☂ - Uzmanieties! [raksti|arhīvs|sēņotāji|par kopienu]
sēnes un sēņošana

[ tīkla saite | daži padomi ]
[ par kopienu | sc userinfo ]
[ arhīvs | journal archive ]

Links
[Links:| Latvijas Mikologu biedrība Edgara Vimbas veidotās lapas par Latvijas sēnēm Sadaļa par sēnēm starptīkla sugu enciklopēdijā "Latvijas Daba" Fungi of Latvia ]

Uzmanieties! [Jan. 15th, 2005|02:24 am]
Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry

fungi

[laboratorija]
Noslēpumainā slepkava - mirdzošā karotene (Pleurocybella porrigens)

Uzlecošās saules zemi aizgājušajā sēņu sezonā pāršalcis neizskaidrojamu nāvju vilnis. Vainīgā visticamāk ir mirdzošā karotene, kas Japānā pazīstama ar nosaukumu Sugihiratake. Japānas Veselības, Darba un Labklājības ministrija ir brīdinājusi iedzīvotājus atturēties no šīs sēnes lietošanas uzturā. Līdz novembra sākumam astoņās Japānas prefektūrās reģistrēti vairāk nekā 50 saindēšanās gadījumi, un vairāk nekā 14 nāves, ko izraisījusi smaga smadzeņu slimība. Lai gan Eiropā mirdzošā karotene nav iecienīta (lielākajā daļā sēņu sugu noteicēju tā apzīmēta kā neēdama), Japānā to uzturā lieto jau simtiem gadu. Īpaši no šīs sēnes jāpiesargās cilvēkiem ar nieru darbības traucējumiem. Lielākā daļa cietušo un bojā gājušo ir vecāka gadagājuma cilvēki. Nāves cēlonis - akūta encefalopātija. Pilnīga skaidrība vēljoprojām nav gūta. Neviens no cietušaijem nav izrādījis tipiskās saindēšanās ar sēnēm pazīmes. Nav arī atrasti pierādījumi, ka saindēšanos būtu izraisījis kāds sēnes parazīts (pelējums u.tml.) vai, ka par iemeslu būtu kalpojušas kādas lauksaimniecībā un mežsaimniecībā izmantojamās ķimikālijas, kas uzkrājušās sēnēs. Daži eksperti uzskata, ka pagājušās vasaras karstie un mitrie laika apstākļi mirdzošajās karotenēs varētu būt izraisījuši ķīmiskas izmaiņas. Esiet piesardzīgi!

linkrakstīt

Comments:
[User Picture]
From:[info]laboratorija
Date:February 9th, 2005 - 06:01 am
(Link)
Mice Killed by Sugihiratake Extract Provide Clue to Mystery Brain Fever

When mice are injected extract of the edible sugihiratake mushroom, they suffer a toxic reaction that causes kidney failure, Prof. Tomihisa Ota, a specialist in natural products chemistry at Kanazawa University Graduate School of Natural Science and Technology, announced.

It is expected the research will provide a clue to help identify the cause a series of mysterious cases of brain fever in kidney patients who ate sugihiratake (angel wing) mushrooms last autumn in the Tohoku and Hokuriku regions.

The research team led by Prof. Ota obtained the extract by heating sugihiratake gathered last autumn in Tohoku and Hokuriku to 90 C for 30 minutes.

The team injected mice with one milligram of extract per gram of body weight. Seven of the ten mice injected died within 24 hours.

The mice are suspected to have died of shock caused by damage to red blood cells and kidney failure.

Toxicity was not identified in essence extracted by heating it to 100 C.

According to Prof. Ota, a toxic sugar-protein not destroyed by heating the mushroom to the temperature of miso soup was suspected of being contained in the mushrooms or in organisms attached to them.

It is possible the toxic substance entered the bloodstream, destroyed red blood cells and produced a toxic effect, Ota said.


http://www.yomiuri.co.jp/newse/20050208wo71.htm