Par sazvērestības teorijām |
Sep. 15th, 2017|07:19 pm |
Uzgāju interesantu rakstu par sazvērestības teorijām. Būtībā, matemātiska pieeja jautājumam, cik ilgi brīvi izvēlēta sazvērestība noturētos neatklāta.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4728076/
Modelis, protams, ir nepilnīgs, lai arī interesants. Pētāmā objekta uzstādījums, diemžēl, paredz, ka precīzu parametru iegūšana ir faktiski neiespējama, un pārbaudīt modeļa prediktīvās iespējas ir nereāli (principā - pagaidām, lai tas būtu ar vērā ņēmamu ticamības pakāpi - iespējams, vispār). Tiesa, raksta autori to kompensē, pieņemot to atklāšanas iespējas vērtību, kas, izejot no pieejamajām, ir sazvērestības neatklāšanai vislabvēlīgākā - t.i., worst case scenario priekš tiem, kas kā reiz gribētu šo sazvērestību atmaskot. Apskatīta arī šī parametra samazināšana - t.i., ja nu piepeši iespējamība, ka šo sazvērestību atklās, kļūst par kārtu mazāka, nekā zināmajām atklātajām. Rezultāti, kā jau varētu sagaidīt, liecina, ka sazvērestība tiktu atklāta ātrāk. Tiesa, to, cik ļoti ātrāk, es nebūtu iedomājies tā uzreiz.
Jāatzīst, ka man ir zināmi iebildumi pret šo matemātisko modeli - tiesa, ne tādi, kas manā skatījumā to invalidētu kā tādu. Tik vien, kā gribētos labāku parametrizāciju, atsauces uz iepriekšējiem pētījumiem par sabiedrību, kur parādās attiecīgā statistiskā modeļa piemērotība līdzīgu procesu analīzei, un tā. Bet citādi, interesants ieskats. |
|