makonu_kalns - Mākoņkalna evolūcija IV
[Recent Entries][Archive][Friends][User Info]
03:21 am
[Link] |
Mākoņkalna evolūcija IV Iepriekš jau mazliet minēju, ka man kopš bērnības patika daba, jo ar to varēja spalūst, tur varēja pazust. Tad jau laikam nav īpaši jābrīnās ka bālais, klausais, izstīdzējušais, bet nu jau miesās pēc skata mazliet "normālāks" outsideris iestajās biologos. Sākās jauna dzīve.
Un es sāku rakstīt studijās kaut ko līdzīgu šims (daudzu tādus, kā jau varat iedomāties). Tas man patika tīri labi, jo vēlak, kad prasmes auga, ļāva formulēt, analizet un saprast ārā, laukā, dabā iepazīto, piedzīvoto, izdzīvoto un tapt mazliet zinošākam.
Skat, mums pat mācīja argumentēt!
"Boreālās zonas biodaudzveidiba nav jāaizsargā - teorētiskie aspekti:
Salīdzinot boreālās zonas bioloģisko daudzveidību ar, piemēram, tropisko lietus mežu daudzveidību, jāatzīst, ka boreālās zonas daudzveidība ir daudz nabadzīgāka. Tas saistīts pārsvarā ar platumu grādu gradientu: sugu daudzveidība samazinās virzienā no ekvatora uz poliem. Liela nozīme šādam sadalījumam ir bijusi pēdējam apledojumam augšējā Pleistocēnā, kas beidzās aptuveni pirms 11,5 tūkst. gadu un kas neskāra reģionus zemajos platuma grādos. Apledojums iznīcināja ārkārtīgi daudz sugu augstajos platuma grādos. Tāpat tas saistīts ar to, ka teritorijās, kas tuvāk ekvatoram, ir lielāka klimata stabilitāte, kas rada piemērotus apstākļus izdzīvošanai pat tām sugām, kas specializējušās ļoti šaurās ekoloģiskās nišās. Liela nozīme ir primārai produktivitātei, kas vislielākā ir tieši pie ekvatora, kur visu gadu ir līdzvērtīgs saules enerģijas pieplūdums. Tropiskie lietus meži tiek dēvēti par „pasaules plaušām”, tur ir ārkārtīgi liela sugu bagātība un resursu krājums cilvēkiem svarīgām nozarēm. Ņemot vērā tropisko mežu milzīgo ģenētisko, sugu un ekoloģisko daudzveidību un labumu, ko šie meži sniedz dzīvniekiem un galvenokārt cilvēkiem, iespējams, visu uzmanību vajag veltīt šo mežu saglabāšanai. Lai pasargātu tropiskos mežus no izciršanas, kas sasniedz vairākus tūkstošus kvadrātkilometru gadā, iespējams, ka līdzekļi, kas tagad tiek ieguldīti citu biomu, piemēram, tundru, taigu aizsardzībā, būtu jānovirza tikai šo mežu aizsardzībai. Boreālās zonas meži tiek mazāk vai vismaz lēnāk postīti nekā tropiskie. Tā kā biodaudzveidība taigā ir stipri mazāka, tad kokmateriālu iegūšana šajos mežos, iespējams, nodarītu mazāku kaitējumu nekā tropiskajos mežos. Dzīvnieki un augi taigā nav specializējušies tik šaurās ekoloģiskajās nišās kā daudzas sugas, kas apdzīvo reģionu tuvu ekvatoram, jo tas nav bijis iespējams skarbā un nepastāvīgā klimata dēļ. Līdz ar to ņemot vērā problēmas, kas skar šo reģionu, iznīcības draudi ir salīdzinoši nelieli. Apkopojot šos argumentus, varētu spriest, ka īpaša papildus aizsardzība boreālajai zonai nav nepieciešama."
|
|