Par aktuālo un neizbēgamo starppaaudžu konfliktu.
Pirms sāku - atvainojos visiem, kuri jutīsies aizskarti, lasot šo rakstu. Uzskatu, ka kādam tas viss bija jāietērpj vārdos latviešu valodā un jāiemet plašajās interneta ārēs.
Centīšos būt lakonisks, jo raksta būtība neprasa lieku daiļrunību. Tātad, kamēr neizmirs visi tie cilvēki, kuri ir dzimuši un auguši PSRS un, viņiem neapzinoties, ir indoktrinēt tā laika domāšanas manierē un vispār izpratnē par realitāti, tikmēr Latvijā būs dirsā. Labi, uzskatāmības labad precizēsim - runāju par tiem cilvēkiem, kuriem ir izteikta "baby boomer" paaudzes mentalitāte. Kas tā ir? Lasot šo rakstu tālāk, tas taps secināms.
Dzelteno portālu un interneta humora vietņu izķengātie mileniāļi un Z paaudze (cilvēki, kuri dzimuši 1994.g vai vēlāk) jeb, kā jokojoties internetā mēdz teikt, generation Zyklon-B, izsakoties vienkārši un mazliet poētiski, ir vienīgie gaismas nesēji, uz kuru pleciem gulstas Latvijas un Pasaules izaugsme un labklājība.
Interesants ir šis viņu izsmiešanas fakts, bieži dēvējot viņus par "cilvēkiem bez jebkādas dzīves pieredzes, par sliņķiem, par cilvēkiem, kuri domā tikai par savām tiesībām, aizmirstot par pienākumiem". Vispār, ja mazliet patinam atpakaļ, šie pārmetumi izklausās pēc "copy + paste" materiāla, ko katra hipotētiskā vecākā paaudze varētu pārmetot norādīt jaunākajai. Jo esošais paaudžu konflikts jau nav nekas jauns, proti, šī konfliktēšana ir bijusi tik ilgi, kamēr ir pastāvējusi cilvēku kopēja izpratne par sabiedrību kā drošāku vietu ar nosacītu koplabumu. Līdz ar to varam secināt, ka pastāv iespēja, ka šis konflikts turpinās pastāvēt, proti, arī paaudze Z kaut kad būs šī vecā un regresīvā paaudze, kura šķietami apspiedīs jaunākās paaudzes. Lai arī kā nebūtu, uzskatu, ka nav godīgi koncentŗēties tikai uz noteiktām, potenciāli cherry picked situācijām, runājot par visu kopumu - šajā gadījumā par mileniāļu un Z paaudzes īpatnībām.
Interesanti, ka mileniāļi un it sevišķi generation Z ir pirmie cilvēki cilvēces vēsturē, kuri (masveidā) no bērna kājas ir tikuši audzināti ar ideju par empātijas nozīmi visās dzīves sfērās. Šis faktu profesionāļi ir konstatējuši dažādās izglītības iestādēs. Es uzskatu, ka šim psihes fenomenam ir potenciāls mainīt pastāvošās paradigmas, galu galā mainot pasauli līdz nepazīšanai (no skatu punkta, kas senāks par, piemēram, 2020. gadu). Un viss, kas viņiem stāv pretī, ir strauji novecojošie Baby Boomers (kuri parasti ir the board of directors un lielā mērā vada pārējo dzīvītes) un mēs, mileniāļi (tie, kuri dzimuši laikā no aptuveni 1976., līdz1994.g).
Runājot par mileniāļiem, uzskatu, ka tā ir kā pārejas posma paaudze - no joprojām nedaudz stagnātiskajiem un konservatīvajiem baby boomers, uz empātiskajiem un "progresīvajiem" gen Z. Līdz ar to daudzi mileniāļi, īpaši tie, kuri dzimuši ap 1990. g) un kuri audzināti līdzīgā manierē, kā gen Z, proti, viņu bērnības nav bijušas grūtību pilnas, vecāki par viņiem ir pienācīgi rūpējušies un nav plaši pielietojuši vecās skolas mācību metodes (kaktā stāvēšana, u.c. pazemojumi).
Pabeidzis rakstīt, sapratu, ka es taču varētu kalpot par labu piemēru šiem pārejas posma mileniāļiem. Augsta empatizētspēja - ievelku kāsīti. Paaugstināts jutīgums/emocionalitāte, ar ko dzīves laikā ir jāstrādā, lai tā nepakļautu visu tavu dzīvi sev- ievelku kāsīti. Un tā tālāk. Jā, man dzīvē ir bijušas daudz problēmas savas emocionalitātes un empātiskuma dēļ. Esmu saskāries ar daudz šķietami triviālām, ikdienišķām situācijām, kas atstāja manā apziņā sliktu pēcgaršu - situācijas skolā, situācijas ar vienaudžiem. Situācijas, kuras noteikti nebūtu tādas, ja nepastāvētu, kā lai to nosauc, status quo, pastāvošā iekārta, taču šaurākā izpratnē - kā cilvēku rīcības modeļi, kas balstās uz viņu izpratni par morāli, ētiku un visu pārējo. Proti, es ticu, ka, ritot laikam, gen Z nomainot baby boomerus un mileniāļus, šīs situācijas tiks risinātas citādāk. Daudz iecietīgāk, saprotošāk, pretīmnākošāk. Es nesaprotu, kopš kura laika internets ir pasludinājis, ka šīs īpašības ir kas nevēlams? Kas tāds, kas, iespējams, cilvēku padara vāju? Vai varbūt šis viss ir viens liels pārpratums - proti, es kaut ko ne tā esmu sapratis savos ceļojumos pa plašajām interneta ārēm?
Kvalitī raksts, kur uzskatāmi izklāsīts par gen z empātiskumu: https://medium.com/@erharve/the-super-empathy-of-generation-z-how-weve-all-been-wrong-11280562bc67
#unpopularopinions #classstruggle #generationalstruggle #millennials #babyboomers #generationz