Members

> Jaunākais
> Arhivētais
> Draugi
> Par sevi

Oktobris 7., 2015


watt
11:11
Belēvičs (ZZS), protams, apdirsīsies un teiks ka nav tā bijis domāts, un īstenībā ideja ir citāda, un bla bla bla.
"Maksātspējīgiem pacientiem, kuri būtu uzsākuši maksas pakalpojumu saņemšanu, būtu jāturpina ārstēšanās maksas sektorā. [...] pacientiem, kuri kādu veselības aprūpes pakalpojumu izvēlējušies saņemt privātā ārstniecības iestādē par saviem līdzekļiem, būs jāmaksā arī par visiem valsts apmaksātajiem izmeklējumiem, kas nepieciešami konkrētā pakalpojuma saņemšanai."

Interesants vispār arī pats izvēlētais termins, "maksātspējīgiem". Tas ir, kad visi nodokļi samaksāti, lai nodrošinātu valstī bezmaksas medicīnisko aprūpi, un ja vēl nauda ir palikusi drusku pāri, tad cilvēkam šī "bezmaksas" medicīna nepienākas, lai tik pogā vaļā. Un tikai kad pašam naudas vairs nav (nez pēc kā to noteiks, vai nāksies cilvēkam pasludināt bankrotu, lai iegūtu šo "maksāt nespējīgā" statusu?), tad varēs atkal tikt pie paša nodokļu apmaksātās "bezmaksas" medicīnas.

Dažreiz nostaļģija velk uz Latviju, bet šādi reality-check lieliski atgādina ka viens no primārajiem iemesliem bēgt uz Vāciju bija veselības aprūpes sistēma.

***

Kas interesanti, Vācijā veselības sistēma sastāv no 3 daļām. Pirmais, (gandrīz) visi pakalpojumu sniedzēji (ārstu prakses, slimnīcas, lielie institūti) ir privātas struktūras. Viņi no valsts saņem finansējumu, bet neko daudz vairāk. Otra daļa ir publiskā obligātā veselības apdrošināšana. Tā nodrošina finansējumu. Apdrošināšana ir apmēram 15% no darba algas, lai gan pat ne tā... Ja ir minimālā alga 410€, tad darba devējs papildus vēl pārskaita 150€ darba ņēmēja apdrošinātājam (slimokasei). (Tātad darba devēja izmaksas par vienu darbinieku kopā ir 560€ mēnesī. Sanāk, veselības apdrošināšanas slogs no minimālās algas ir gandrīz 27%. Bet parasti apdrošināšana ir 15.5% no darba algas. Piemēram, ja alga ir 4600€, apdrošinātājs paņems 713€ mēnesī.)

Trešā daļa ir privātā obligātā apdrošināšana. Tas ir, ja sanāk izdevīgāk maksāt privātajam apdrošinātājam, nevis publiskajai apdrošināšanai atdot 15.5% no algas, var slēgt līgumu ar privāto apdrošinātāju. Pie privātā, mēneša maksājums tagad ir apmēram 250€ (un pieaug...). Kā redzam, ja alga ir virs 1600€, tad izdevīgāk būtu pie privātā. Bet šeit ir stiķis - pēc tam atpakaļ pie publiskās apdrošināšanas vairs tevi neņems. Ja esi pārgājis uz privāto apdrošināšanu, tad tik maksā ragā, arī ja alga krītas, vai zaudē darbu, utt, utt. Valsts par tevi vairs nerūpēsies. Tāpēc tas ir liels risks - var palikt reāli dirsā. (+pie privātā var iet tikai darba ņēmēji ar algu virs 4575€ mēnesī, pašnodarbinātie un brīvo profesiju pārstāvji - Freiberufler, kā advokāti un programētāji(!)).

Tā ka cilvēki labāk izvēlas tos 15.5%* maksāt un neraustīties - jo tad skaidrs ir ka esi nodrošināts vienalga lai kas notiek ar taviem ienākumiem.

***

Nez kā toreiz beidzās 2010. gada Sarmītes Ķikustes (JL, tagad V) analfabētiskā likumdošanas iniciatīva ieviest sauso likumu 1. septembrī? Toreiz portālos rakstīja ka Saeima grozījumus pieņēma, bet kurā brīdi tad tas likums nosprāga? Vai arī varbūt tomēr šogad nevienā krogā alkoholu 1. septembrī netirgoja?

___________________________________
* no 2015 gada, 14.6%
Tags:

(10 raksta | ir doma)

Septembris 27., 2015


watt
10:58
Visu sīkos pabalstu un pabalstiņu administrēšana reāli aizņem daudz vairāk naudas un neproduktīvu cilvēk-stundu nekā tā visa pentere ir vērta. Visefektīvāk ir dot cilvēkiem naudu pa tiešo.

"In India, the poorest can buy subsidized grains or kerosene. Especially in the developing world, these systems are often inefficient and expensive to run. The Indian government, for instance, has estimated that two-fifths of the kerosene involved in its subsidy scheme goes missing before it is distributed and only half of what is left flows to the poorest families."

