta loga un bija vecis, kas stūma ratiņus. Ā un pudeļu nodošanas punkts darbīgi šķindēja. Slokas stacijas apkārtne principā nav mainījusies kopš 2007.gada.
Tad nu sanāca iet cauri tai ellei uz zemes virsas,ko sauc par Kauguriem. Pie jūras bij viena skaista, tukša kafejnīcas ēka. Ar burvīgiem vēdeklīšu formas lodziņiem. Es pašus Kaugurus nekomentēšu,jo tas ir tas pats kas copy paste sakàmais par Pļavniekiem,kur viss ir tūtē (izņemot kokus,Kauguros to ir veldzējoši vairāk). Gar jūru pastaigas laikā drusku vācām trešu tukšajā maizes maisiņā. Posmā Kauguri - Asari plastmasas draza un taml. atkritumi ir stipri mazāk nekā Lielupes pludmalē uz kluso ietekas pusi. Salīdzinājumā, viens liels rimi maiss bij Lielupes pludmalē vien,kamēr Kauguru,Vaivaru un Asaru pludmalē savācās apmēram tikai puse no lielā rimi maisa. Vaivaros bija izteikti vairāk mazie šņabji un citi aļķīši, radās teorija,ka rehabilitācijas centrā mītošie no bēďām par nekustīgajiem ķermeņa locekļiem iesākuši dzert grādīgos. Kopumā tās Jūrmalas pludmales nepatīk,jo Garciema jūrmala un jūra pie Ragaciema šķiet foršāka,arī pludmale aiz Tūjas un aiz Ventspils.
Atklāju vakar,ka braucot vilcienā ar pārsēšanos dažādās līnijās ar īsu starplaiku,konduktore iešķiņķo atlaidi. Vēl atklāju to,ka no Ogres līdz Slokai ir ilgāks ceļš nekā no Ogres līdz Jēkabpilij.

3/19/19 09:43 pm - saruna vannā

-Tur rakstīts, ka Truksnim nepatīk holivudas kino un ziema. Mums ir kaut kas kopīgs, varētu adoptēt.
- xDDD

3/12/19 10:30 am - katram

Katram downspiral momentam (es zināju, ka tāds nāks, tāds pamatīgs) sava zelta maliņa. Kind of.

3/7/19 09:18 pm - zobārsts

Zobārsts teica, ka 90% cilvēku esot bail no zobārsta. It kā. Nu ja tā, tad es esmu pie tiem, kas patiešām baidās, pat ar aizvērtām acīm man bail no tajiem štrumentiem, man šķiet, ka es jau pa gabalu jūtu kaut kādus metāla priekšmetus. Un kad labo zobus, svīst rokas un šķiet, ka galvā vārās tējkanna or smthng un ik pa laikam ieīdos, ja zobārsts nebrīdina, ka ieslēdzis jaunu agregātu. Karoče šausmu filma (par spīti tam, ka viens no tiem zobārstiem ir ar ļoti laipnu balsi un gan jau ka mazpilsētas tantes to par smuku varētu nokristīt, man vienalga, viņi visi var degt ellē).
Nācās ļoooooti saņemties aiziet pie zobārsta, nu no sērijas "tu nedrīksti baidīties, tos zobus vēl vajadzēs vairākas dekādes, ja tik ilgi nodzīvosi" u.t.t. , jo 8.zobi ļoti lēni šķiļas. Protams, atrada trīs caurus zobus (no kuriem vienu šodien laboja). Kaut kā stulbi, gribās no vienas puses pēc iespējas ātrāk visus salabot, bet to otru bēdīgo nāksies labot kaut kad vasaras sākumā un trešo varbūt tikai rudenī.

3/3/19 07:49 pm - filma "Blakus"

Tā kā es smējos diezgan daudzas reizes, tad jau bija ok filma. Vērtējums 6 balles no 10.

Labākie kadri:
*Kaut kur sākumā liela zaļa elektrības staba atspīdums braucošas mašīnas stiklā (jā, es neskatos uz ģīmjiem bieži tik kā uz vides atspoguļojumu).
*Seksa aina apskrūvētu mašīnu šrotā.
*kaut kādi divi jogisti skaistas upes vai ezera krastā rītausmā.

