ChatGPT ietekme uz medicīnas praksi Vinajam Prasādam ir interesantas domas par to, kādu
ietekmi ChatGPT atstās uz medicīnu. Man šķiet, ka tās ir pārāk optimistiskas, bet vispārīgi es viņam piekrītu.
Ar ChatGPT izciliem ārstiem vairs nebūs nozīmes. Šeit ar izciliem viņš domā nevis vispusīgi prasmīgus, bet tos, kam ir vislielākās uzkrātās zināšanas. ChatGPT spēs sastādīt ārstēšanas plānu daudz labāk un ātrāk par viņiem. Ar ChatGPT palīdzību daudzi viduvēji studenti vieglāk varēs kļūt par ārstiem.
Tas ir ticami tāpēc, ka šobrīd jau notiek virzība uz šo modeli. Man skolā labi padevās matemātika un dabaszinības, bet valodās gāja grūti. Kad es stājos universitātē, man bija no Latvijas jādabū vidusskolas atestāta oriģināls, un biju pārliecināts, ka bioloģijā man bija teicami. Izrādās, ka šajā priekšmetā man bija zemāks vērtējums. Nav būtiski, jo cits students no Polijas vispār nebija mācījies bioloģiju vidusskolā. Viņam gan nācās pielikt nedaudz papildu pūles, lai apgūtu bioloģijas pamatus, bet citādi tas nav nekas īpašs. Vienīgais iestājeksāmens farmācijas studijām bija matemātikā. Domāju, ka tas kalpoja kā primitīvs IQ tests. Ja esi pietiekami gudrs, tad varēsi apgūt visu neatkarīgi no iepriekšējās pieredzes.
Tāpat farmaceita reģistrācijas eksāmenā lielāks uzsvars ir tieši uz spējām atrast informāciju. Tev iedod izdrukātu zāļu aprakstu un piņķerīgu jautājumu par šo zāļu lietošanu, un tev ierobežotā (2-3 minūšu) laikā ir jāprot pārskatīt izdrukas un atrast pareizo atbildi. Tieši tā tas arī notiek reālajā praksē. Atnāk kāds uz aptieku un jautā, vai šos acu pilienus var lietot ar kontaktlēcām? Es tā arī atbildu – es tūlīt paskatīšos. Sagūglēju un atrodu uzticamu informāciju. Tikmēr apmeklētājs arī ir sagūglējis atbildi. Forši! Ja divi dažādi meklētāji atrod vienādu atbildi, tad jau laikam esam atraduši pareizo atbildi. Ideāls piemērs, kā modernais modelis ir par to, ka vienojamies ar pacientu par labāko vai pieņemamāko terapiju, nevis autoritatīvi pavēlam.
Gūglēšana ir diezgan neefektīva. Ar speciālu medicīnai pielāgotu ChatGPT šis process varētu būt ērtāks un ātrāks. Tik un tā būtu vajadzīgs cilvēks, kas izvērtē, vai atbilde ir uzticama, kāds tai ir apstiprinājums no oficiāliem avotiem, no ražotāja, no regulatoriem, no jaunākajiem pētījumiem. Kā arī tas, kā to vislabāk komunicēt pacientam.
Latvija šajā ziņā krietni atpaliek. Aptiekā, kurā strādāju par farmaceitu Latvijā, kases aparāti patiesībā ir normāli datori, un es mēģināju tajos atvērt pārlūku un skatīt oficiālo informāciju par zālēm, kad kaut ko nezināju. Bet tad man pateica, ka tas ir aizliegts. Nu labi, varbūt uzņēmumam tāda politika, jo baidās no drošības caurumiem. Turpmāk izmantoju savu mobilo telefonu. Bet tad vadītāja jautāja – kāpēc tu bieži skaties mobilajā par zālēm? Latvijā nav pieņemts, ka farmaceits meklē jebkādu informāciju. Tev viss ir jāzina no galvas un uzreiz, citādi tas pacienta priekšā nebūs pietiekami autoritatīvi.
Šī paradigmas maiņa daudzus biedē, tāpēc arī ir bailes no ChatGPT. Teicamnieki zaudēs savas pozīcijas viduvējībām. Un tas ir labi, jo aprūpes kvalitāte celsies.