Kas ir lucid dreaming jeb apzinātā sapņošana? |
[Aug. 9th, 2011|05:16 am] |
Tā ir spēja sapņot, apzinoties, ka viss notiekošais ir sapnis. Kad cilvēks neapzināti sapņo, tad ir pārliecināts, ka viss notiek pa īstam un parasti arī rīkojas tieši tāpat kā īstajā dzīvē.
Interesanti, ka brīdī, kad saprotam "es sapņoju", mums ir pieejama gan racionālais, reālās dzīves smadzeņu darbības aspekts (ar visu attiecīgā dzīves perioda informāciju), gan iracionālais, loģikas neierobežotais.
Turpretim - vidusmēra cilvēks sapņos darbojas tikai iracionāli, vienlaicīgi ticot, ka viss notiek pa īstam, un vairumā gadījumu uzreiz pēc pamošanās visu naktī redzēto aizmirst, tāpēc domā, ka sapņus neredz vispār.
Kāds labums no apzinātas sapņošanas?
1) Izklaide. Vari realizēt visu, ko atļauj fantāzija. Reālās dzīves morāles normas, fizikas likumi un citi aspekti šeit nav obligāti jāievēro.
Piemēri: a) Levitēšana (un citas superspējas); b) Sekss ar jebkuriem pazīstamiem vai nepazīstamiem cilvēkiem (dzīvniekiem, augiem un priekšmetiem, ja vēlaties ;D); c) Vēsturisku notikumu vai daiļliteratūras, vai filmas 3D piedzīvojums; ...
2) Sevis izzināšana, mācīšanās. Piemēri: a) Daudzi dažādu nozaru pārstāvji apgalvo, ka tieši apzinātā sapņa laikā ir izveidojuši simulāciju, lai pilnveidotu, kādu no savām reālās dzīves prasmēm (dažādu sporta veidu pamatelementu tehnikas, uzstāšanās auditorijas priekšā, u. tml.); b) Konfliktu risināšana ar cilvēkiem, kuri reālajā dzīvē nav sasniedzami (Satiec savu mirušo sievu/vīru un beidzot izrunā ar viņu savas nesaskaņas) c) Izsauc augstāko Sevi uz pārrunām, lai noskaidrotu, kāda ir tava dzīves jēga, ko to vislabprātāk vēlies darīt.
3) Problēmu risināšana. Kad cilvēks ļoti ilgi mokās ar kādu sarežģītu uzdevumu, piemēram, šujmašīnas izgudrošanu, kāda algoritma izstrādi, kāda procesa optimizāciju. Viņš risinājuma atrašanai ir veltījis daudz laika, izpētījis visu pieejamo informāciju, ko var atrast par attiecīgo tēmu, izmēģinājis visādus risinājumus, no kuriem neviens nav bijis apmierinošs. Šādās situācijās elegants risinājums var parādīties sapnī. Iespējams, ka risinājums šķita nepieejams tāpēc, ka nomodā esošās smadzenes nav pietiekoši radošas - tās par daudz ierobežo sabiedrībā pieņemtie stereotipi, agrākā dzīves pieredze, u. tml.
Nelaimīgi tie cilvēki, kuri nosapņo fantastisku risinājumu, un pamostas ar sajūtu "jā, es redzēju, kā to izdarīt, bet vairs neatceros!"
Dažiem cilvēkiem tas sanāk dabiski, lielākajai daļai gan ir jāiegulda zināms darbs, lai tas izdotos.
|
|
|