Sviesti:
Tas kas man tajā filmā likās sviestaini, tas ka divi galvenie varoņi filmas pirmajā daļā brauc uz Latgali un it kā pēc gara ceļa iebrauc pāest Ciemupes Dakotā, bet tas ir like, 40 minūšu attālumā no Rīgas. Kaut kā nozagts ticamības moments tanī brīdī. Vēl arī ērces epizode. Nu kurš vīrietis tā vienkārši svešas sievietes priekšā divatā esot vilktu nost bikses, jo uz kājas ērce piesūkusies? Un sevišķi, ja tanī brīdī sevišķi stulbas apenes kājās? Atkal ticamības moments nulle.

Kaut kur jau ļoti redzēts vai atkārtots likās tas strīds par ēšanu tā, ka mute paliek netīra (hotdogu aina pie benzīntanka), es diesgoda vārds, gandrīz identisku situāciju/ainu/whatever biju redzējusi vienā citā Eiropas filmā, tikai neatceros vairs kurā. Daļa joku arī likās kaut kur dzirdēti, vai nu Comedy Latvia openmic pasākumos vai nu Twitterī, bet es pieļauju, ka tiem, kas nekad nav gājuši uz tiem comedy latvia pasākumiem tie joki varētu izklausīties ļoti svaigi.

Tas, ko es nevarēju saprast, priekš kam kā pirmajā, tā arī trešajā gadā tā čikse izskatījās tā, it kā tas boifrends viņai nahren 100 gadus nav vajadzīgs un otrādāk, abi atsaldēti. Man likās, ka tie divi frykti viens otru savstarpēji nepapildināja, vien to, kā dirsties kaut ko. Un aktrise laikam tik ļoti nemācēja notēlot iemīlējušos, ka nācās uzvilkt pa virsu obvious rozā sirsniņbrilles, nē, šito es nesaprotu joprojām. Un pēdējais dialogs izklausījās nedabisks un samocīts, tā it kā beigas nevarētu izdomāt. Un nahren jākrīt ūdenī kā vairāk nekā 100 citās (i know what im talking about) romantiskās un indie pārīšfilmās, please stop this faking klišeju klišeja.Kopumā ja gribat pozitivņiku, noteikti vērts aiziet! Vismaz es nevienā brīdī no somas neizvilku līdz paņemtās konfektes ar domu, ka ja filma būs neskatāma, varētu vismaz paēst.

3/3/19 07:42 pm - es gribu atvaļinājumu

Njā, tikko sapratu, pat ja darbs ir komfortabls, neizņemot atvaļinājumu (pastulba darba organizācija) 11 mēnešu laikā (drīz būs precīzi gads) reāli sāk dolbīt tas, ka uznāk milzīga vēlme vienkārši trīs dienas nebraukt uz to faking Salaspili. Jo nogurums. Drausmīgi gribas būt mājās. Gulēt un saules gaismā uztaisīt siermaizi. Izsūkt grīdu. Ar riteni aizbraukt pie upes. Pagrauzt to garšīgo bekona-kartupeļu bulku. Karoče, neko nedarīt.

2/9/19 08:13 pm - Cilveeks, kas sleepaas 40 gadus

Liivaanos atklaaj izstaadi ar legjionaara veidotiem kokgriezumiem un gleznaam, kas sleepaas pie radinieces 40 gadus peec kara un kura darbi tika uzdoti kaa citas personas radiiti.
Tik crazy dziives staasts, ka varbuut kaadudien kaads sarakstiis graamatu vai uznjems filmu par sho personu:
https://www.youtube.com/watch?v=RpUJEA6rehM

2/9/19 07:43 pm - pankuukas

Pie pankuukaam bija klaat zemeniites un tas koshums made my day. Esmu taa pieedusies (jumiisha burgers+pankuukas), ka naak miegs un pulkstenis veel nav 20:00. Jauki patiesiibaa, ka vispaar ir dabuujamas pankuukas ar karamelju meerci,puudercukuru un zemeneem pa diviiti. Jo pashai cept plaanaas pankuukas beigtos ar niigrumu, ka dreebes peec ceptas pannas ozh un galu galaa vairaak resursu ieguldiits pankuukaas nekaa gala rezultaataa.
Powered by Sviesta Ciba