tragedy_q's Friends
[Most Recent Entries]
[Calendar View]
[Friends View]
Below are the most recent 8 friends' journal entries.
Tuesday, December 5th, 2023 |
extranjero
|
7:11p |
farmaceitu nākotne Futorologu jājamzirdziņš ir pareģot, kādas profesijas nākotnē nebūs vajadzīgas. Klišejiski tiek minēts, ka, attīstoties AI un mašīntulkošanai, tulkotāju dienas ir skaitītas. Patiesībā tulkotāju profesija ir visstabilākā, jo tulkotāji ir atbildīgi par galateksta jēgu nevis burtisku vārdu vai teikumu pārcelšanu citā valodā. Bet tā ir taisnība, ka ikvienam būs jāmācās kaut kas jauns un nevarēs darbus darīt tieši tāpat kā agrāk.
Viena no profesijām, kurai ir pienācis gals, ir farmaceiti, tikai ne visi to vēl apzinās. Šī profesija pašreizējā izpratnē jau neeksistē vairākus gadus. Daudzi iedomājas farmaceitu kā ķīmiķi, kas jauc dažādas mikstūras, ziedes un pulverus un tirgo tās cilvēkiem. Mūsdienās to nedara gandrīz neviens farmaceits.
Kad es sāku farmaceita studijas, kaimiņš reiz izteicās, ka farmaceita darbs ir garlaicīgs, jo tā ir tikai tablešu skaitīšana. Arī tā vairs nav farmaceita darbības sfēra.
Kad sāku studijas, jau vienā no pirmajām nodarbībām starp studentiem bija diskusija – vai farmaceitam būtu jāņem asins paraugi analīzēm. Daži teica, ka nē, tas ir pārāk riskanti un īsti nav farmaceita pienākums. Es teicu – kāpēc gan ne? Tas būtu ērtāk pacientiem. Šobrīd gan farmaceiti neņem asins paraugus, bet visdrīzāk tāpēc, ka tam nav biznesa jēgas. Ir laboratorijas, kas to spēj paveikt izmaksefektīvāk.
Taču kad es tikko biju reģistrējies par farmaceitu, aptieku īpašnieki norādīja – mums ir vajadzīgs farmaceits vakcinētājs, kas var vakcinēt riska grupas gripas vakcinācijas sezonā. Sacīts darīts – 3 stundu nodarbība un rokā ir vakcinācijas sertifikāts (nevis sertifikāts par vakcināciju, kas ļauj iepirkties veikalā, bet tāds, kas ļauj vakcinēt citus :D).
Vakcinācija bija tikai iesākums. Farmaceitiem šodien ir jākļūst spējīgiem diagnosticēt un ārstēt vieglas slimības, parakstīt antibiotikas urīnceļu iekaisumam utt. Valdības plāns ir, ka no 2025. gada visiem farmaceitiem ir jābūt neatkarīgiem zāļu parakstītājiem kādā jomā (diabēts, astma, sirds slimības utt.). Tie nebūs tikai 3 stundu ilgi kursi. Jaunie farmaceiti tos apgūs jau augstskolā un praksē. Pārējiem būs jāiet apmēram pusgadu līdz gadu ilgos kursos un praksē pie ģimenes ārsta. Man īsti to negribas darīt, bet citu variantu nav.
Šķiet, ka ASV jau šāda sistēma darbojas. Tur šādus noteiktas jomas speciālistus sauc par viduslīmeņa mediķiem (midlevels). UK iezīme ir tikai tā, ka par tādiem ir kļuvuši farmaceiti, kas sāka savu karjeru kā tablešu skaitītāji un ir saglabājies tikai farmaceita nosaukums.
Tāpēc es saku, ka farmaceita profesija ir mirusi. Latvijā aptiekās reāli nav farmaceitu, ir tikai pārdevēji, kas skenē zāļu iepakojumus. Daži var konsultēt par slimībām, bet par šo darbu neviens viņiem nemaksā – ne valsts, ne pacients, ne aptiekas īpašnieks. Ir daži farmaceiti slimnīcās, bet kopumā profesija nevar eksistēt bez atbilstošas samaksas. Tad tas ir tikai tukšs nosaukums. Domājams, ka pēc dažiem gadiem arī Latvija pārņems citu valstu pieredzi, farmaceitiem uzņemoties noteiktas ārstu funkcijas.
Lai dzīvo farmaceiti! |
extranjero
|
6:26p |
Es negribu celt paniku un teikt, ka ir jāceļ trauksme, bet tomēr gribētos, ka Latvija nostiprina robežu, palielina savas aizsardzības spējas un izstrādā plānus un rezerves iespējamam karam.
Ir skaidrs, ka Krievijas iebrukums ir ļoti iespējams. Es nezinu, kad un kādā scenārijā, bet ir daudzi varianti, kuros Krievija var izmantot mūsu vājumu un vienkārši ieriebt. Viens variants ir, piemēram, ātri uzbrukt Daugavpilij. Kamēr NATO organizē pretuzbrukumu, vietējie atbalstītāji apbruņojas, saņem gūstā amatpersonas un ierīko bāzi slimnīcā. Vai NATO metīs bumbas uz Daugavpils slimnīcu? Ļoti šaubos, jo vairums latviešu būs žēl savu nevainīgo civiliedzīvotāju.
