- 15.12.23 11:34
-
Tieši tā.
Soctīklu specifika rada situāciju, kurā, pārfrāzējot zināmo izteicienu, traumētie rāda ceļu citiem traumētajiem, līdz abi sakaujas un iekrīt vēl dziļākā bedrē.
Pirmkārt, bez klātienes komunikācijas nav pilnas sensorās informācijas par sarunbiedru, viņa attieksmi un nolūkiem, izrietoši, galds uzklāts pārpratumiem un strīdiem.
Otrkārt, delikātās situācijās, kurās "brālis, kurš rīkojas aplam ir jānoved malā un draudzīgi jāpamāca zem četrām acīm", visi tiek mācīti un arī pārmācīti visas virtuālās pasaules acu priekšā. Virtuālā linča tiesa ir nesaudzīga, un pēc izklaides pūlis nevis izklīst līdz nākamajam, bet turpina spilgtāko "izklaidi" pārpostēt un multiplicēt.
Treškārt, apzināti sagrozīta vai vienpusīga, vai jaukti patiesa un sagrozīta informācija, tātad meli, nereti ar provocējošu kontekstu, lai aizķertu tipiskākās traumas.
Ceturtkārt, Meta algoritmi, kas piespēlē, izceļot tieši "aktuālo" un "kontroversiālo", lai paildzinātu platformā pavadīto laiku, par ko var iekasēt no reklāmdevējiem papildus peļņu.
Manuprāt nepārspīlēšu, sakot, ka te vairs nav runa par to, cik tiek mesti aknmeņi, un ka nav vairs nosakāms, kurš ir bez vainas, lai mestu pirmo. Mums ir darīšana ar sociālajiem taktiska līmeņa kodolieročiem, kas pamazām eskalējas līdz stratēģiskajiem.