Februāris 2010

Svētdiena Pirmdiena Otrdiena Trešdiena Ceturtdiena Piektdiena Sestdiena
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28      
Powered by Sviesta Ciba

tā es te mocījos neziņā kur likties un sāku domāt par failu apmaiņas lietām un to legalizāciju. (neseno pirate bay u.c. jaunumu sakarā).
šobrīd legāla mūzikas pārdošana ir normāli attīstījusies un drīz tai sekos tv un filmas. jau šobrīd arvien vairāk pakalpojumu sniedzēju piedāvā fiksētas maksas viss-ko-vari-noklausīties mūzikas risinājumus, kur par 15-20$ mēnesī klausies ko un cik gribi. protams, apple, kā tirgus līderis nesteidzas ielekt šai vagonā, jo tas ir krietni mazāk izdevīgi, nekā maksāt par katru dziesmu individuāli. tas mainīsies, ja parādīsies konkurents, kas sāks apdraudēt apple pozīcijas.
un tieši tāpat būs arī ar filmām.
tad es te sēdēju un izpīpēju, ka es nākotnē gribētu pakalpojumu, kurā pieejams jebkāds saturs (filmas, mūzikas, grāmatas, bildes, vienalga) par konstantu, fiksētu mēneša maksu. tāds kā milzu sociālais tīkls, kurā satura radītāji izliek paši savu saturu, lietotāji vērtē, cenzētāji cenzē nepiemēroto. un satura radītājiem tiek maksāts proporcionāli to satura izmantošanas apjomam. youtube ar copyrightotu(e?) saturu + virtuāls amazon + neirobežots itunes store vienā par fiksētu maksu.
lietotājs izdomā, kādu saturu vēlas izmantot un to vienkārši atver savā datorā, telefonā vai jebkurā citā vidē, platformā vai ierīcē.
utopiski jau, protams, kaut vai tādēļ, ka esošie spēlētāji nav ieinteresēti kaut ko mainīt, jo viņiem esošais strādā gana labi. sākumā, protams, būtu negauši, kas piegrābtu pilnas kabatas ar visu ko, taču mana pieredze rāda, ka tā satura apjoms, ko tu vari noklausīties, noskatīties, apskatīt vai izlasīt ir ierobežots, bez tam, kāda jēga kaut ko pastiprināti glabāt, ja jebkurā brīdī to vari no jauna apskatīt, izlasīt vai noklausīt. iedomājos telefonus, kuros nav nepieciešama atmiņa, viss tiek straumēts un citus rožainās nākotnes skatus. tad vēl tāds sīkums - kā atsījāt pelavas no graudiem, taču šķiet tas jau ir tikai algoritma jautājums (genius vai last.fm ir labs piemērs kā atsijāt pelavas no graudiem).
un tad nāks kāds gudrinieks, kurš izdomās biznesa modeli, kurš visu šo piedāvās par brīvu (ar reklāmām vai kādā citā veidā). un tai momentā zudīs aizsardzības jēga un mēs visi uzelposim vieglāk. lasīšu šo pēc divdesmit gadiem un smiešos par savu naivumu.

Comments

OK - par otrkārt varētu piekrist, bet tieši tur ir tā lielā atšķirība - šāds modelis ir ļoti pateicīgs jauniem vai vidēji pazīstamiem jebkuriem māksliniekiem, bet bombas tam nepiekritīs, jo tas būs neizdevīgi. Katrā ziņā tādam servisam būtu jādabūn tik daudz sekotāju, ka tas sasniegtu kaut kādu kritisko masu un tas nav viegli.
Treškārt - pirātisms to ietekmēs tā, ka pietiks ar diviem džekiem, kas par fiksēto samaksu apgādās visu valsti ar stafu. Tagad viņiem vismaz ir jāsamaksā par katru vienību iTunes vai vienalga kam, bet šeit - nekādu ierobežojumu, kas to rūpalu padara par ļoti pievilcīgu.