Datorprogrammas spēkos būs atklāt pedofīlus, kas interneta tērzētavās nolūko savus upurus. Programma modelēs pārliecinošu bērna vai jaunieša tēlu, kas iesaistīsies sarunās. "ChatNannies" vienlaicīgi analizēs sarunu biedra uzvedību, meklējot atmaskot pedofīlu ierastos gājienus sarunāt tikšanos, lai "sadraudzētos".
Britu programmētāja Džima Vaitmana radītā "ChatNannies" piedāvā arī tūkstošiem apakšprogrammu, kas pieslēdzas dažādām tērzētavām un iesaistās sarunās. Atklājot aizdomīgus tekstus, apakšprogrammas ziņo par notikušo un pārsūta sarunas pierakstu. Ja sarunas saturs šķiet aizdomīgs arī Vaitmanam, viņš sazinās ar policiju, lai noskaidrotu aizdomās turētās personas interneta adresi.
Vaitmans uzstāj, ka viņa programmatūras dotās norādes jau ir ļāvušas policijai uzsākt izmeklēšanas.
Apakšprogrammas nostrādā tik nevainojami, ka nav atmaskojamas, liecina līdzšinējā informācija. Sarunās ar 2000 personām neviens no sarunas dalībniekiem neatklāja, ka sarunājas ar programmu, stāstīja Vaitmans.
Jau viens no pirmajiem datortehnoloģiju speciālistiem Alans Tūrings pagājušā gadsimta vidū prognozēja, ka šādas apakšprogrammas diez vai būs atšķiramas no cilvēkiem. Turklāt apskatāmo tēmu loks ir visai ierobežots, parasti aptverot tikai jaunatnes subkultūru, bet sarunas - īsas. Lai veidotu teikumus, apakšprogrammas analizē citu tērzētavas apmeklētāju lietoto valodu.
Programmatūra spēja ielāgot arvien jaunas zināšanas, uzkrājot lietotās valodas paraugus, lai pēc iespējas dabiskāk iesaistītos diskusijā. Programma izmanto internetu, lai gūtu informāciju par popkultūras jaunumiem.
Vaitmans gan neatklāj, kā viņš izvērtē informācijas uzticamību, tikai norāda, ka gadījuma secībā izmanto desmitiem parametru.
Bērnu aizsardzības organizācijas atzinīgi vērtē Vaitmana radīto programmatūru, taču izsaka bažas, vai pedofili tomēr to neapvedīs ap stūri. Pats programmētājs par savu veikumu ir pilnībā pārliecināts. |