Pēteris Caune
[Most Recent Entries]
[Calendar View]
[Friends View]
Wednesday, December 21st, 2005
Time |
Event |
1:00p |
Kā es tiku skaidrībā ar dziesmām Laiciņu atpakaļ izskatīju diskus, kas mētājas pa skapi. Tur bija liels bardaks – diski bez vāciņiem, nepareizos vāciņos, tukši vāciņi, maz uzrakstu. Un tad visus diskus pēc kārtas liku kompītī un tos diskus, kuros bija dziesmas, bildes vai datu rezerves kopijas, kopēju uz datoru. Datu rezerves kopijas (visādi veco laiku dokumenti, iesāktās programmas) nokopēju, lai ierakstītu uz DVD. Savukārt ar dziesmām un bildēm ir tā. Patlaban manu cieto disku pa lielākai tiesai aizpilda filmas. Daļa dziesmu un bilžu ir uz cietā diska, bet daļa ir arī kompaktdiskos. Bet, ja padomā, daudz saprātīgāk būtu visas dziesmas un visas bildes glabāt cietajā diskā (bildes drošībai arī uz diskiem, bet tas tā). Toreiz, kad man bija 6GB cietais disks, dziesmas un bildes vajadzēja rakstīt diskos – lai vispār kaut kā varētu sarūmēties. Tagad tās aizņem nelielu daļu no maniem 240GB plašumiem un ir diezgam muļķīgi rakstīt diskos, iestumt skapja dziļumā un no datora izdzēst.
Tātad, par dziesmām. Ierīkoju mapi “mp3”, zem tās “albums”, “va”. Zem “albums” iet pilnie albumi, zem “va” – atsevišķās dziesmas lielā čupā. Būtu labi, ja varētu pilnīgi visas dziesmas mest vienā mapē, t.i. – failu sistēmas līmenī nekā nešķirot, jo visa šķirošanai nepieciešamā informācija jau ir failu ID3 tagos. Tāpat, failu nosaukumiem nevajadzētu būt nozīmei – jo dziesmu nosaukumiem jābūt tagos. Kad failu pārlūki sāks piedāvāt kaut kādas uz dziesmu tagiem balstītas “virtuālās mapes”, tad tā arī būs jādara – jāmet visu vienā lielā mapē.
Tātad, ieguvu mapes “albums” un “va”. Ja ar “albums” vēl apmēram skaidrs, kas katrā mapē iekšā, iekš “va” valdīja pilnīga nekārtība – katrai dziesmai nosaukums savā stilā (“01_name_artist.mp3”, “artist_name.mp3”, “TRACK01.MP3” un tā tālāk), dažām tagos viss ar lielajiem burtiem, dažām tagu vispār nebija, daudzas dziesmas atkārtojās vairākas reizes. Devos uz gnomefiles.org apskatīties, kādas programmas dabūjamas dziesmu tagošanai un nonācu pie EasyTAG. Izrādījās, ka šai programmai ir galīgi nejēdzīga saskarne. Un, strādājot reizē ar vairākiem tūkstošiem failu, tā bija lēna. Vienu lietu man ar viņu izdevās izdarīt – dziesmas “va” mapē, kam ir ID3 tagi, pārsaukt formā “artist – title.mp3”.
Tālāk uzgāju MusicBrainz projektu. MusicBrainz serviss, līdzīgi kā pazīstamie CDDB un FreeDB, palīdz tagot dziesmas. Tikai, tā gudrāk. CDDB, FreeDB māk atpazīt pilnus albūmus – viņi paņem visu albūma dziesmu garumus, no tiem izrēķina kaut kādu čeksummu un pēc tās identificē albūmu. Ja man pietrūkst viena dziesma, vai viņai ir nepareizs garums, – nekā. MusicBrainz savukārt savu čeksummu būvē atsevišķiem failiem, analizējot to pirmo 30 sekunžu audio informāciju. Sanāk, ka MusicBrainz man dažkārt spēs atpazīt dziesmu, par kuru es pats nezinu, kas tā ir.
Nākamais atklājums, pie kura arī apstājos, bija amaroK mūzikas spēlējamais. Vai, drīzāk jāsaka, amaroK mūzikas klausīšanās vide. amaroK ir KDE programma, un es, kā jau kārtīgs GNOME lietotājs, pie KDE programmām ķeros tikai galējas nepieciešamības gadījumā. Bet amaroK man iepatikās. Viņš rāda skanošajām dziesmām disku vāciņus, piedāvā līdzīgas dziesmas no manas kolekcijas, rāda dziesmu vārdus un informāciju par izpildītājiem no Vikipēdijas. Ļauj darboties ar pleilistēm (ir tāda “Suggested Songs” pleiliste, ko viņš pats veido), rāda vizualizācijas, runājas ar last.fm, ir kontrolējams attālināti no pārlūka, ļauj iekonfigurēt globālos karstos taustiņus, runājas ar MusicBrainz servisu. Un smuks splash screen. | 1:01p |
Par pārvākšanos 2003. gada beigās es ierados Sviesta Cibā. Pirms tam man bija cu.eclub.lv. Atskatoties tālākā pagātnē, vēl senāk mana lapa bija uz times.lv, un pavisam sen uz world.lv. Un pavisam pavisam sen uz angelfire.com. Bet, tātad, ievācos Sviesta Cibā. Sapratu, kā strādā S1 stilu sistēma un pārnesu stilu no vecās lapas. Uztaisīju arī stilu S2 sistēmā. Un vēl es, protams, lielā labpatikā vēroju, kā lēnām aug SC draugu skaits. Un ar lielu prieku lasīju katru saņemto komentāru. To es daru tagad arī, protams. Bet lūk, padzīvojoties cibā, pamazām tika apzinātas tās robežas. Pa laikam uzdūros uz kā tāda, ko gribētos, bet nevar dabūt. Piemēram, tagu karināšana pie rakstiem parādījās gluži nesen. Rakstus nevar kārtot pa kategorijām (doma uztaisīt cibas lietotāju katrai rakstu kategorijai, bet kaut kā tomēr no tās atteicos. Bet tā radās lietotāji cu_p, cu_v un cu_f). Ciba drošības apsvērumu dēļ neatļauj Javascript kodu lapas tekstā – līdz ar to nevar dabūt apmeklētāju skaitītājus, bildītes no flickr un tamlīdzīgus niekus. Vēl man ļoti gribējās savus dienasgrāmatas ierakstus rakstīt textile pierakstā, nevis plikā htmlā.
