X un Y uzliktais pienākums un lāsts

Vīriešiem jābūt stipriem, gudriem, veikliem un neievainojamiem. Viņiem jābūt barības ķēdes augšpusē. Viņiem jākontrolē viss savās dzīvēs un viņiem jāuzņemas risks jomās, kurās viņiem nepiedodamā kārtā nav izdevies iegūt kontroli. Ja kāds darbs ir riskants, tad vīrieša necienīgi to atstāt sievietes ziņā.
Tā kā vīrieši ir neievainojami, viņiem nevajag personīgo ārstu un nevajag pārbaudīties, pat ja kkas sāp, jo vīrieši sāpes nejūt.
93% procenti darbavietās mirušo ir vīrieši. Risks iet bojā, vadot auto, ir trīskārt lielāks, ja sagadījies būt stiprā dzimuma pārstāvim. Vīriešiem slimības parasti atklāj ielaistākā stadijā kā sievietēm.

Sievietēm savukārt pienākas būt laipnām, pacietīgām, rūpīgām, mīlošām, un, kas vissvarīgāk, apburošām, elpusaizraujoši skaistām un pievilcīgām. Un lai sasniegtu šo visaugsto mērķi, ne sāpes, ne veselība nedrīkst būt šķērslis. Senāk kāju nosaitēšana Ķīnā un korsetes Rietumeiropā, mūsdienās augstie papēži, diētas un tauku atsūkšanas, un krūšu implanti, un pārējās plastiskās operācijas. Un kaklu riņķi visos laikos Āfrikā.

http://en.wikipedia.org/wiki/Femininity
http://en.wikipedia.org/wiki/Masculinity

Un visbeidzot, ja atļausiet ironiski pafanot par savu dzimumu - man iepatikās, ka papildus tam, ka cilvēks daudzās valodās nozīmē to pašu ko vīrietis, tādos vārdos virtue un virulant ietilpst "vir" - "vīrietis" latīņu... un jā, laikam arī latviešu valodā.

Comments

Ņemot vērā, ka šo sievišķības un vīrišķības ideju autori ir vīrieši, rodas interese, kādas tās būtu, ja tās definētu sievietes. Diemžēl to noskaidrot ir grūti, jo mēs visi esam uzauguši vairāk vai mazāk maskulīni orientētā sabiedrībā.
Man arī bija doma, vai šīs lomas ir sadalītas tikai kultūras iespaidā, vai arī tas ir kkādā mērā iedzimts.
Piem, vai varētu būt tāda sabiedrība, kurā vadošās lomas ir tikai sievietēm, bet vīrietis-karavīrs vai vīrietis-valstsvīrs ir neiedomājams skats.
Pastāv uzskats, ka senā eiropas teritorijas apdzīvotāju kultūrā esot valdījis mātes un vairāk sieviešu kults. Iemesls it kā ir tas, ka viņi pārsvarā bija pacifistiski dārzkopji (jo laukus apsargāt nenovina nevajag, labību tāpat īsti nolaupīt nevar), un šādā jomā sievietei ir tikpat liela loma, kā vīrietim. Bet tad ieradās indoeiropieši - lopkopji, kuri bija kareivīgi (lopus gan var nolaupīt viegli), daudz ceļoja un tiem bija daudzsievība, jo sievietēm šajā jomā bija maza loma. Tākā indoeiropieši bija stiprāki, tad kultūru saplūšanā viņējā sāka dominēt. (e.g. lopkopis ābels ir labais, bet dārzkopis ābels ir ļaunais). Nezinu, cik patiesas ir šīs vēsturiskās interpretācijas saistībā ar mitoloģiju, bet izklausās ticami.
..tb. dārzkopis Kains, nevis Ābels...
Principā es nešaubos, ka kādreiz kaut kur bija sieviešu kults, bet diez vai šāds izskaidrojums ir pilnīgs. Ja arī labību nozagt nevar, tad graudus ir vienkāršāk nolaupīt, nekā audzēt un novākt. Un zemi jebkurā gadījumā var atņemt, ja cilvēki nespēj sevi aizstāvēt.

March 2010

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
Powered by Sviesta Ciba