11:14p |
Ko tik interesantu nevar izlasīt, šķirojot pētījuma rakstus:
Pazudis Eiropā
Autors: Jānis Vēvers Publicēšanas datums: Sestdiena, 2005. gada 27. augusts. Rubrika: SestDiena (30. lpp.)
[...]
Galīgi izmircis viņš klīda pa kādu pludmali Kentas grāfistē. Nomāktais blondais jauneklis bija tērpies melnā uzvalkā un kaklasaitē, no apģērba un apaviem gan bija norautas visas izgatavotājfirmas zīmes un viņam nebija nekādu dokumentu. Tādu viņu 7.aprīlī sastapa angļu policisti.
Puisis neteica ne vārda. Arī vietējo mediķu mēģinājumi kontaktēties ar acīmredzami dīvaino cilvēku beidzās nesekmīgi, tādēļ viņu pārveda uz psihiatrisko slimnīcu netālu no dienvidu pilsētas Dārtfordas.
Ziņas par noslēpumaino jaunieti, kurš vārda vietā uz lapas uzzīmēja flīģeli, nonāca līdz žurnālistu ausīm. Sensāciju medniekiem āķi lūpā iekarināja arī sociālās aprūpes darbinieks Maikls Kemps, kurš pavēstīja, ka puisis pie klavierēm burtiski atdzīvojies un virtuozi nospēlējis Čaikovska skaņdarbu.
Misticisma ieskautā vēsts ar televīzijas un preses starpniecību ātri aplidoja Eiropu. Britu nacionālais pazudušo personu palīdzības centrs saņēma ap 1900 vēstuļu un zvanu no cilvēkiem dažādās valstīs, kuri mēģināja palīdzēt noskaidrot jaunekļa identitāti, varas iestādes kontaktējās ar Eiropas mūziķu apvienībām. Vietējiem iedzīvotājiem "uzlidoja" televīziju komandas ne tikai no Eiropas, bet pat no Āzijas un filmēja sižetus par neizprotamo notikumu. Kas ir šis jauneklis, kuru ātri vien nodēvēja par Klaviercilvēku?
VERSIJAS BEZ ATRISINĀJUMA
Par spīti vairākiem daudzsološiem pavedieniem no Čehijas, Francijas un Norvēģijas, meklēšanai reālu rezultātu nebija. Vispirms daži ziņotāji vēstīja, ka agrāk redzējuši līdzīgu cilvēku muzicējam uz ielas Francijā, taču versiju par ielu muzikantu neizdevās apstiprināt.
Tad daži cilvēki viņā atpazina kādu čehu pianistu, taču vietējā televīzijā uz interviju ieradās pats mūziķis Tomašs Štrnads, kurš patiešām bija līdzīgs blondajam vācietim, un izgaisināja baumas.
Trešā versija nāca no Norvēģijas, kur kāds students atcerējās, ka redzējis līdzīgu jaunieti kopmītnēs. Tas esot bijis īru students Dominiks. Šo versiju stiprināja arī pats Klaviercilvēks, kad neilgi pēc atrašanas kartē ar pirkstu iebakstīja vietā, kur atrodas Norvēģija, un izrādīja sajūsmu, dzirdot norvēģu valodu. Taču uzradās īstais Dominiks un pavēstīja, ka neprot spēlēt klavieres un neatrodas slimnīcā.
Kad trīs mēnešu laikā nebija izdevies noskaidrot ne puiša vārdu, ne tautību, daži izteica aizdomas, ka tā varētu būt krāpšana. Šķita aizdomīgi, ka DNS analīžu un interneta laikmetā, kad fotogrāfijas dažu sekunžu laikā var izplatīt visā civilizētajā pasaulē, neviens nav redzējis šādu cilvēku. Tomēr slimnīcas darbinieki uzstāja, ka tā nevarot būt. "Nekas neliecina, ka tas būtu joks. Viņš ir ļoti nervozs un bailīgs," pavēstīja slimnīcas preses pārstāvis. Ārsti norādīja, ka puiša gadījums ļoti atgādina tipisku autisma piemēru.
