garlaiciigi par darbu un datoriem ... un tamliidziiga fignja ...

« previous entry | next entry »
Mar. 8th, 2006 | 10:07 pm

Nu jaa. Shodien uzzinaaju, ka tas risks, ko man iedevushi paspeeleeties peec jaudas ir liidzveertiigs vecam i486 piislim. Tomeer tas apstaaklis, ka vinjam risc procesors nodroshina to, ka vinjsh, pat ja bremzee, iet tomeer stabili un "neraustaas" daudzprocesu videe.

Vinja pasha Xlogi straadaa stabili un raiti, bez bremzes.

Tiesa, kaa grafiskais terminaalis, man kalpo Linux Debian (Sarge/unstable) darbastacija, kura man jau kaadu laicinju meedz radiit zinaamas galvas saapes.

Kronja nummurs bija tas, ka tiikls nokonfigureets - viss itkaa straadaa, tomeer atsevishkjas funkcijas tomeer neiet.

Izraadaas vinjam defaultajaa konfiguraacijaa naak taads "zeroconfig" tuulis, kas peec funkcionalitaates domaats kaut kas liidziigs MS windows iebuuveetajai fiichai, ka sasleedzot lokaalajaa tiiklaa divas windows darba stacijas, taas abas maak atrast viena otru un veiksmiigi straadaat.

Tad luuk pateicoties tam zeroconfig tuulim man, neskatoties kaadu IP konfiguraaciju es rakstu, tas zem ifconfig vienmeer paraada kaut ko citu, pie tam, tiiklaa, nez kaapeec citi datori arii vinju redzeeja ar to zeroconfig konfiguraaciju, nevis ar orgjinaalo, rocinjaam iestaadiito.

Nepatiikami tas bija. Dikti. Es savulaik kaa reiz no Redhata un Mandreika atteicos tikai taapeec, ka vinji taadus sviestus meedza dariit ... tagad izraadaas Debiaans nav ne par ko labaaks. Vismaz Unstable reliize.

Unstable izveeleejos taapeec, ka Stable kaut ko gljukoja ... Tam x.org vietaa bija vecais XFree86 un nez kaapeec negaaja latvieshu valoda. Kad zem stable meegjinaaju iemaaniit x.org, tad tas pats stable man diivainaa veidaa paarveertaas no Debian Sarge par Ubuntu Linux (es ljoti speeciigi eksperimenteeju ar dazhaadiem neorgjinaalajiem paku komplektiem internetaa, kas Debianam ir vairumaa)

... nospljaavos un paarinstaleejos veelreiz, shoreiz jau ar Debian unstable.

Jaa - viennoziimiigi darbaa skumstu peec sava maajaas uzliktaa Gentoo. Bet es neesmu paarliecinaats, ka darba deveejs noveertees to, ka es meenesi kompileeshu un konfigureeshu savu darba staciju ...

Varbuut tad, kad man uz galda buus kaut kas uz kaa gcc, glibcs, gnome un kde kompileejas jautraak.

Runaajot par distribuucijaam un Linuksi kaa taadu, nonaacu pie secinaajuma, ka patiesiibaa linuksis peec savas buutiibas neder produkcijas serveriem.

Vienkaarshi, linux speeks ir ieksh taa, ka vinjam ir daudz dazhaadas iespeejas, un daudz dazhaadas programmas, un plash draiveru klaasts. Tomeer, par to visu naakas maksaat ar to, ka nekad nav iespeejams paredzeet, kas notiks ar shiim jaukajaam iespeejaam peec nedeeljas, meenesha vai gada.

Tas varbuut nav tik saapiigi, ja dzelzis uztur pastu, dns, ugunsmuuri vai web lapu. Jo taas ir standarta funkcijas, kuru stabilitaatei zem Linux seko pakalj visa pasaule.

Tomeer tava specifiskaa biznesa aplikaacija, kuru uzprogrammeejis kaads liikrocis no kaada mazaak vai vairaak Latvijaa populaara programmeru kantora var paarstaat darboties tikai taapeec, ka kaads no sisteemas komponentiem ir mainiijies.

Piemeeram:

Pirms pieciem gadiem firma ir pasuutiijusi uber programmu savaam vajadziibaam.
Pirm pieciem gadiem viss straadaaja lieliski un bija apmierinaati gan sisteemu administraatori, gan firmas klienti. Viss straadaaja lieliski un pa pieciem gadiem firmas klientu loks ir paaraudzis IT infrastruktuuras iespeejas un tagad ubersisteema bremzee, tranzakcijas blokjeejas un klienti lamaajas klientu menedzeriem, klientu menedzeri suudzaas priekshniekiem un priekshnieki gaida no sysadminiem uber risinaajumu probleemai.

Sysadmini pasuuta jaunu dzelzi, 10 reizes jaudiigaaku par agraako, kuram peec specenes buutu jaastraadaa ar visu, kas nepiecieshams agraakajai uberaplikaacijai, lai taa atkal buutu jautra un laimiiga un chakla, bet pie instalaacijas izraadas, ka uberdzelzim vajadziigi jauni draiveri un jauniem draiveriem vajadziigs jauns kernelis un jauns kernelis izraadaas straadaa pavisam savaadaak, nekaa agraakais un tieshi taas funkcijas kas bija nepiecieshamas uber aplikaacijai, jaunajaa sisteemaa nav.

Kapeec? Tapeec, ka visiem pasaules Linux hakeriem maz uztrauc viena nelaimiiga aplikaacija. Vinjiem vajag jaunas fiichas un jaunas iespeejas. Transparentus logus un draiverus jaunaakajaam 3d videokarteem.

Un neceri, ka tavu biznesa aplikaaciju kaads par baltu velti pielaagos prieksh jaunaakaa kernelja, kursh diemzheel ir vieniigais, kursh uztur tava jaunaakaa procesora.

Secinaajums - enterprise biznesam ir nepiecieshama labi paardomaata un savaa zinjaa konervatiiva OS distribuucija, kurai nemainaas kritiskie sisteemas komponenti, kas vareetu iespaidot lietotaaja specifiskaas aplikaacijas. Bet no otras puses vinjai ir jaabuut speeciigam dzelzhu supportam lai vinja uztureetu jaunaakaas iekaartas. Labi uzrakstiits softs saglabaa savu veertiibu muuzhiigi, ko nevar teikt par dzelzhiem - tiem ir nikjis bojaaties. Peec paaris gadiem tehnologjijas ir nomainiijushaas un vecais softs tiem vairs neder.

Ok. Varbuut kaadam visi shie spriedeleejumi shkjitiis naivi, bet man bija svariigi to visu paardomaat. Lai sakaartotu savas domas. Komerc risinaajumi, kas atbilst shaadaam vajadziibaam ir. Labi un ljoti daargi. Par bezmaksas risinaajumiem ir jaapadomaa.

Link | Leave a comment | Add to Memories


Comments {1}

(no subject)

from: [info]alt
date: Mar. 9th, 2006 - 07:06 am
Link

es izlasiiju :)
tu nav nekaa kam nepierist

Reply