Non serviam - [entries|archive|friends|userinfo]
Vērotājs, staigātājs

[ userinfo | sc userinfo ]
[ archive | journal archive ]

Links
[Links:| Jaunie Dziesmas Stāsti ]

[May. 2nd, 2010|09:18 pm]
Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
Pirmkārt es gribu papurpēt par latviešu valodā iztrūkstošo šķīrumu starp nepatīkams (nav patīkams) un nepatīkams (nepatiku izraisošs). Tuvākais, laikam, ir "ne patīkams" izslēdzošajam jēdzienam un "nepatīkams" nosaucošajam. "Ne patīkams" kā jēdziens ietver jēdzienu "nepatīkams".
Tātad.
Jebkurai parādībai ir trīs instinktīvie vērtējuma līmeņi - patīkams, nepatīkams un vienaldzīgs. Precīzais sadalījums katram cilvēkam katrā jomā ir savādāks; dažiem vienaldzība nepastāv vispār, citiem ir milzīga nepatikas daļa. Papildus būtiska dimensija ir vēlme rīkoties, piemēram, pārslēgt kanālu, uzgriezt skaļumu, iet projām vai spontāni aplaudēt. Vēlme rīkoties pamatā ir jo lielāka, ja vērtējums ir jo tālāk no vienaldzības stāvokļa. No šī var konstruēt grafiku, kas ilustrē iedarbības varbūtību katrai atsevišķai cilvēkjomai. Pamatmodelis ir šāds:

Līnija iezīmē minimālo vēlmi rīkoties; faktiskā vēlme rīkoties var būt krietni lielāka par minimumu. Piemēram, ļoti nokaitināts cilvēks nekavēsies izslēgt mūziku, kas kaut mazliet traucē. Lai attēlotu dažādos vienaldzības un patikas līmeņus, jāzīmē paraboliska līnija, kur lūzumpunkti (1;1 un -1;1 parabolā y=x2) iezīmē vienaldzības robežas. Papildus grafikā ir iekļaujama horizontāle, kas norāda minimālo rīkoties vēlmes līmeni, lai kaut ko tiešām darītu. Tā ir vides un apstākļu līnija: ir jājūt izteikts riebums, lai izietu no teātra izrādes, bet, lai nepārslēgtu TV kanālu mājās, jābūt īpašam slinkumam.

Diemžēl šobrīd neviena no apskatāmajām vērtībām nav skaitliski izmērāma, tāpēc šis ir tikai piegājiens patikas vizualizēšanai un skaidrošanai.
Linklem tiesu

Comments:
[User Picture]
From:[info]zyto
Date:May 12th, 2010 - 12:47 pm
(Link)
Par veerteejuma liimenjiem, kaa ir ar ieintereseetiibu? Cilveeks redz kaut ko jaunu, vienaldziibu neizraisa, noteikt vai patikams vai nee arii nevar, jo tas ir kaut kas jauns, tajaa briidii saakas peetiishanas moments un vinjsh nonaak sava veida meditaacijas staavoklii, kaa veerotaajs kursh peeta gleznas un nav veel noteicis, vai vinjam taa patiik vai nee, m?
+par riiciibu, darbojas veel instinktiivaas reakcijas un arii "karodzinji" pirms dzimshanas saliktie(tipa liktens pagrieieni), kur mees nezinaamu iemeslu deelj varam izveeleeties kko ne tikai no patikas un nepatikas veerteejuma.
Veel var pieskaitiit lietderiibas koeficientu un tad vispaar kjiiselii apmaldiities ieraugot papildus neskaitaamaas roziiniites... ;)