making sense - Komentāri [ieraksti | vēsture | ko es lasu | par mani]
gedymin

[   par mani   ]
[   arhīvs   ]

18. Dec 2017|20:13

gedymin
Atkal par kriptovalūtām - atvainojiet, cerams, pēdējais ieraksts par tēmu kādu laiku!

Aizdomājos, ka pie iepriekšējā derētu vairāk izvērst, kādas problēmas ir tieši bitkoiniem pretstatā kriptovalūtas idejai vispār ("kriptovalūta" = distributed trustless value store). Protams, par šo visu gan jau, ka gudri cilvēki ir rakstījuši un zina daudz vairāk nekā es, tāpēc tās ir tikai tādas fantāzijas.

1) Deflācija. Normālā nauda zaudē vērtību inflācijas dēļ. Inflācija, manuprāt, darbojas gan kā redistribūcijas mehānisms (bagātie pakāpeniski zaudē savus uzkrājumus), gan kā motivācija naudu investēt, nevis nodarboties ar hoardingu. Ja būtu hoardings un bagātie neko ekonomikai atpakaļ nedotu, tas novestu pie tādas nevienlīdzības, kuru mums grūti pat iedomāties.

Ir gan tādas kriptovalūtas, kur jaunas monētas nāk klāt laika gaitā, gan tādas, kurās nenāk - tātad ar iebūvētu inflāciju un iebūvētu deflāciju. Bitkoini tehniski ir it kā pa vidu, jo kopējais monētu skaits ir ierobežots, bet pagaidām vēl visas nav izraktas. Bet faktiski tas 80% sava pastāvēšanas laika ir bijis dziļā deflācijā.

No vienas puses, inflācija būtu sabiedrībai labāks risinājums. Pretējā gadījumā neproporcionāli atalgoti tiks tie, kuri kriptovalūtas savos maciņos ievāc tagad, nevis nākošās paaudzes vai tie, kuri pie koiniem kaut kādu iemeslu dēļ šobrīd netiek.

No otras puses, katram individuālajam investoram ir izdevīgi, ja viņa bitkoini palielina vērtību! Līdz ar to es neskatos īpaši optimistiski uz to, ka bitkoinus varētu aizvietot kāda valūta ar iebūvētu inflāciju.


2) Anonimitāte. Atkal - eksistē gan vairāk, gan mazāk anonīmas kriptovalūtas. Neregulējama anonimitāte nozīmē nodokļu paradīzi. Regulācijas iespēja savukārt var nozīmēt, ka kriptovalūtas transakcijas kļūst par daudz caurspīdīgāku lietu, nekā banku pārskaitījumi un novērš Panamas ofšorus.

Kopējam labumam būtu izdevīgāk valstu līmenī aizvietot fiat naudu ar kādu pilnīgi caurspīdīgu kriptovalūtu. No otras puses, katram individuālajam investoram anonimitāte ir vēlama (vai vismaz neitrāla).

Abas problēmas varētu atrisināt, ja būtu politiskā griba. Bet domāju, ka uz to ir niecīgas izredzes. Libertārieši un kriptoinvestori ir gandrīz pārklājošās kopas, bet demokrātisku konsensusu par labu izmaiņām būs grūti izveidot, jo lielākā daļa šobrīd vienkārši nesaprot, par ko vispār ir runa.


Nesaistīti ar konkrēto ierakstu, vienkārši +- labs skaidrojums:
https://www.youtube.com/watch?v=l1si5ZWLgy0&list=PLPQwGV1aLnTu0KFDbHk4AUiiyce0xLX7p
saite Read Comments

Reply:
No:
Lietotājvārds:
Parole:
Ievadi te 'qws' (liidzeklis pret spambotiem):
Temats:
Tematā HTML ir aizliegts
  
Ziņa:

Esi modrs! Lietotājs ir ieslēdzis anonīmo komentētāju IP adrešu noglabāšanu..