Augusta sākumā medicīnas iestādes pārstāvji jau izteica bažas, ka nekad nespēs noskaidrot blondā vīrieša personību. "Mēs esam izsvītrojuši daudz vārdu un turpinām pārbaudīt palikušos. Taču acīmredzamu pavedienu nav. Neviens nav dauzījis pie durvīm un teicis, ka tas ir mans dēls vai ka tas ir mans brālis"," sūdzējās Dārtfordas pilsētas slimnīcas pārstāvis, "ņemot vērā milzīgo publicitāti par Klaviercilvēku, mums šķiet pārsteidzoši, ka neviens, kurš viņu pazīst, nav pieteicies."
INTRIGA IZGAISA
Taču vienā dienā noslēpumainības plīvurs pēkšņi nokrita. Pirms nedēļas medicīnas māsa iegāja Klaviercilvēka istabā un uzdeva ierasto jautājumu: "Vai tu ar mums šodien runāsi?" Liels bijis sievietes pārsteigums, kad pacients pirmoreiz atbildēja. "Jā, man šķiet, ka runāšu!"
"Mēs bijām apstulbuši. Viņš pie mums bija četrus mēnešus, un mēs nebijām tikuši uz priekšu. Šķita, ka viņš paliks pie mums uz visiem laikiem," britu The Daily Mirror stāsta kāds slimnīcas ārsts.
Jaunietis atzinās, ka vienkārši visus piemuļķojis. Beidzot pastāstīja, ka ir dzimis Vācijā, kādu laiku strādājis Parīzē, taču zaudējis darbu. Anglijā ieradies ar Eurostar vilcienu, kritis depresijā un mēģinājis padarīt sev galu — klīdis gar jūru un prātojis, kā vislabāk šķirties no dzīves. Taču policija viņu apturējusi un nogādājusi klīnikā. Vēl puisis pastāstīja, ka viņam ir divas māsas, tēvam Bavārijā pieder ferma un pats esot gejs.
Tagad ārsti zina arī jaunekļa vārdu, taču saskaņā ar noteikumiem to neatklāj.
Mīts izrādījies arī jaunā vīrieša brīnišķīgā klavierspēle. "Kad viņš spēlēja klavieres slimnīcā, viņš nebūt to nedarīja labi, kā to apgalvoja plašsaziņas līdzekļi. Viņš vienkārši spaidīja vienu taustiņu," uz pārspīlējumu lomu ažiotāžas radīšanā norādīja ārsts. Un flīģeļa attēlu viņš ierašanās dienā uzzīmējis tikai tādēļ, ka tas bijis pirmais, kas viņam ienācis prātā.
Vācijas Ārlietu ministrija apstiprinājusi, ka Klaviercilvēks ir šīs valsts pilsonis. "Tas bija kāds cilvēks, kurš pazaudēja pasi un gribēja atgriezties Vācijā, tādēļ mēs palīdzējām viņam. Saskaņā ar Vācijas likumu par personas datu aizsardzību es nevaru atklāt neko vairāk par šo vīrieti," ziņkārīgajiem reportieriem paskaidroja Vācijas vēstniecības Londonā pārstāvis.
Pagājušajā sestdienā Klaviercilvēks iekāpa lidmašīnā un devās uz dzimteni.
Tikmēr britu slimnīca, kas jaunieša uzturēšanai un identitātes noskaidrošanai iztērējusi vairākus desmitus tūkstošus mārciņu, apdomā iespēju sūdzēt vācieti tiesā.
TOMĒR SLIMS?
Lai gan sāga beigusies, vismulsinošākais neatbildētais jautājums palicis — kā Klaviercilvēks spēja tēlot psihisku slimību tik ticami, ka krāpšanu neatšifrēja pat pieredzējuši ārsti?
"Policija viņu atrada brīdī, kad viņš centās izdarīt pašnāvību," atbild slimnīcas ārsts, "viņš acīmredzot bija nomākts un nevēlējās runāt ar policistiem. Tad arī izdomāja sākt šo spēli. Tagad noskaidrojām, ka viņš agrāk strādājis ar garīgi slimiem pacientiem un, šķiet, apguvis viņu raksturīgākās iezīmes. Viņš piemuļķoja mūs visus, ieskaitot divus ļoti pieredzējušus ārstus."
Taču pat pēc jaunieša aizbraukšanas daži britu mediķi turpina uzskatīt, ka puisim tomēr ir psihiski traucējumi, par ko liecina viņa tieksme izdarīt pašnāvību un iedzīvošanās psihiatriskajā slimnīcā. |