- 24.3.09 13:43
-
“Varas iestāžu veiktā bibliotēku tīrīšana 1968. gadā Prāgā bija pieredze, kas kļuva par pamatu Bohumila Hrabala stāstam “Pārāk skaļa vientulība” - tas pirmoreiz [Rietumos] tika izdots 1976. gadā. Stāsta darbība sākas Otrā pasaules kara laikā, un tā varonis Hanta būtībā ir autora pašportrets. Tas ir strādnieks, kas vergo pie hidrauliskas preses, ar kuru tiek iznīcināts tonnām brīnišķīgu un ne tik brīnišķīgu grāmatu, ko dienu no dienas trīsdesmit piecus gadus no vietas neredzami darba biedri pa logu gāž pie viņa pagrabā.
Šajos apstākļos varonis sāk sarunāties ar Jēzu, Laodzi, Kantu un van Gogu. “Es spēju dzīvot viens pats, jo nekad nejūtos vientuļš; vienkārši esmu viens pats savā pamatīgi apdzīvotajā vientulībā, pilnā ar visādām bezgalības un mūžības ēverģēlībām, un Bezgalībai un Mūžībai, kā vien šķiet, tādi kā es ir pa prātam.”
1997. gadā, cenšoties pabarot balodi, šis čehoslovāku valodošanas meistars izkrita pa slimnīcas piektā stāva logu. Nākamajā dienā viņu bija paredzēts no slimnīcas izrakstīt. Hrabals bija bieži stāstījis gan par to, ka visu mūžu viņu pavadījušas bailes no krišanas, gan par vēlmi izlēkt pa sava piektā stāva dzīvokļa logu.”
Luxien X. Polastron. Books on Fire. The Tumultuous Story of The World’s Great Libraries. London : Thames & Hudson, 2007. pp. 311-312.