zigmunds - Brauciens uz Irbenes RT-32

About Brauciens uz Irbenes RT-32

Previous Entry Brauciens uz Irbenes RT-32Jul. 23rd, 2010 @ 02:51 pm Next Entry
Atvaļinājuma izskaņā saņēmos izpildīt savu nepiepildīto vēlēšanos. Mērķis - padomju laika īpašā slepenībā būvēts spiegošanai paredzētais radioteleskops RT-32. Biju ieplānojis šo vietu iekarot uz sava dzelzs zirga vientulībā. Apsvērusi relatīvi tālo (gandrīz 300 km) un iespējams nogurdinošo ceļu, pēdējā mirklī pirms izbraukšanas pieteicās arī mana cienītā. Atšķirībā no atpakaļceļa, sēžamvieta netirpa, miegs nenāca un lietu nedabūjām.

Braucot pa Latvijai raksturīgi nelīdzenu pārlāpīto Ventspils - Kolka ceļu ar acīm meklēju krustojumu kurā jānogriežas uz objektu. Acumirklī pašauju garām šauram betona plākšņu ceļam mežā. "Laikam īstais!" Metam riņķī un nogriežamies. Atliek vien piebilst, ka nekādas norādes nebija.
Tūliņ izbraucam caur veciem vārtiņiem un tiekam ieskauti pamestā pilsētiņā "Zvaigznīte". Nekļūdīga iekšējā balss apstiprina, ka esam klāt. Pamielojam acis, bet neapstājušies vēlamies uzreiz ķerties klāt saldajam ēdienam.
Ilgi nemeklējot, majestātiskā auguma antenai no mums mežā noslēpties neizdevās.
Fotografēt un klaiņot apkārt neviens neliedz, bet lai tiktu iekšā, biļete maksā 2 Ls.
Ekskursija notiek gida pavadībā, ja biļetes paņemtas vismaz pa 10 Ls, savādāk iekšā nemaz nelaiž. Nojaušot, ka lielākā daļa no gida stāstītā jau zināma, nevaldāmā vēlme iekļūt radioteleskopā nepameta. Veltīgi gaidot potenciālos ekskursantus, kuri varētu reducēt ieejas maksu, samierinājāmies ar 10 rubuļu ziedošanu.
Visas liekās durvis tika aizslēgtas un tikām aicināti iekšā.

Stāstu par tīšo motoru saliešanu ar skābi, vadu un iekārtu bojāšanu padomju armijai aizejot nestāstīšu, informācijas tīmeklī ir pietiekoši.

Lai arī ārā temperatūras stabiņš ir tuvu pie 30 grādiem, iekšā ir patīkami vēss - simtiem tonnu smagās metāla un betona konstrukcijas tik viegli neuzsilst. Veikli kāpjot pa trepēm un pieliecoties ejot pa zemajiem gaiteņiem, gids mūs izvadājot sistemātiski stāsta par paveiktajiem darbiem iekārtu atjaunošanā un antenas dzīvi padomju laikā.
Pēkšņi paverot durvis izejam ārā, esam jau ļoti augstu, tieši zem šķīvja. Te es arī rodu atbildi uz savu jautājumu "Un kur ir otra antena rt-16?" No šejienes to var redzēt tālāk mežā. Šis RT-32 jau ir atjaunots, pilnībā grozāms un veic kosmiskos pētījumus, savukārt priekš RT-16 līdzekļu pietrūkst, monstrs stāv un rūsē. Garš gaitenis ar divām grīdām*, vēl pārdesmit pakāpienu un esam augšā, pie paša šķīvja.

Pretēji paziņas stāstītajam, uz šķīvja vairs nelaiž vairākus gadus, lai nebojātu alumīnija plāksnēm klāto virsmu. Bet tā kā mēs bijām tikai divi, uzticami un lieliski sapratāmies, mūs tomēr augšā palaida, atļāva uzmanīgi uzkāpt uz iekšējās maliņas, kuru neklāj alumīnija plāksnes un palūkoties apkārt (šajā mirklī, protams, no somiņas izlīda nikons).

Starp abām antenām esot atjaunots pazemes tunelis, bet pa to mūs, diemžēl, neizvadāja. Kā bonusu mūsu savstarpējai sapratnei, atslēdza ekskursantu tabu durvis uz komandtelpu. Te nu savām acīm redzējām šahtu ar pārgrieztajiem kabeļiem, kaut gan es to drīzāk nodefinētu kā vadu čupu, kur kaut ko savienot ir neiespējami. Izrādās, padomju inženieri savā laikā pat bija uzkonstruējuši antenas grozīšanai "remote control" čemodānu. Pārējais viss šeit kloķi, pogas un mērītāju bultiņas, kas neko daudz neizsaka.

Kā nākošo apmeklējām rt-16, iekšā protams netikām, bet galvenais, ka redzējām. Apkārtnē pastaigājoties daudz pamestās mājas, noplukuši padomju ģērboņi, sirpji ar āmuru un zvaigznes.Bildes galerijā.
RT-32 mājaslapa.


-----
*Šis gaitenis grozās kopā ar antenu, 2 grīdas ir lai pa to varētu paiet, kad šķīvis ir sagriezts par 90 grādiem.
Klausos:: Bolt Thrower - Cenotaph
(Komentēt)
From:(Anonymous)
Date: July 24th, 2010 - 12:16 am
(Link)
paldiesiņš - jo tagad arī pašam gribas drīzāk tur aizbraukt, citādi vienmēr ir atlikts.
(Komentēt)
Top of Page Powered by Sviesta Ciba