Indijā, var teikt, tāda palīdzības nabadzīgajiem "administrācija" vienkārši zog. Tāpēc šarādes ar paciņām (un speciāliem cilvēkiem kas ir vajadzīgi lai tās "izdalītu"), utt., vietā, jāpārskaita ir vienkārši nauda.

(1 raksta | ir doma)

Septembris 26., 2015


watt
08:06
""Our results add support to the idea that prohibiting the sale of alcohol flattens the punishment gradient, lowering the relative cost of participating in the market for illegal drugs," they conclude.

In other words: people who buy alcohol in places where it's illegal become accustomed to dealing with the black market. If you're going to get punished whether you trade in booze or trade in meth, why not give meth a spin? "Alcohol prohibition becomes a gateway to other illegal activities, [...]""

ASV pašvaldībām ir ļoti liela vara: viņi drīkst, ja grib, aizliegt tirgot novada ietvaros alkoholu, piemēram. Bet, izrādās, "sausajos" novados ir lielāks dzērumā izraisīto auto avāriju skaits (jo cilvēki reibumā brauc iepirkt alkoholu ārpus novada), un arī liela metamfetamīna problēma: ja alkohols ir ielikts vienā un tai pašā (aizliegtajā) plauktā ar narkotikām, parādās tendence izvēlēties narkotikas.

(2 raksta | ir doma)

Septembris 25., 2015


watt
09:07
Bēgļu krīzē skandāliņš: Nieheim* ciemā lai izmitinātu bēgļus, no pašvaldības dzīvokļa(iem) izmet esošos iedzīvotājus. Tas ir, Bettina Halbey (51), kas dzīvo īpašumā 16 gadus, audzina bērnu, strādā slimnīcā par nakts māsu - pašvaldība izmet no dzīvokļa, lai vietā iemitinātu kautkādus bēgļus. (Pie tam atrast jaunu dzīvokli viņai apgrūtina fakts ka viņiem ir sunītis, un privātie ļoti negrib izīrēt ģimenēm ar mājdzīvniekiem. Nerunājot par to cik augstas šobrīd ir īres cenas jauniem līgumiem salīdzinot ar vecajām īrēm.)

No ekonomikas viedokļa: [paš]valdība izmet no mājām ekonomiski aktīvus iedzīvotājus - nodokļu maksātājus, cilvēkus uz kuriem balstās ekonomika, lai tā vietā iemitinātu bēgļus kas dzīvos uz pabalstiem**, būs slogs vietējai ekonomikai. Bet vietēji iedzīvotāji, kas šos pabalstus ar savu nodokļu naudu nodrošina, lai paliek bez jumta virs galvas?

(Un varbūt lai pazaudē darbu, lai pārvācas dzīvot citur, lai bērni meklē jaunu skolu, lai sunīti atdod iemidzināt, lai paši dabū dzīvot uz pabalstiem, jo jauno īres maksu nevar pavilkt?)

Katrā ziņā, vietējais draņķa mērs (vai pagastvecis, kas viņš tur tāds ir) es domāju ir politiskais līķis, un kaut kādu pārvēlēšanu (un viņu izvirzījušajai partijai, vai hz kam, jo šis bezpartejisks esot) - tādiem neredzēt mūžam.

***

Jāpiezīmē gan ka es neesmu "pret" dzīvošanu uz pabalstiem kā tādu - es esmu Universal Basic Income idejas atbalstītājs. Šai idejai gan ir tāda nianse ka tā nivelē spēles lauku visiem: visiem ir vienādi noteikumi. Garantēto ienākumu saņems visi.
Valsts, īstenībā, var atļauties garantēt un pārskaitīt noteiktu ienākumu absolūti visiem pilsoņiem, un atcelt visus sīkos pabalstus un pabalstiņus kuru administrēšana reāli aizņem daudz vairāk naudas un neproduktīvu cilvēk-stundu nekā tā visa pentere ir vērta.

Tā kā nākotnes ekonomikā vienalga piedalīties varēs tikai augsti specializēti/apmācīti un domāt spējīgi cilvēki, tāda atkarība no darba algām kļūst absurda. (Visus prastos darbus veiks tikai roboti - tas ir, reāli ekonomikai pienesumu dot varēs tikai tie kas var jaunus robotus izgudrot, programmēt un ražot, pārējie varēs tikai nodarboties ar mākslu).

_______________
* Nordrhein-Westfalen, rietumvācija (ciems vairāk uz vācijas vidu)
** ok, pabalsti varbūt ir federālā nauda, tāpēc no pašvaldības birokrātu viedokļa, vietējai ekonomikai ienākošā nauda varbūt var tikt uzskatīta par "plusu".

(5 raksta | ir doma)

Septembris 24., 2015


watt
09:04
saaukstēšanās, kas pagājušo trešdien sākās, šodien man ieiet super-masīvo puņķu fāzē. tikai jādzer daudz šķidrums - nepatīkamākais nu ir garām. vismaz deguns vairs nav "ciet".

(ir doma)


> Go to Top
Sviesta Ciba