Poundbury https://en.wikipedia.org/wiki/PoundburyŠeit ir plašāks
apskats.
Apbrīnoju šādus projektus, kas savieno ekoloģiju, praktiskumu un mūsdienīgo ar vēsturisko stilu. Turklāt tas nav nekāds fanu klubs, bet ērta, dzīvošanai piemērota, estētiska vide.
Galvenās iezīmes, ka ir dažādi arhitektūras stili, bet vismaz nav mūsdienu bezgaumīgas stikla un dzelzsbetona būdas.
Nav nekādi vadu, kas karājas virs galvām. Viss kārtīgi iet caur kabeļiem, kas ierakti zemē.
Piemērots gājējiem, bet arī nav pret mašīnām. Maksimāli ērts jebkuram transportam.
Apgalvo, ka ir oglekļa neitrāls. Pamanīju, ka nav nekādu saules paneļu uz jumtiem. Tas patiesībā ir loģiski, jo saules paneļi uz jumtiem ne tikai slikti izskatās, bet arī nav izdevīgi no izmaksu viedokļa. To uzstādīšana izmaksā teju vai pusi no kopējās summas. Daudz saprātīgāk ir saules paneļus likt tieši uz zemes, piemēram, tuksnešainās vietās. Dažreiz tos izvieto gar autostrādēm, jo tādās vietās tāpēc nevienam negribas dzīvot vai nodarboties ar lauksaimniecību. Un vispārīgi vēl jāvērtē, ko darīt ar saules paneļu atkritumiem.
Ielas nav taisnas, bet apzināti ar dažādiem līkumiem un šķēršļiem. Tad nevajag ceļa zīmes, jo pati apkārtne jau liek piebremzēt un braukt uzmanīgi.
Cenas ir augstākas nekā vidēji, tomēr ne tik augstas, lai būtu pieejamas tikai bagātniekiem. Divu guļamistabu dzīvoklis par £450K ir apmēram kā Londonā, un vidusšķirai pieejama. Jādomā, ka daļa no augstās cenas ir ekskluzīvā vieta, un ja šādu projektu īstenotu vietā ar lētāku zemi, tad arī cenas neko daudz neatšķirtos no caurmēra cenām apkārtnē.
Man Latvijā gribētos atjaunot lauku mājas kā guļbūves. Protams, jau ar mūsdienīgākiem, modernākiem materiāliem, bet lai vizuāli būtu kā pagātnē. Bez elektrības vadiem (kabeli var ierakt zemē), ar piebraucamiem ceļiem, bet ne obligāti asfaltētiem. Ar siltumsūkni apkurei, mūsdienīgu ūdens padevi un kanalizāciju, bet aku pagalmā, lai karstā laikā var pasmelt un dzert. Kāpēc lai mēs to nevarētu, ja Latvijā zemes ir tik daudz?
Un apkārt lai ir liepas, augļu dārzs un arī dīķis. Negribu nekādas rindu mājās vai citas modernisma celtnes, kas nomāc dvēseli. Varbūt tas ir tikai mans bērnības iespaids, bet domāju, ka pati dzīve bija ērtāka šādā pagātnes arhitektūras vidē, nekā mūsdienu funkcionālajā bezgaumībā.
Protams, viss lielā mērā ir atkarīgs no finansēm. Tāpēc ir svarīgi, lai valsts un visu iedzīvotāju ekonomika plaukst un attīstās, lai mēs varētu izveidot šo vidi maksimāli ērtu un skaistu.