Pēteris Caune
[Most Recent Entries]
[Calendar View]
[Friends View]
Thursday, December 2nd, 2004
Time |
Event |
11:28a |
Avārija
Mūsu baltajai ķēvei bija paradums - kad piekusa, viņa mēģināja pēc iespējas ātrāk tikt mājās, lai varētu atpūsties. Darbadienas nereti noslēdzās ar traku joņošanu un iejūga salaušanu. Pastāstīšu par vienu šādu reizi.
Bija vasara, pievakare. Vedām ratos dzelzs verķi. Kad bijām ~ 1,5km no mājas, zirgs sadomāja skriet aulekšos. Tādās reizēs viņu īsti apstādināt nevar, var tikai iestūrēt grāvī. Drīz vien no ratiem izlēca tēvs, pēc brīža izkrita vedamais agregāts, bet es cītīgi turējos, iekrampējies grožos.
Knapi, knapi no lielceļa ietrāpījām ceļgalā un strauji tuvojāmies pagalmam. Te, uzskatāmībai, mana pagalma bildīte:
Zirga plāns laikam bija izjoņot cauri pagalmam un apstāties kaut kur pļavā. Zirgs nezināja, bet es zināju, ka ceļā uz pļavu novietota piekabe, kurā mēs krāmējām visādu nevajadzīgu drazu promvešanai. Patiešām nebija omulīgi. Nemaz nav jāiet autoskolā, lai saprastu, ka zirgam, ratiem un Pēterim apstāšanās ceļš no 20-30km/h noteikti nav 1,5 - 2 metri (ņemam vērā lopiņa reakcijas laiku, ceļa segumu - zāli un braukšanu līkumā). Nujā, un tā zirgs izvēlējās mazāko no ļaunumiem un iebizoja mēslu čupā. Apstājoties, zirgs bija čupas otrā pusē, līdz vēderam mēlsos, rati eleganti iebraukti čupā, līdz asij mēslos, un es ratos un vieglā šokā.
Māte teica, ka esot pa virtuves logu to trako braucienu ar šausmām skatījusies, pēc laika ieradās tēvs, dzelzs verķim svarīga detaļa izrādījās nolauzta. Tā lūk, mums tur pa laukiem nemaz neiet garlaicīgi.
| 1:47p |
A tribute to Transport Tycoon
Saistībā ar vecajiem labajiem laikiem esmu rakstījis par 4DOS un XTree. Jau sen gribēju uzrakstīt par Transport Tycoon - esmu šai spēlei parādā.
Tas nav domāts kā spēles apskats un pamudinājums - "kačājiet, spēlējiet!", tas ir atskats vēsturē un pažēlošanās par vecajiem laikiem, kad zāle bija zaļāka un spēles - interesantākas.
Spēles būtība - spēlētājs nodarbojas ar pārvadājumiem - būvē pārvadājumu tīklu, pērk un uztur transportlīdzekļus, veido maršrutus, "karo" ar citiem pārvadātājiem. Pārvadāšana notiek pa dzelzceļu, ar automobiļiem, kuģiem, lidmašīnām. Pārvadāt var dažnedažādas lietas, sākot ar oglēm, beidzot ar vērtslietām. Spēle sākas 1950. gadā, kad pieejamas tikai primitīvas tvaika lokomotīves, un spēles uzdevums ir līdz 2050. gadam uzbūvēt pēc iespējas varenāku pārvadājumu impēriju.
Par dažādām viltībām un spēles īpatnībām varētu stāstīt un stāstīt, tādu ir bez gala, un tās padara šo spēli neapnīkošu un ilgi spēlējamu. Dažas no tām:
-
Tehniskais progress. Laikam ejot, kļūst pieejami arvien ātrāki un modernāki transportlīdzekļi. Piemēram, 70-o gadu vidū spēlē parādās pirmā virsskaņas lidmašīna - Concorde analogs. Dārga, ne pārāk daudz pasažieru, pa laikam salūzt, bet lido ātri. Ap 2000. gadu kļūst pieejams viensliedes dzelzceļš, ap 2030-o - magnētiskās levitācijas dzelzceļš.
-
Sarežģīta būvniecība. Spēlētāji izgudrojuši dažnedažādas stratēģijas, kā izbūvēt dzelzceļa stacijas, "krustojumus" un dzelzceļa tīklu kopumā, lai pa vienām sliedēm, neradot sastrēgumus un avārijas, varētu pārvietoties pēc iespējas vairāk vilcienu. Katra TT fana lapā ir sadaļa ar apmēra šādu nosaukumu - "manas dzelzceļa būvniecības viltības". TT dzelzceļu būvniecība ir aizraujošāka par Lego.
-
Karošana ar konkurentiem. Jācenšas izskaust konkurējošās pārvadājumu kompānijas, - pārpērkot, veicot sabotāžas aktus, veicot reklāmas akcijas pilsētās utt.
-
Dažādi sīkumi. Pa laikam atbrauc citplanētieši un paposta dzelzceļa tīklu (ejot laikam, mainās NLO izskats). Pa laikam kartei pārlido kara lidmašīna un uzspridzina kādu industriju. Gadās zemestrīces.
-
Spēlē var "iekārtoties". Piemēram, pilsētas var pārdēvēt pēc savas dzimtās puses nosaukumiem. Var uzbūvēt savu HQ, kas, spēlētāja rangam paaugstinoties, no mazas būdiņas pārtop mazā pilī. Jūras vidū var uzcelt salu savu iniciāļu formā. Bez tam, spēlei nāk līdzi scenāriji ar īstām pilsētām un īstiem dzelzceļa tīkliem.
Transport Tycoon Deluxe izdota 1995. gadā. Strādā pat uz 486. klases datoriem (tikai, jo vairāk vilcienu, jo vairāk raustās). Oriģinālajai versijai pieejams neoficiāli ielāpi, kas spēli papildina ar jaunām iespējām un paceļ dažādus limitus. Ir uzrakstīts atvērtā koda klons - OpenTTD. Šeit, uz linux, tieši to arī spēlēju.
Spēles izstrādātājs, Chris Sawyer, vēl ir pazīstams ar spēli "RollerCoaster Tycoon", kurā jābūvē atrakciju parki. Rādās, ka lēnā garā notiek darbs pie TT turpinājuma "Locomotion".
Bildītes -
Nobeigumam - saites.
|
|