|
Latvijā zīdaiņu slepkavību rādītājs varētu sasniegt 20 līdz 30 procentus, bet reāli šie skaitļi ir krietni lielāki, sarunā ar RB norāda kriminologs Andrejs Vilks.
«Bērnus pamet, izmet, ierok. Bērniņu līķus visbiežāk atrod tieši pavasarī, kad nokūst sniega sega,» stāsta speciālists. Kriminoloģijā ieviesies jēdziens «sniegpulkstenīši», kas apzīmē mirstīgo atlieku atrašanu pavasarī. Jaundzimušu bērnu slepkavību skaitam ir tendence pieaugt, nevis samazināties.
A. Vilks uzskata, ka sociālo dienestu darbiniekiem trūkst pieredzes un nepieciešamās uzmanības pret sievietēm, kuras gaida bērnu. Turklāt pret sievietēm, kuras atbrīvojas no bērna, nav lielas soda sankcijas, un nereti tiek piemērota nosacīta brīvības atņemšana.
Lai gan reizēm mātes savus bērnus nogalina psihisku slimību, alkohola vai narkotiku ietekmē, biežāk viņas vada salts aprēķins un dzīves līdzekļu izvērtējums. Apgalvojumi par īpaša mātes instinkta esību esot mīts, jo sievietes savus bērnus nogalina biežāk nekā dzīvnieki. Neraugoties uz pastāvošo viedokli, ka visbiežāk bērni tiek noslepkavoti tad, ja iedzimto mātes instinktu nomāc psihoze, narkotikas un tamlīdzīgi apstākļi, amerikāņu antropoloģe Sāra Baflere-Hārdija secinājusi, ka mātes noslepkavo savus bērnus, lai izvairītos no viņu audzināšanas, kam nepieciešams daudz laika un līdzekļu. |