"Valdība, pārņemot "Parex banku" valsts kontrolē, ir tikai ieguvusi sev nedaudz laika, intervijā saka starptautisko finanšu un ekonomikas vēstures profesors Maikls Hadsons (Michael Hudson). Viņš skaidro, ka ASV banku glābšanas plāns ir neveiksmīgs, būs vajadzīgi vēl divi triljoni dolāru un visa līdz šim ieliktā nauda ir pazaudēta. Latvijā viņš saredz to pašu problēmu.
Pašreizējā finanšu krīze nav parasts ekonomiskais cikls, pēc kura sagaidāma ekonomikas atveseļošanās. Tradicionālam ekonomikas ciklam ir jāietver sevī ekonomikas atgūšanās nosacījumi, savukārt šī finanšu krīze atstāj milzīgu parādu pārpalikumu. Vairāki pētnieki ir secinājuši, ka šī izvērtīsies par tā saukto L veida depresiju - ekonomikas lejupslīdei sekos vienmērīga, lēzena, nevis augšupejoša V tipa atgūšanās. Neviena ekonomika nevar ilgstoši "dzīvot uz parāda", vienkārši palielinot procentu maksājumus par parādu gadu no gada. Rezultātā tos vairs nav iespējams atmaksāt. Iedzīvotāju ienākumi tiek patērēti parāda procentu atmaksāšanai, nevis, lai iegādātos preces un pakalpojumus, tā rezultātā ekonomika vēl vairāk saruks, pieaugs bezdarbs un nabadzība un visas valsts izskatīsies kā trešās pasaules valstis 1980.gados..
"Risks ir turpināt ticēt mītam, ka kaut kā ir iespējams kļūt bagātam, ieslīgstot parādos, nevis būvējot pamatus sevis finansēšanai. Lielākais risks ir, ka nemainīsies šī politika, ka Latvija turpinās aplikt ar nesamērīgi lielu nodokli darbaspēku un ražošanu. Nekustamā īpašuma nozarei ir jāļauj bankrotēt, un viss ir jāsāk no jauna. Ekonomika sarūk tik strauji, ka Latvija nekādi nespēs atdot savus parādus."
Viss raksts šeit: http://www.lv.lv/?menu=doc&id=183769
|