- 4.12.14 19:04
-
> psihoterapeiti ir ārsti ar ārsta licenci
Not exactly. Latvijā (un, cik saprotu, daudz kur citur) sertificēti psihoterapeiti nāk no divām jomām: medicīna un psiholoģija (kā patstāvīga joma, nevis kā medicīnas mācību apakšdaļa).
Pirmie drīkst arī, piemēram, kā jau ārsti, izrakstīt zāles, savukārt otrie ne.
Manā subjektīvajā redzējumā no ārstiem nākušie psihoterapeiti biežāk izskatās līdzīgāki Rudzītim: kaut kā cenšas visas problēmas reducēt uz zemākiem bioloģiskajiem līmeņiem, biežāk parakstīt kādas zāles (kas gan arī saprotams, jo viņi to var), u.tml. No psihologiem nākuši savukārt tādos dziļumos parasti nelien, bet cenšas orientēties uz kopdarbu ar klientu. Kuru no ārstiem nākošie biežāk, šķiet, sauc par pacientu. Kas arī zināmā mērā raksturo attieksmju atšķirību.
Par to, vai psihoterapija ir efektīva, pilnīgi noteikti tā nav efektīva tādā pat izpratnē kā, teiksim, zāles. Iedos tev attiecīgus preparātus un tev (ņemot vērā organismu atšķirības) būs noteikts efekts. Psihoterapijā noteikts efekts būs tikai tad, ja tu sastrādāsies ar p/t.
Kā jau esmu šur tur pieminējis, man šķiet lietojams bezzāļu p/t salīdzinājums ar, teiksim, mūzikas instrumenta spēles iemācīšanos ar privātskolotāju vai sporta kluba apmeklējumu ar privātu treneri. Laba trenera efektivitāti diez vai var pierādīt zinātniski, jo visu to pašu var izdarīt arī pats. Tai pat laikā diez vai varam teikt, ka treneri vispār nav vajadzīgi.