(bez virsraksta)

« previous entry | next entry »
Nov. 18., 2014 | 12:18 am

Filozofiska rakstura diskusijās man regulāri iekrīt acīs apšaubāmas atbilstības jēdzienu izmantošana, kuri, visupirms jau, tiek izmantoti kā kaut kas pašsaprotams un pēcāk uz tiem tiek būvēts secinājumu tornis. Šajā gadījumā runa būs par "augstākajām un zemākajām baudām."

Cilvēki kā pašsaprotamu pieņem, ka, piemēram, Simpsoni pieder pie zemākajām, bet Mocarta simfoniju klausīšanās (vai Rembranta gleznu baudīšana), pie augstākajām baudām. Ja cenšamies argumentēt, tad kā viens no argumentiem derētu tas, ka lai gūtu jūtamu baudu no vēlāk minētajiem un spētu tos patiesi novērtēt, bieži vien ir jābūt zināmai pieredzei, izglītībai un daudzos gadījumos arī jūtamai garīgajai piepūlei. Tas noteikti ir tiesa, jo, piemēram, glezniecību ir grūti izbaudīt pilnā tās krāšņumā bez jebkādām zināšanām šajā lauciņā. Reizē arī, jautājums ir, cik lielā mērā šis "augstāks/zemāks" iedalījums ir balstīts mūsu pašu nepastarpinātajā viedoklī un izjūtās, izbaudot vienu vai otru, un cik ļoti tas ir balstīts sabiedrības un kultūras iepotētajā uztverē.

Bet problēma, ko es redzu, gluži nav tajā. Problēma ir tajā, ka augstāks/zemāks mūsu prātos viltīgi aizvietojas ar intuitīvāk vieglāk saprotamu konceptu pāri: labāks/sliktāks. Vai Mocarts vienmēr ir strikti labāks par kādu atspirdzinošu, bet ne pārāk saturiskā ziņā dziļu un muzikālā ziņā bagātīgu mūsdienu hītu? Man šķiet, ka nē, jo kaut kā "labums" nav atraujams no indivīda un konkrētā konteksta, kurā indivīds atrodas (šo es pagaidām atstāju kā premisu). Tā kā tas nozīmē, ka šajā gadījumā nav stingras "==" vienādības, tad šādu ļenganu jēdzienu izmantot par pamatu kaut kā celšanai ir nepareiza izvēle.

Interesanti, ko saka smadzeņu aktivitātes pētījumi attiecībā uz zemākajām/augstākajām baudām? Es ticu, ka tādi ir veikti un ne viens vien, bet pašlaik ir slinkums pašrocīgi meklēt.

Link | ir doma | Add to Memories


Comments {4}

hidroxo

(bez virsraksta)

from: [info]hidroxo
date: Nov. 18., 2014 - 03:05 am
Link

Es vienmēr esmu teikusi, ka neredzu atšķirību starp to vai cilvēks izklaidei skatās hokeju vai teātri, abos gadījumos tā ir izklaide un tas ir galvenais, tas kurš tiek uztverts "par augstāku" ir jau sabiedrības vērtējums, zinu ka manis izvēlētā literatūra, piemēram, varētu tikt uzskatīta ne par gluži augstvērtīgu, bet manuprāt, galvenai ir vai tev tā dod patīkamas emocijas un izklaidē. Tātad vienalga vai tā ir nīstā Nicky Minaža vai Mocrats, rezultātā, jautājums ir kā tev tas liek justies kā indivīdam un kāds tu esi kā cilvēks, nevis tu un tava gaume.

Atbildēt


unmade

(bez virsraksta)

from: [info]unmade
date: Nov. 18., 2014 - 02:28 pm
Link

Mills uzskatīja, ka augstās baudas ir intelektuālās, bet zemās- jutekliskās. Tā ka filosofiskās diskusijās ļoti bieži tiek izmantots tieši šis sadalījums.

Atbildēt | Diskusija


chrono

(bez virsraksta)

from: [info]chrono
date: Nov. 18., 2014 - 05:03 pm
Link

Ak jā, viņam pieder tā slavenā frāze: "It is better to be a human being dissatisfied than a pig satisfied; better to be Socrates dissatisfied than a fool satisfied. And if the fool, or the pig, are of a different opinion, it is because they only know their own side of the question."

Šķiet gan, ka Milla iedalījums ieliek Simponus pie augstajām baudām.

Atbildēt | Iepriekšējais | Diskusija


unmade

(bez virsraksta)

from: [info]unmade
date: Nov. 19., 2014 - 10:04 pm
Link

Es arī liktu Simpsonus pie augstajām baudām. Dažos labos momentos (neesmu vispār daudz skatījusies) tā ir bijusi laba, kvalitatīva komēdija, kurā var arī ko inteliģentu atrast. Es gan nevaru teikt, ka pilnība piekrītu Millam, man arī dažādas fiziskas baudas, ja izbaudītas tā.. hm.. garīgi piemēram, šķiet pie augstajām pieskaitāmas. Un arī nav skaidrs, pie kā viņš pieskaitītu, piemēram, trulus jokus. Pie fiziskajām nevar pieskaitīt, bet pie intelektuālajām arī īsti nē. Bet gan jau tie iet tām laimīgajām cūkām.

Atbildēt | Iepriekšējais