Jauns neatjēdzīgs skatījums uz lietām
 
[Most Recent Entries] [Calendar View] [Friends View]

Wednesday, September 23rd, 2015

    Time Event
    9:35p
    zāļu cenas Latvijā
    Man ziņa par uzskrūvēto zāļu cenu skandālu nelikās īpaši nozīmīga divu iemeslu dēļ: 1) Tas attiecās tikai uz ASV, kur medicīnas sistēma jau ir zināma, kā pilnībā fucked up ar tās brīvā tirgus parodiju un greizo apdrošināšanas sistēmu. Citur pasaulē tās zāles bija pieejamas par normālu cenu. 2) Tās zāles reāli bija nenozīmīgas nišas produkts. Malārija šajā valstī prakstiski nepastāv un citām slimībām citas zāles ir efektīvākas. Ja tās būtu tik aktuālas, tad citi zāļu ražotāji būtu pacentušies piedāvāt alternatīvas (šīm zālēm patents jau bija iztecējis), bet acīmredzot šis tirgus bija tik mazs, ka tas nebija tā vērts.

    Tomēr ir uzskatāmi, ka brīvais tirgus nedarbojas un nevar darboties medicīnā. Šī diskusija par augstajām zāļu cenām un jaunu zāļu izgudrošanā nepieciešamajām investīcijām ir aktuāla visur. Arī briti ir sacepušies par zāļu augstajām cenām, lai gan par recepšu zālēm maksā tikai retais, jo NHS tās visiem nodrošina bez maksas. Arī patentēto zāļu cenas tiek noteiktas nevis vienpusīgi no uzņēmuma puses, bet pēc noslēgtajiem līgumiem ar NHS. Tas ir valstij izdevīgi, jo NHS var izmantot dažādas sviras, lai spētu vienoties par iespējami zemākām cenām. Pirmkārt, jau ar to, ka viņi var izvēlēties tās zāles nepirkt, ja tās ir pārāk dārgas. Vairums ārstu darbojas NHS ietvaros un bez NHS akcepta šīs zāles netiks valstī lietotas.

    Saprotams, ka nekas nav ideāli, un gan jau ka arī farmas uzņēmumiem ir savas sviras, kā pārdot šīs zāles maksimāli dārgi. Guardian ir izveidojis jauku apskatu. Pēc tā man personīgi nelikās, ka UK zāles būtu pārāk dārgas. Tie piemēri, ka Brazīlijā vai Krievijā pretvēža zāles ir 2-3 reizes lētākas precīzi korelē ar šo valstu iedzīvotāju pirktspēju. Taču pareizi vien ir celt par to trauksmi, jo kāpēc britiem būtu jāmaksā vairāk nekā Spānijā, ja ES ir vienotais tirgus?

    Bet kāpēc es šo rakstu? Uzmanību piesaistīja neproporcionāli augstās pretvēža zāļu cenas Latvijā. Cik sapratu, šogad jau ir beigušās kvotas vēžu slimniekiem. Taču kā tas nākas, ka vēža ārstēšanai zāles Latvijā ir dārgākas pat nekā UK? Kāds zina, kā Latvijā notiek šo zāļu iepirkuma cenu noteikšana? Un kāpēc tās ir tik nesamērojami augstas salīdzinot ar valsts koproduktu?

    Ir skaidrs, ka par šīm zālēm visbiežāk maksā valsts. Apinis kaut ko muld par infekcijas slimnīcu slēgšanu, lai atbrīvotu līdzekļus šiem vēža slimniekiem. Tās ir muļķības, jo pamata antibiotiku cenas salīdzinot ar šīm dārgajām patentētajām vēža zālēm maksā kapeikas. Valstij pat būtu izdevīgāk šos vēža slimniekus sūtīt ārstēšanā uz Spāniju, apmaksājot visu terapiju pēc Spānijas cenām.

    << Previous Day 2015/09/23
    [Calendar]
    Next Day >>

About Sviesta Ciba