Pseido |
25. Feb 2006|23:01 |
Vēsture, mode, māksla, mūzika... viss ir ciklisks. To pateiks jebkurš filosofs, vēsturnieks vai vienkāršs saprātīgi domājošs cilvēks. Tikai neprasiet kaimiņu tantei Jūlijai, kā nekā Padomju Savienībā nebija ne hipiju, ne džinsu, ne seksa.
Pavisam nesen lasīju interviju ar Toniju Vilsonu, redz viņš uzskatīja, ka mūzikā viss notiek 13 gadu ciklos, nezinu cik tas ir precīzi, zinu tikai to, ka vanna un The Doors palīdzēja man pašam saskatīt cikliskumu. Dīvaini ir tas, ka arī (pseido?)garīgums ir ciklisks. Varbūt es mēģinu saskatīt sakarības tur, kur tās nav, bet tāpat taču interesanti, kapēc cilvēkiem tieksme pēc dvēseles priekiem uzrodas ik pēc 40 (plus mīnus 5 gadi - kamēr ieskrienās un norimst) gadiem. Kas vēl interesantāk, garīgumu, protams, meklē austrumos un misticismā. Kāpēc es tā domāju? 2005. gads - Visa pasaule vai čurā biksēs no jogas, indiešu filosofijas, japāņu tehnoloģijām un islama fundamentālistiem. Pasaulē straujāk augošā reliģija - islams. Pašas pirktākās grāmatas - "Harijs Poters" un "Da Vinči kods". Katrs otrais letiņš apsver iespēju nodarboties ar jogu, tai či vai ko tamlīdzīgu. Vispārējs indigo bērnu bums pateicoties "Dāvida šovam" un "Ainai". 1965. gads - Brīvā mīlestība, vieglo narkotiku uzvaras gājiens, Vjetnamas karš un hipiji. Cilvēki mēģina atrast garīgumu mīlot savus tuvākos (vienalga, fiziski vai garīgi), pīpējot zāli, nēsājot krāsainas drēbes un pieprasot atbrīvoties no kodolieročiem. 1925. gads - Germanenorder un Thule-Gesellschaft uzplaukums Vācijā (pēc smagās sakāves 1. pasaules karā cilvēki meklē izeju). Okultisms plaukst un zeļ gaismā tiek izvilkti Blavatskas darbi (skatīt zemāk), visiem patīk idejas par āriešiem un superrasi, Nītše, svastikas un vācijas strādnieku partija. 1885. gads - Teosofijas idejas sāk izplatīties plašākā publikā, baidoties no jaunās elites (rūpniekiem), vecā elite (aristokrāti) meklē patversmi garīgumā. Blavatska, Stainers, Rērihi... kādam varbūt šie vārdi liksies pazīstami. Visi meklē patiesību Indijā, senajās āriešu zināšanās.
Kāpēc es par to te rakstīju? Laikam jau lai patēlotu manus divus "mīļākos" (pseido?)literātus - ļ.cien. E.Muldašovu un a.god. P.Koelju. Lai atrastu sakarības tur, kur tās nav un pastāstītu to, kas visiem jau tā sen zināms. |
|