(Papildināts viss teksts.)
Rīga, 26.janv., LETA. Par pagājušā gada vārdu kļuvis vārds "mēstule", par gada nevārdu atzīts vārds "māsterplāns", šodien paziņoja valodas ekspertu komisija.
Savukārt gada spārnotais teiciens ir "valsts deg zilās ugunīs". Kā ziņots, šos vārdus teica bijušais Ministru prezidents Indulis Emsis (ZZS), informējot, ka valdība nespēj pieņemt visus nepieciešamos normatīvos aktus līdz 1.maijam, kad Latvija kļuva par Eiropas Savienības dalībvalsti.
Vārds "mēstule" ir jauns angļu valodas vārda "spam" latviskojums, kas varētu aizstāt iepriekš izskanējušos latviskojumus "surogātpasts" un "liekpasts". Tas radīts no vārdiem "mēsls" un "vēstule". Valodnieki norādīja, ka no šī vārda daudz ērtāk veidot noderīgus atvasinājumus, piemēram, "mēstuļotājs", "mēstuļošana", "pretmēstuļu programma" un citus, pastāstīja valodas entuziasts Andris Gobiņš.
Par gada vārdu "mēstule" kļuva tādēļ, ka ir trāpīgs, asprātīgs un sabiedrībai, īpaši pēdējā laikā, ļoti noderīgs vārds, kas veidots pēc latviešu valodas likumībām. Pirmo reizi tas izskanēja pagājušajā gadā un, pēc valodnieku teiktā, jau tagad tiekot lietots dažviet presē.
Valodnieki diskutējuši arī par vārdiem "vingruma klubs", "laimētava" (ko pagūts nodēvēt arī par "zaudētavu"), "lietpratējs" ("eksperta" vietā). Īpašu uzmanību izpelnījušies arī jaunvārdi "burziņš" ("tusiņa" vietā) un "tvarts" ("kompaktdiska" vietā). Vairākkārt gada vārda titulam ieteikts arī "nevārds".
Vārds "māsterplāns" kļuvis par gada nevārdu kā piemērs izteikti neatbildīgai valodas piesārņošanai ar svešvārdiem, par ko bieži vien nepamatoti uzveļ vainu Eiropas Savienībai, skaidroja Latvijas Universitātes filoloģijas fakultātes baltu valodu katedras dekāns Jānis Kušķis. Viņi šī vārda vietā iesaka lietot "dižplāns" vai "virsplāns".
Gada nevārda titulam nominēti arī sarunvārdi "rullēt", "katrs viens" un nepareizi lietotais vārds "simpatizēt". Gada nevārdam nominēti arī ģermānismi "bišķiņ" un "riktīgi", anglisms "spics", rusismi "da jebko", "prikols", "tipa", kā arī "varbūtās", "pilotprojekts" un vārdi ar lieku nozīmes atkārtošanu - "visoptimālākais" un "ļoti minimāls".
Teikums "valsts deg zilās ugunīs" izraudzīts kā visplašāk lietotais teiciens izvirzīto vidū. Daudzo satiksmes negadījumu dēļ minēts arī bijušā Ministru prezidenta Induļa Emša (ZZS) citāts - "lidojošie zārki", arvien biežāk runāts par politiķiem ar iespējamiem "skeletiem skapī". Īpašu vērību izpelnījās arī Staņislava Šķestera (ZZS) citāts "strādāt - tas arī ir darbs", pastāstīja Latviešu valodas attīstības kopas koordinatore Maija Sinka.
Minēti arī spārnotie teicieni "dabūt Briseles kāpostu", "vēsture tā sataisījās, ka..", "dzeltenā kleita", "lēmuma pieņemšanā vadījos no daudzdimensionālas izvēles matricas" un Emsim piedēvētais izteikums "katram Dagdas ezim ir skaidrs, ka..". Saistībā ar partiju "Jaunais laiks" minēts teiciens "iesim, neiesim valdībā".
Muzikologs Guntars Pupa uzsvēra, ka nepareizi tiek lietots vārds "albums" attiecībā par kompaktdisku vai kaseti. Tā vietā būtu jālieto "tvarts", kas pamazām sāk izplatīties arī presē. Par aplamiem viņš dēvēja vārdu "rekordkompānija" un norādīja, ka jāizvairās no vārdu "hits" un "tops" lietošanas, kam tuvākajā laikā jāatrod aizstājēji latviešu valodā.
Nepareizi tiek lietots arī vārds "trilleris" attiecībā uz kino, jo šī vārda nozīme ir divu blakus skaņu atskaņošana mūzikā, skaidroja Pupa. Runājot par kino, Pupa ieteica lietot vārdu "drebulaidējs".
Latviešu valodas attīstības kopai tika iesūtīti 70 jaunvārdi, 130 nevārdi un 70 spārnotie teicieni.
Jau ziņots, ka līdzīgas akcijas, lai pievērstu sabiedrības uzmanību valodas saturiskajai un formālajai tīrībai, notiek daudzās valstīs, arī Vācijā un ASV.
Latvijā pirmo reizi tāda notika 2003./2004.gadā, kad par gada vārdu kļuva "zīmols", par "nevārdu" - "eiro" nelokamības dēļ, bet par spārnoto teicienu - "zelta rokas" jaunā nozīmē. |