horizonts atgriezhas ar somu uzkodaam |
[8. Sep 2007|09:35] |
Kinokluba " Horizonts" atklāšanas pasākums " SOMU UZKODAS" Jaunajā Rīgas teātrī 08.09.( sestdiena) Plkst. 15:00 Mazajā zālē
Kinoklubs atsāk savu darbību ar neraksturīgu pasākumu – Somu kinostudentu īsfilmas, studentu diskusijas un somu kino profesores lekcija. (UIAH (University of Design and Industrial Arts, Helsinki) Savukārt pasākuma otrā daļa – Latviešu studentu īsfilmas( Baltijas kino un mediju skola)Kā arī spēkfilmas, kas iezīmē savdabīgas tendences alternatīvajā kino.
Pasākuma programma:
1.Izrāde (SPEKTAAKELI), rež. Jan Ijas, 3 min. 14 sek., 2006. gads 1962. gadā Teherānā izrādīja Stenlija Kubrika filmu „Spartacus”. Tas izmainīja vismaz viena cilvēka dzīvi. Mansour Khosnami šobrīd dzīvo Somijā un atceras sešdesmito gadu Irānu.
Filma ir režisora pirmais skolas darbs. Režisors Jan Ijas strādā arī eksperimentālā kino jomā un veido instalācijas.
2.Āboldārzs (OMENATARHA) rež. Salla Sorri,18 min. 36 sek. 2007. gads Bokseris ir kā ābols. Aleksejs sapņo par profesionāla boksera karjeru. Alekseja ceļu uz neatkarīga pieaugušā dzīvi vēro viņa māte - baletskolotāja. Viņa ir Alekseja garīgā skolotāja.
Filma ir režisores pirmais darbs skolā. Salla Sorri ir mācījusies krievu valodu un komunikācijas.
3.Citi (MUUKALAISET), rež. Maira Dobele, 4 min. 2007. gads Aizgājušā gadsimta septiņdesmitajos gados Helsinku Dabas muzejā ieradās neaicināti ciemiņi. Šobrīd viņu populācija atrodama divās vietās pasaulē: Brazīlijā un Helsinku Dabas muzejā zem grīdas. Nav dzirdēts, ka viņi kādam būtu iekoduši.
Filma ir režisores pirmais treniņ darbs skolā. Astoņas stundas filmēšanas un viens rullis filmas. (Maira būs Rīgā Horizonta pasākumā.)
4. „Bēgošā zeme” (PAKENEVA MAA), rež. Jaakko Ruuska 16 min. 54 sek., 2005. gads Ceļš prom no Helsinkiem. Post industriālā Urbānā vide ir cietums, ko paši esam būvējuši. Vai ir iespējams no tā izbēgt? Kā? Uz kurieni skriet? Bēgošā zeme ir intīma saruna pašam ar sevi.
Jaakko taisa dokumentālās filmas, arī fotogrāfē. (Jaakko Ruuska pats būs Rīgā un piedalīsies pasākumā)
Otrā daļa : 1." Dushechka" rež. Dzintars Dreibergs Skarbais, bet optimistiskais stāsts par trolejbusa vadītājuir interesants ar to, ka režisora skatījums nav augstprātīgs.Sievietes iekšējais raksturs lieliski parādīts nepārtrauktā darbībā. Filma ir spēka, enerģijas pilna un šīs sajūtas varētu saukt par vadmotīvu .
2. " Stīga" rež. Mārtiņš Grauds Filma seko līdzi klavieru tapšanas procesam, akcents stāstā likts uz detaļām un skaņu. Īpatnējais skatījums uz šo procesu atstāj smalku un niansētu virknējumu. Kadrējums, kas priekšplānā izvirza instrumentu un tam pakārto cilvēku ir interesants gan idejiski, gan kompozicionāli.
Trešā daļa: 1. " Brāļi Skrivaneki" filmas veidotāji: Filmu veidojuši cilvēki. kuri nav studējuši kino. Taisīt stilizētu komēdiju mēmā kino žanrā ir savā ziņā uzdrīkstēšanās., šis piemērs pierāda, ka mēmā kino noteikumi joprojām darbojas arī mūsdienu interpretācijā.
2. " Rendezvous" rež. Jānis Nords Dinamiska " action" filma par neveiksmīgu laupīšanu. Latviešu kino kontekstā īpaša ar orģināliem risinājumiem, apspēlējot kino klišejas. Filmas tonalitāti varētu saukt par papildus spēlētāju dotajos apstākļos.
Somu Uzkodas. |
|
|