Uzsāku sarunu par agras nostimošanas astroloģiskajiem aspektiem. Taču no astroloģijas terminiem es nesaprotu vispār nekā. Toties es ko saprotu no sirmiem matiem, jo pirmos tādus mamma man izrāva 20 gadu vecumā, un šodien matu krāsošana manā dzīvē uz mūžīgiem laikiem ir ieņēmusi stabilu vietu ne tikai tāpēc, ka man nebūtu kur likt laiku un naudu, bet tīri praktisku mērķu dēļ. Tāpēc sagribējās noskaidrot, kā uz šo jautājumu skatās zinātne.
Maķenīt paguglējos un noskaidroju, ka cilvēkam kļūstot vecākam, matu saknītēs (folikulās) atmirst pigmenti (melanīni), kas nosaka matu krāsu, tāpēc jaunizaugušie mati ir bez krāsas - balti, pelēki vai sudrabaini.
Laiks, kad krāsas daudzums folikulās samazinās, dažādiem cilvēkiem ir individuāls - interneta diskusijās var lasīt komentārus no cilvēkiem, kas sākuši sirmot 12 gadu vecumā, bet tikpat labi tas var nenotikt arī 40 gadu vecumā. Tāpat var sirmot visa galva vai tikai viena šķipsna. Par galveno noteicošo faktoru uzskata iedzimtību - noskaidro, kad nosirmoja tavi vecāki un uzināsi, kad tas notiks ar tevi. Starp citiem iemesliem mēdz minēt arī nepareizu uzturu (sevišķi B vitamīna trūkumu), smēķēšanu, mazasinību, kafiju un daudzas grūtniecības. Pāragru nosirmošanu tāpat var veicināt AIDS vai vēzis. Tumšmataini cilvēki nosirmo ātrāk (ja tu no dabas esi platīnblonds, tad nosirmošanas draudi tevi lai pārāk nemoka).
Nekādas informācijas nebija par manas vecmāmiņas versiju - viņa uzskatīja, ka pie mūsu famīlijas agrās sirmošanas ir vainojamas II pasaules kara šausmas. Taču diez vai man izdosies viņu par to pārliecināt.
Tāpat noskaidroju, ka efektīvajam mītam par cilvēka nosirmošanu vienas nakts laikā pēc briesmīgiem morāliem triecieniem (visi atceramies kaut vai Palmeru no "Tvinpīkas") nav pārāk daudz zinātnisku pierādījumu. Tomēr atkārtot šo eksperimentu mājas apstākļos parasti neiesaka. Netaisiet viens otram sirmus matus!