Neparedzēta reakcija - February 6th, 2015 [entries|archive|friends|userinfo]
kjiimikjis

[ userinfo | sc userinfo ]
[ archive | journal archive ]

February 6th, 2015

Bišķītis ķīmijas vēstures [Feb. 6th, 2015|01:51 am]
2015. gads, lai gan tikko sācies, izrādījies pēdējais piedzīvotais kādam iz ķīmijas dižgariem. Nesen aprāvusies Karla Džerassi (Carl Djerassi) dzīve.

Džerassi vārdu es dzirdējis tiku tikai pirms vairākiem gadiem lekcijā par zāļu vielām - tur viņš tika minēts kā pirmā orālā kontracepcijas līdzekļa izgudrotājs. Laikam jau tas arī ir viņa visplašāk pazīstamais sasniegums, lai gan viņš ir bijis visnotaļ plaša profila speciālists, un viņa publikāciju kaudze (citādāk tos ~1200 gab. literatūras vienību īsti nosaukt nevar) ir skārusi visai plašu ķīmijas apakšnozaru spektru.

Uzzināju par šī ķīmiķa nāvi gan pavisam neviļus - pārlūkodams, kas jauns ķīmiskajā blogosfērā darās. Šajā sakarā, atradu arī interesantu bildi:
 photo Woodward_Prelog_Djerassi.jpg
Foto uzņemts tepat, Latvijā - nu, tolaik gan LPSR. Zinātāji (priekšnieces personā) teic, ka foto uzņemts 1970. gadā IUPAC konferences ietvaros (konferences materiāli šeit). No trim onkuļiem, kas bildē redzami, kreisajā pusē gulošais ir V. Prelogs - viens no stereoķīmiskās nomenklatūras pamatlicējiem. Galvenie nopelni - organisko savienojumu stereoķīmijas pētījumi, par ko arī norāvies Nobela prēmiju. Uzvalkā tērptais vīrs, kas viņu bradā, ir neviens cits kā R.B. Vudvards (R.B.Woodward), organiskās ķīmijas dižgars, kuru daudzi uzskata par 20. gs. dižāko ķīmiķi (es pats arī nevaru nevienu citu šī titula vairāk cienīgu iedomāties, jāatzīst), kurš visplašāk pazīstams ar vairāku sarežģītu dabā sastopamu organisku savienojumu sintēzi no laboratorijā pieejamām izejvielām. Esot mīlējis iedzert, un bijis aplam kaismīgs smēķētājs. Protams, dabūjis Nobela prēmiju (par to totālās sintēzes padarīšanu, nevis kaitīgajiem ieradumiem). Nebūtu pamanījies nelaikā nomirt, varbūt būtu dabūjis vēl vienu.
Trešais onkulis - Džerassi. Pētījumu jomas - daudz un dažādas, ja interesē viņa dzīves pārstāsts, tas izlasāms šeitan. Nav saņēmis Nobela prēmiju, lai gan gana daudz ir cilvēku, kuri uzskata, ka būtu pelnījis, bet ko nu vairs.

Varētu šo un to uzrakstīt par to, kāds cilvēks Džerassi ir bijis, bet - ņemot vērā, ka pa lielam pats to visu esmu tikai nesen uzzinājis, par viņu lasot viņa nesenās nāves sakarā... Kaut kā neliekas īsti pareizi to visu klāstīt. To vairāk piedienētos tādiem, kas, ja ne viņu personīgi pazinuši, tad vismaz bijuši vairāk informēti par viņu - gan par pētījumiem, gan arī par personību kā tādu. Es varu vien rekomendēt tiem, kam ir kāda interese par ķīmijas vēsturi, jo sevišķi 20. gadsimta ietvaros, palasīt par šī kunga veikumu.
linkpost comment

navigation
[ viewing | February 6th, 2015 ]
[ go | Previous Day|Next Day ]