lasītprieks' Journal -- Day [entries|friends|calendar]
lasītprieks

[ userinfo | livejournal userinfo ]
[ calendar | livejournal calendar ]

Jurga Ivanauskaite – Ragana un lietus [03 Oct 2005|11:26am]

Jurga Ivanauskaite, dzimusi 1961.gadā, ir lietuviešu rakstniece. Romāns Ragana un lietus Lietuvā iznācis 1993.gadā. Katoliskajā valstī tas ieguvis skandalozu raksturu un pat ticis aizliegts. Latviski izdots 1994.gadā izdevniecībā Preses nams ar pašas autores, kas pēc profesijas ir māksliniece, vizuālo noformējumu. Galvenie skandalozuma iemesli ir par mīlestības stāsta varoni izvēlētais priesteris un atklāti erotiskas epizodes, kā arī Marijas Magdalēnas tēls.

Romānā savijas trīs dzīvesstāsti- mūsdienās dzīvojošas jaunas sievietes, kādas viņas priekšteces un Marijas Magdalēnas. Visi šie stāsti savstarpēji saistīti ar identiskām varoņu izjūtām, darbībām un ļoti līdzīgiem mīlasstāstiem. Kopā tie vēsta tādu kā senu ciešanu līniju, kuru jāiziet, šķērsojot aizliegtā robežu. Sievietes iemīlas sev nepieejamos vīriešos un par to izpelnās sāpes un bojāeju.

Romāns ir piesātināti emocionāls un pat smags, ciešanas, kuras pārdzīvo stāsta varones, ļoti bieži ir grūti aptveramas, attēlotās epizodes- slimīgas un fatālas. Pats galvenais, ko it kā cenšas pateikt autore, ir- senais atmaksas stāsts nav izzudis, par ābola nogaršošanu Ieva ir nesusi lāstu pār sieviešu dzimumu, un tas tiek izdzīvots arvien no jauna, sievietes ir nolemtas pārkāpt aizliegto robežu un par to samaksāt ar uzviju.

Ragana un lietus ir ļoti interesants darbs tādēļ, ka tapis tepat kaimiņos, attēlo sievieti kā destruktīvas mīlestības iemiesotāju, apskata Marijas Magdalēnas emocionālo dzīvi un rada pārdomas par reliģiskiem jautājumiem. Tas liek vēlreiz aplūkot sievietes vietu sabiedrībā, kristietības nomelnošanas politiku, kas sievieti padarījusi nešķīstu, tās sekas, ar kurām mēs dzīvojam joprojām. Vai kopš raganu dedzināšanas laikiem kaut kas ir mainījies? Varbūt tas, ka raganas sevi sadedzina pašas.

post comment

Mišels Velbeks – Platforma [03 Oct 2005|12:41pm]

Pašā pirmajā romāna lappusē lasāms: Pie zārka, kurā bija guldīts vecais, man nāca prātā nepatīkamas domas. Viņš pratis dzīvot, vecais mērglis; ar visiem sūdiem ticis galā kā lielais. Tev ir bērni, vecais sakārni... aizgrābti nodomāju. Tu varēji bāzt savu resno pimpi mātei pežā.” Vispār biju mazliet satraukts, skaidrs, ne jau katru dienu ģimenē ir bēres.

 

Platforma ir trešais un skandalozākais franču rakstnieka Mišela Velbeka romāns. Ja pirms šīs grāmatas lasīts iepriekšējais viņa latviski izdotais darbs Elementārdaļiņas, no salīdzināšanas būs grūti izvairīties. Arī Platformā Velbeks pieturas pie sev raksturīgākajām iezīmēm- saasināta novecošanas uztvere, pornogrāfiskas ainas, sekss kā vienīgais cilvēka instruments laimes sasniegšanai, bet, ja Elementārdaļiņās vēl bija vērojams smalks dvēselisks aizkustinājums, tad Platforma salīdzinoši ir parupjš, brutāls darbs.

Rietumu civilizācija tiek atvemta un bez īpašas aiztures uzsvērta kā džungļveidīgs modelis, kas būtībā darbojas bez jebkāda mērķa un jēgas. Cilvēks tiek tēlots kā nedaudz apdullis un no kultūrslāņa uzblīdis radījums, šausmīgi tukšs, īslaicīgs un bezjēdzīgs. Vienīgā viņa cerība uz prieku- plaukstošais sekstūrisms uz 3.pasaules valstīm, kur maigas un prasmīgas ielenes pratīs padarīt viņa locekli laimīgu atšķirībā no pārāk prasīgajām un nemākulīgajām rietumu sievietēm. Šī darba skandalozumu nav grūti izprast- Rietumeiropas civilizācijas nolikšana, cieš arī islāms, cilvēka pamatvērtības. Velbeka teorijas ir mūsdienīgas, no visa esošā viegli izlobāmas.

Lasīšanas process kaut kā nogurdina, nomāc, cilvēka dzīves garlaicības aura darba nebūt ne garlaicīgajā sižetā ir prasmīgi ievīta un ne mirkli neatstāj tāda nožēlojama bezspēcības sajūta. Grāmatas fināls ir skaidrs ja ne pašā sākumā, tad vidū noteikti. Autors uz to mērķtiecīgi iet, ar grupveida seksa aprakstiem it kā izpildot savādu, visdziļāk aizskarošu rekviēmu cilvēka dzīvei. Apokaliptiska garša.

Velbeka centrālais tēls- vīrietis ir izteikti pasīvs. Viņš gaida vai nu, kad sieviete par attiecīgu samaksu izmasēs viņa pautus, vai savu nosprāgšanu. Uz grāmatas aizmugurējā vāka teikts, ka galvenais varonis Mišels ir pusautobiogrāfisks, viduvējs, ar TV, vientulību un alkoholismu apsēsts pusmūža ierēdnis. Pats Velbeks, pēc Elementārdaļiņu publicēšanas kļuvis par literāru sensāciju un saņēmis starptautisko IMPAC Dublinas literāro godalgu, kopā ar sievu dzīvojas no ļaužu uzmanības pasargātā mājiņā Īrijā.

3 comments|post comment

navigation
[ viewing | October 3rd, 2005 ]
[ go | previous day|next day ]