Cenšoties glābt, kas glābjams, vecāki meklē privātskolotājus https://www.liepajniekiem.lv/zinas/sabiedriba/censoties-glabt-kas-glabjams-vecaki-mekle-privatskolotajus/#komentariKādēļ algo privātskolotāju?
– Tendence, kad privātskolotājus meklē jau 4., 5. klasē, tas man šķiet pamatīgs signāls, ka tomēr ar sistēmu kaut kas nav kārtībā.
– Beigās sanāk – tie vecāki, kuriem ir nauda, atļausies privātskolotāju un tiem, kuriem ar finansēm pašvaki, diemžēl būs jāiztiek, kā ir.
– Daudzi skolotāji novecojuši, nespēj uzrunāt skolēnus un līdz ar to iemācīt.
– Skolā ir programma, kurai jāpagūst izlidot cauri noteiktā stundu skaitā. Klasē vidēji 30 bērni. Mācību stunda 40 minūtes. Viela kaut kad ir jāstāsta, darbi jādod, uz kopīgiem jautājumiem jāatbild, bet laiks katram pajautāt, vai viss skaidrs, un pārliecināties, ka tiešām skaidrs, – nav.
– Attālinātās mācības kovidlaikā ļoti iedragāja zināšanas. Tieši tāpēc tagad skolu beidzējiem ir vajadzīgi privātskolotāji, lai varētu nolikt eksāmenus.
– Mēdz būt arī ļoti slinki bērni, kuri stundās vienkārši atsēž, jo mācīties mēdz būt grūti, bet piepūlēties mūsdienu bērniem nepatīk.
– Vairāk ir to, kuri mācās normāli, bet grib vēl labāk, tāpēc vecāki maksā. Tie, kuri nesekmīgi, retāk meklē privātstundas.
– Vispirms jau jāpiestrādā, lai bērns saprot, ka stundā vispār ir jāklausās un jādara, nevis jāatsēž. Ka ir jāuzdod jautājumi, ja nesaprot, un, ja galīgi slikti, jārunā par iešanu uz konsultācijām.
***
Daudz kam šeit var piekrist. Skola 2030 kompetenču pieeja ir jau divus gadus. Mācību grāmatas aizvien ir procesā.
Pagājušajā gadā 9.klases eksāmenā matemātikā daudziem vērtējums bija zem 40%.
Tas, ka vidusskolas matemātikas eksāmens skaitās nokārtots pie 15%, ir labi tiem, kas vēlas tālāk studēt mākslu/valodas/sportu un citas lietas, taču daļai tas ir iemesls mācītīes mazāk.
Man pamatīgs darbs ir jau ar 3-5.klases bērniem, jo tas ir saprotams, ka vecākiem šī STAP sistēma atzīmju vietā mēdz būt mīklaina.
Ogres sākumskola dod šādu skaidrojumu:
S- 1%-34%
T - 35 % - 59%
A – 60%-89%
P – 90%-100%