There's life - Divpasaules kara filmu mēnesis [entries|archive|friends|userinfo]
re:

[ userinfo | sc userinfo ]
[ archive | journal archive ]

Divpasaules kara filmu mēnesis [Feb. 16th, 2009|12:21 am]
Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
[Tags|]
[ausīs |Slaraffenland: Polaroids]

Noguris no mūsdiendrāmām un vipendronfilmām, pievērsos pasaules kariem.


Atkāpe: Nolēmu skatīties tikai pirms 1980.gada filmēto, tomēr pieļāvu "Stalingrad" izņēmumu. Līdz ar to batālijas un līķu grēdas bija apsveicami maz - tās labākajā gadījumā bija fonā galvenajam stāstam, kas bija vai nu par pagrīdniekiem, vai, ak, to pašu mīlestību. Ignorēju lieliskas žanra pārstāves, piemēram, 'The Longest Day', gan 30.tā gada 'All Quiet on the Western Front' tikai tāpēc, ka tās atceros pārāk labi. Gandrīz noskatījos vairs-ne-pasaules-kara "Rīgas sargus", bet tie vēl paglābās. Vēl kādu attaisnojumu? Krievu filmu te nav pirms dažiem gadiem apmeklētās filmu parādes dēļ, rīkotas par godu uzvaras Lielajā Tēvijas karā jubilejai :)

„Stalingrad” (1993, Joseph Vilsmaier) – WWII. Vācieši mirst un padodas. Neviena kāškrusta, toties ir kāda medmāsa (scenārija kļūme, kas atkārtojas).

„The Great Escape” (1963, John Sturges) – WWII. Izstiepts, bet citādi jauks stāsts par pre-makgaiveriskas izdomas bagātiem britu karagūstekņiem. Cita starpā lika atcerēties, ka Latvijā joprojām nav neviena filma par leģendāro masu bēgšanu no Pārlielupes cietuma mežonīgajos 90.tajos :)

„The Bridge on the River Kwai” (1957, David Lean) – WWII. Disciplīna uzvar pārliecību, pārliecība sakauj japāņus, japāņi uzvar disciplīnu. Gandrīz patika.

„A Bridge Too Far” (1977, Richard Attenborough) – WWII. Ambīcijas->parašūti/tanki->tilti->epic fail. Briti krīt bariem, tiek arī amerikāņiem un poļiem, un arī vāciešiem. Teiktu, lieliski, ja nebūtu divu heroisku epizožu-nodevu urrāpatriotismam.

„Paths of Glory” (1957, Stanley Kubrick) – WWI. Kērks Duglass, franču virspavēlniecība un tribunāls. Vecās „All Quiet on the Western Front” kaujas lauks bija iespaidīgāks, bet šoreiz tas Kubrikam nav pārāk svarīgi, jo visa nopietnība - apsūdzībai.

„African Queen” (1951, John Huston) – WWI. Katrīna Hepberna ar Bogartu ņemas uz Āfrikas upes tvaikonīša, daļu kaisles sublimējot savādā naidā pret vācu tvaikoni. Kopiespaids - patīkams.

„Cross of Iron” (1977, Sam Peckinpah) – WWII. Maniakāls Džeims Kobērns sirma leģionāra lomā tēvišķi tur fronti līdz pēdējam. Prātā paliekoša epizode ar sarkanarmiešu amazonēm. Žetons par ievadā un beigās skanošo bērnu dziesmiņu. Biedējoši.

„Guns of Navarone” (1961, Lee Thompson) – WWII. Internacionālā supervienība vs. nacistu dižgabali – potenciāli kara gaitu ietekmējoša cīņa. Apnīk.

„Biruma no tategoto” [„Harp of Burma”] (1956, Kon Ichikawa) – WWII (un pēc tam). Filma par pienākumu. Rozīnes - japāņu karagūstekņu dziedāšana, saundtreks vispār, un pati Birma.

„L'armée des ombres” [„Army of Shadows”] (1969, Jean Pierre Melville) – WWII. Franču pagrīdes dzīve bija diezgan lēna un mokoša. Laba.

"Obchod Na Korze" ["The Shop on Main Street"] (1965, Ján Kadár & Elmar Klos) - WWII. Slovāku pilsētiņa, ebreji un fašisms - visi vietējie. Spēcīga, bez rietumu holokaustbrutālkino iezīmēm.

"Hells Angels" (1930, Howard Hughes) - WWI. Pirmā pusstunda ir bulšits, pēc tam sākas erotika, rupjības un nopietns grāvējs ar nepārspējamu gaisa kauju.

"Oh! What A Lovely War" (1969, Richard Attenborough) - WWI. Mūzikls.

"La Grande Illusion" ["The Grand Illusion"] (1937, Jean Renoir) - WWI. Atkal gūstekņi, atkal bēgšana. Simpātiskāka par "Great Escape".

"Thirty Seconds Over Tokyo" (1944, Marvyn LeRoy) - WWII. Starp propagandu un drāmu veikli nobalansēta filma par pirmā Japānas bombardēšanas misiju. Labāka par "Pērlhārboras" gabala otro daļu.

"To Have and Have Not" (1944, Howard Hawks) - WWII. Bez Bogarta, Bakālas un dažiem dialogiem sanāktu vien garlaicīgs "Kasablankas" variants.

"Конец Санкт-Петербурга" (1927, Всеволод Пудовкин) - WWI. Vispār jau šī propagandas (vai tiešām katra valsts pasūtīta un ne-neitrāla filma būtu jāsauc par propagandu?) filma aptver četrus gadus - no 1913. līdz 1917. Sākums garlaicīgs, bet tieši ar kara sākumu filmā parādās teju ģeniāli montāžas kadri un epizodes, kodolīgi teksti ("доч"->"лишний рот"). Patika vairāk par režisora vēlāko 'Потомок Чингис-Хана'. p.s. Ieteiktu mēģināt atrast versiju, kur oriģināltekstam pa virsu nav angliskā tulkojuma, novērš uzmanību.

Bet nu - miers. Jādomā nākošā tematika.
linkh