Laikam ritot, arvien biežāk prātā spēlējos ar domu ierīkot savu žurnālu – savu savu savu. No vienas puses, savs žurnāls skaitās tā kā nākamā attīstības pakāpe pēc ierindas cibiņa. No otras puses, dikti negribējās pamest komentētājus, ikdienā lasīto draugu lentu un savu vietiņu diženajā cibā. Var tēlaini salīdzināt ar pārcelšanos no kopmītnēm (kur visiem viena duša un tualetes no rītiem aizvemtas, bet toties sabiedrība) uz māju meža vidū. Tad es domāju taisīt zelta vidusceļu un ierīkoties tā – turēt savu dienasgrāmatu kā pieklājas, bet dienasgrāmatas ierakstus transportēt arī uz cibu, un komentēšanos vest cibā.
Sākumā likās, ka tādu dienasgrāmatas dzinēju, kas mācētu sadarboties ar cibu, būs jāraksta pašam. Jau pēc dažu rindiņu uzrakstīšanas skaidri jutu, ka nemūžam nepietiks pacietības visu sataisīt skaisti un labi līdz galam. Sākumā pameklēju, vai šāda sinhronizācija nav jau kādam dzinējam gatava uztaisīta, bet nekas neatradās. No dienasgrāmatu dzinējiem man pieredze bija bijusi ar diviem – WordPress un Textpattern. Ar Textpattern man bija sanācis darīties drusku vairāk un iespaidi bija bijuši gluži labi. Tāpēc nolēmu izpētīt, cik sarežģīti būtu sajūgt Textpattern kopā ar Sviesta Cibu. Izrādījās – neticami vienkārši. Izmantojot Textpattern sastāvā ietilpstošo Incutio XML-RPC bibliotēku, dienasgrāmatas ieraksta aizsūtīšanai uz SC nepieciešamais kods (ar visu rokas kratīšanas autorizāciju) ir apmēram tik īss:
$wl_client = new IXR_Client(LJ_URL);
$wl_client->query('LJ.XMLRPC.getchallenge');
$challenge_data = $wl_client->getResponse();
$magic_key = md5($challenge_data['challenge'].md5(LJ_PASS));
$fixed = str_replace('\\\\ n', "\\ n", $Body_html);
$fixed = str_replace('\\"', '"', $fixed);
$lj_data = array(
'username' => LJ_USER,
'auth_method' => 'challenge',
'auth_challenge' => $challenge_data['challenge'],
'auth_response' => $magic_key,
'event' => $fixed,
'lineendings' => 'unix',
'subject' => $Title,
'security' => 'public',
'year' => $year,
'mon' => $month,
'day' => $day,
'hour' => $hour,
'min' => $minute,
'props' => array('opt_preformatted' => true)
);
$wl_client->query('LJ.XMLRPC.postevent', $lj_data);
$resp = $wl_client->getResponse();
$message = '';
if (array_key_exists('faultString',$resp))
$message = 'LJ problem: '.$resp['faultString'];
Patiesībā labojumi gan ir drusku garāki (bet šī ir tā būtiskākā daļa), un vēl nav pilnībā pabeigti. Piemēram, man vajadzētu, bet nav sataisīts, ka, ja ieraksta kategorija ir “Dzīve”, tad ieraksts aiziet uz SC lietotāju “cu”, bet, ja kategorija ir “Filmas” – tad uz lietotāju “cu_f”. Un ja kategorija tiek mainīta, tad ierakstam arī jāpārlec.
Tālāk bija jāieimportē ieraksti no cibas jaunajā Textpattern dienasgrāmatā. No cibas var eksportēt ierakstus CSV un XML formātā, bet tikai pa vienam mēnesim. Krietnu laiku klikšķinājos un dabūju čupu ar XML failiem. Tālāk uzrakstīju mazu PHP skriptiņu, kas iet cauri šiem failiem un sadzen tos Textpattern datubāzē. Ar otru, līdzīgu skriptu tur tika sadzīti arī raksti no cu.eclub.lv.
Tad ķēros pie “Pimp my Textpattern”. Ar “dizaina” taisīšanu man galīgi nevedās, tas ar nedēļu atstarpēm tika taisīts un pārtaisīts, bet nekas prātīgs nesanāca. Tagad jau arī – nu tā. Mērkaķi ir nosperti no flickr.
Pieliku dažus Textpattern spraudņus (textpattern.org to ir lērums, tikai retais gan liekas noderīgs) – lai kategoriju nosaukumos rādītos garumzīmes, lai būtu lauciņš, kurā ierakstīt Technorati tagus. Par tagiem man nav skaidrība – mani ieraksti ir latviešu valodā – tad tagiem būtu jābūt latviski (“dienasgrāmata, internets”) vai angliski (“blog, internet”)?
Lūk tā. Tiesa, pārvākšanās procesā bija daudz galvas sišanas pret sienu, bet bija arī viss kas interesants. |
|