- 8/26/11 04:27 pm
- Ja...
Dators bez jebkādām iepriekšējām fiziskas "zināšanām" ir spējīgs dažu stundu laikā, ar kameru novērojot dubultsvārsta kustības nonākt līdz vienam no Ņūtona pamatlikumiem (tam pašam, kuru Ņūtons atšifrēja patiecoties leģendārajm krītošajam ābolam), un ir spējīgs nonākt līdz likumiem (formulām), kuri mums vēl nemaz nav zināmi, kurus cilvēks vēl nav definējis. Dators izmet atbildes, bet neviens nav spējīgs saprast, kāpēc atbilde ir tieši tāda, kas liek lietām darboties pēc šādām likmsakarībām (konkrētajā piemērā runa ir par šūnas iekšējiem procesiem).
Tad....
Kāda jēga mums no pareizām atbildēm, kuras mēs nespējam saprast?
Un kāda jēga no zinātniekiem- tik cik uzprogrammēt softu un dot datoram uzdevumus?
Nākošais solis ir datori, kas ne tikai sniedz atbildes, bet arī paskaidro :)
Gribi savu personīgo zinātnieku? Lejupielādē te: http://creativemachines.cornell.edu/eureqa. - 6 teicaMan ir ko teikt
- 8/26/11 05:58 pm
-
nu es te nepriecātos ne par ko. neviens nav atcēlis milzīgo matemātisko aparātu, kurš bija vajadzīgs, lai izveidotu tādu eureqa, kurā es vismaz neko brīnumainu nesaskatu. tas ir tikai meklēšanas rīks, kurā spēles noteikumus tik un tā nosaka cilvēks.
- Piebilst
- 8/26/11 06:01 pm
-
Un kur visa romantika par nosapņotiem un izmeditētiem vai diskusijās dzimušiem atklājumiem? Tagad- iedod datoram datu jūkli un ārā iznāk skaidras formuliņas.
- Piebilst
- 8/26/11 06:05 pm
-
beidz, beidz, ja zinātne būtu tikai formuliņas. zinātne ir modeļi un abstrakcijas, un modeļi ir kas daudz sarežģītāks par formuliņām. lūk, es gribētu redzēt, kāda meklēšanas procesa rezultātā dators var nonākt pie sevis, resp., Tūringa mašīnas. datu analīze vēl nav abstraktā domāšana, drīzāk gluži pretēji. lai iedomātos, ka gaismas ātrumam jābūt konstantam un ka gaisma liecas gravitācijas laukā, nepietiek ar datu jūkli. tās ir kvalitatīvas atziņas, nevis kvantitatīvas. jā, tās noteikti izriet no visiem tenzoru rēķiniem vispārīgajā relativitātē, bet tik un tā - iedvesma šeit ir pavisam cita.
- Piebilst
- 8/26/11 06:07 pm
-
vienkārši šādas lietas jau ir darītas gadu desmitiem, tikai ne tik skaistiem grafikiem un podziņām, tāpēc tas mani galīgi neizbrīna. eureqa taču ir klasisks ģenētiskās programmēšanas uzdevums ar diezgan fiksētu formulu un iespēju klāstu, kuru tad kombinē visos iespējamos veidos :) ja zinātne būtu tikai A un B kolonnas ar skaitļiem ekselī...
- Piebilst
- 8/27/11 03:54 am
-
ir atšķirība starp jautājumu un atbildi, un starp aprakstīšanu un sapratni.
- Piebilst
- 8/30/11 06:20 pm
-
Are you RadioLab listener? Tu "izklausies" gluži kā tie tur radio.
- Piebilst