DARīt = RADīt + ĀRDīt
RAD ARD
__DAR__
Tēze Antitēze
_ Sintēze _
Vispirms pamanīju, ka vārdu DARīt, RADīt un ĀRDīt saknes ir anagrammas (vārdi, ko veido vieni un tie paši burti) - tātad tie veido tādu kā ģimeni. Pēc brīža sapratu, ka šāda ģimene jeb trīsvienība, ko veido šo vārdu nozīmes, jau ir redzēta Hēgeļa sistēmā.
Hēgeļa nepazinējiem - viņš attīstīja mācību par dialektiku ~ pretstatu apvienošanos augstākā pakāpē. Ļoti vienkāršojot, "pretstatu cīņa" ir attīstības jeb progresa galvenais cēlonis, tāpēc, piem., uzskatu attīstības jeb progresa vārdā var būt nepieciešama veco uzskatu sagraušana.
DARīšana (sintēze) ietver ne vien RADīšanu (tēzi), bet arī kaut kā ĀRDīšanu (antitēzi). Jau Hēgeļa stāstā šī svētā trīsvienība ir ar savu mistikas piegaršu, bet, ja latviešu valodā to vieno arī anagrammiska radniecība, tad zināmos apstākļos šāda atklāsme man varētu pamatīgi noraut jumtu.
Un vēl nezkāpēc šis apziņā uzpeldējā:
S A T O R
A R E P O
T E N E T
O P E R A
R O T A S
Visu šo mazo murdziņu attaisno tas, ka šo "atklāsmi" saņēmu nakts un miega vidū - cenšoties iezmigt pēc pāris jau nogulētām un vēl pāris negulētām stundām ("Minervas pūce izlido krēslā" :)). Varētu padomāt, ka esmu pārpūlējies, domājot par Hēgeli, bet tā nebūt nejūtos! (it kā tas būtu attaisnojums).
please be well - Post a comment
! (jedritvai) wrote on April 17th, 2008 at 04:56 pm
Hēgelisms uz latviešu mēles