Venecuēla tikko nobalsoja (noviltoja vēlēšanu rezultātus), ka tā ir gatava iekarot Gajānas Republiku. Gajāna nav liela valsts, bet tajā ir daudz derīgo izrakteņu. Ne jau derīgie izrakteņi padara valsti bagātu, bet spēja tos pārvaldīt. Arī Venecuēlā ir daudz naftas, bet pie varas esošā nedemokrātiskā valdība ir novedusi valsti līdz bankrotam un tagad mēģina uzturēt ekonomiku ar citu valstu izlaupīšanu.
Nav zināms, kad notiks šis iebrukums, bet ir skaidrs, ka notiek nopietna gatavošanās tam. Kurš aizstāvēs Gajānu? Visdrīzāk jau ka neviens. |
Saturday, December 2nd, 2023 |
extranjero
|
10:17a |
atomenerģija Lasu, ka daudzas valstis būvēs jaunas AES. ASV un UK patiesībā atpaliek ar savām 2 vai 3 jaunām AES. Zviedrijā tās būs 5, Ķīnā 50, un citas valstis paraksta vienošanos, ka jābūvē vēl. Tas viss kopā ar oglekļtīrajiem avotiem – saules paneļiem un vēja ģeneratoriem. Vienīgi Vācija spītīgi atsakās un turpinās dedzināt ogles. Atceros diskusijas cibā, kur marksisti argumentēja, ka nevajag AES. Nebiju domājis, ka jaunākie notikumi tik ātri parādīs, ka viņiem nebija taisnība. Arī Igaunija plāno celt AES, bet Latvija ir ļoti noraidoša par šiem plāniem. Es gan uzskatu, ka ir jāatbalsta Igaunija un varbūt pat jāpiedalās projektā. Baltijas valstīm ir jābūt vismaz vienai AES. |
Friday, December 1st, 2023 |
extranjero
|
5:25p |
Francijā šobrīd 56% jauniešu atbalsta priekšlikumu, ka dzīvē katram pilsonim atļaut tikai 4 lidojumus ar lidmašīnu.
Man jāatzīstas, ka es būšu pārsniedzis šo limitu jau šogad vien.
Pagaidām tās ir tikai idejas, bet katra brīvības ierobežošanas politika sākas ar ideju. Bažas par 15 minūšu pilsētām varbūt ir reālas, tikai tās netiks realizētas tieši kā aizliegums pamest pilsētas, bet kādā citā veidā, kas nopietni ierobežo parastā cilvēka pārvietošanās iespējas.
Protams, tas nekādi neattieksies uz bagātniekiem vai pašiem politiķiem ar privātajām lidmašīnām. Pārmetumi Kariņam par privāto reisu izmantošanu ir vienīgi par valsts naudas tērēšanu nevis to, ka tas galīgi neatbilst zaļās politikas kursam.
Tāpat tviterī no progresīvo gala daudzi lielās ar savām ekoloģiski celtajām mājām, kuras atrodas dabas parkos, izmaksā miljonus un patērē desmitiem reižu vairāk resursu nekā caurmēra māja vai dzīvoklis. Katrs tērē savu naudu kā grib, bet tikai bagātnieki savu izšķērdību un dabas postīšanu drīkst likt zem dabas taupīšanas zīmola. |
extranjero
|
11:31a |
UK Lloyds ir beidzot slēdzis savu aptieku ķēdes biznesu un vairums aptieku tagad ir pārdotas individuālajiem uzņēmējiem. Lloyds tiešām bija tās slikti pārvaldījis jau vairākus gadus. Kas parāda, ka korporācijām ar konkurenci ir citādas attiecības nekā mazajiem uzņēmējiem. Slikti korporatīvi lēmumi var noturēties ļoti ilgi, jo tiem ir dziļas kabatas.
Tai pašā laikā Itālijā ir noticis pretējais – Lloyds ir nopircis visas individuālās aptiekas, pateicoties izmaiņām likumos, kas to tagad atļauj. Ļoti dīvaini tas viss, bet šobrīd šīs aptiekas strādā lieliski. Laikam jau korporācijas ir atkarīgas no to vadītājiem un vadītāji UK nav tie paši cilvēki, kas strādā Itālijā. |
extranjero
|
4:18a |
šoreiz viss ir citādi... kopš kura laika būt par marksistu ir normāli? |
Sunday, November 26th, 2023 |
extranjero
|
7:17p |
|
Saturday, November 25th, 2023 |
extranjero
|
9:28a |
Nedomāju, ka kādam cibā vispār interesēs šis raksts par to, ka arī ASV ir tendences bezjēgā tērēt naudu veselības aprūpei. Tas ir tāpēc, ka cilvēki nespēj pieņemt, ka ne visas slimības ir ārstējamas. https://www.sensible-med.com/p/should-insurance-companies-pay-for/ASV tērē 20% veselības aprūpei, bet apdrošinātāji gribētu, lai tie būtu 40%. Atgādinājums, ka ASV vidējais dzīves ilgums šobrīd nokrities un visi milzīgie tēriņi nav vai nebūs devuši nekādu reālu ieguvumu. |
|