No senseniem laikiem laikiem ir zināms par alķīmiju, vien izredzētajiem pieejamo zinātni. Līdz mūsdienām izdzīvojusi praktiskā izpratne par to – proti, parasto metālu pārvēršana cēlmetālos, parasti pieminēts tiek zelts.
Mīti un leģendas par šo tēmu vēsta aplinkus, kā jau pareiziem mītiem klājas, neizplūstot detaļās. Tādejādi kāda cilvēces darbības sfēra kārtējo reizi tiek mitoloģizēta, liedzot iespēju plūkt jau reiz izaudzētus augļus.
Ir sastopama arī cita pieeja, piemēram, Paulu Koelju rada savu alķīmiju, iespējams, atklājot kādu noslēpumu ikvienam, kas ir atvēris grāmatu. Var doties uz Vidusāziju un klejot pa tirgiem un ciemiem, ieklausoties vecu ļaužu valodās un mēģinot atklāt noslēpumu.
Kā apgalvo zinātnieki, laiks esot ciklisks un attīstoties spirālveidīgi. Kautkādā mērā mēs un mūsu vissenākie senči atrodamies vienā pozīcijā, tikai atdalīti ar neskaitāmiem spirāles lokiem. Šādā kontekstā mēs atkal varam atgriezties pie alķīmijas un aplūkot to kā mūslaiku zinātni.
Ja atceraties kaut vai pēdējās nedēļas laikā redzētās un dzirdētās reklāmas, iespējams, piekritīsiet apgalvojumam, ka šobrīd alķīmija ir dzīvāka kā jebkad. Princips gan tas pats, kas agrāk – ņemam ikdienišķu izejvielu un iegūstam piem. zeltu. Iesācēja alķīmija – pērc vienu dzēriena pudeli vai čipsu paku un iegūsti divas vai trīs. Izdzer vienu alu un laimē vēl vienu. Vienkārši, bez pretenzijām, bet piemēram der.
Ko mēs varam vērot? Pēdējos gados alķīmija dod arvien dāsnākus augļus. Pietiek izdzert vairākas pudeles dzēriena, veikt rituālu ar etiķešu nosūtīšanu, un kādu dienu esi kļuvis par auto vai motocikla īpašnieku. Nez cik kamieļu tas sanāk ?
Turklāt nav spiesta lieta dzert alus vai piena litrus. Varat mazgāt veļu vai pāris reizes dienā dezinficēt klozetpodu – arī šeit zelta skaidiņas sijājas starp pirkstiem, tikai jāprot tās uzlasīt un sabērt tīģelī.
Būtībā, cilvēcei ir cerības atkal sasniegt tos domas lidojuma augstumus, kur reiz bijuši maiji, inki un citas senas civilizācijas. Alķīmijas attīstības līmenis norāda, ka cilvēce attīstās itin strauji. Te gan vietā būtu atcerēties, ka maijus vai toltekus nav glābusi viņu alķīmija un viss gājis savu gaitu.
Šajā vietā laikam varam beigt mūsu pārdomas, rezumējot, ka tiklīdz alķīmija tiek padarīta par mērķi un zaudē sākotnējo nozīmi, tā zūd arī alķīmiķis. Paliek burvis, kas izpilda savus bezjēdzīgos rituālus un cenšas muļķot ciema ļaudis.