unpy ([info]unpy) rakstīja,
@ 2018-10-11 18:34:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Cilvēces vēstures vērotāja piezīmes.
Ir radies iespaids, ka daudzas lietas mūsdienu cilvēku saprātā un pasaules vēstures izpratnē notiek tālab, ka tā īsti netiek saprasta laika skala, kurā kas noticis. Grūti pārmest, jo no skolu programmām to tā īsti nevar izjust, jauki būtu jau pamatskolniekiem radīt filmu, kuras katrā sekundē būtu ietverts gads. Tas varētu izskatīties apmēram šādi:

Lai filmas garums būtu kaut cik izturams, varētu sākt ar apmēram 10 tūkstošus gadu senu pagātni, tas būtu kādas 2 stundas 45 minūtes. Tādad, filma sākas.

Kārtējais globālais sasalums palicis maigāks, Eiropā vairs nav tikai ledāji ar bezgalīgiem ķērpju laukiem siltākos platuma grādos, sākas musdienu civilizācijas plašā izpratnē uzplaukums. Pirmo stundu tiešām būtu, ko rādīt - no ērtākām vietām izspiestie dodas uz ziemeļiem, pa ceļam visādi sarežģījumi, attop, ka no krama var darināt visu ko asu, sāk pastiprināti medīt dzīvniekus un nav jāpārtiek no sēnēm, ogām un sprāgoņām vien. Medības prasa plānošanu, tālab no smailijiem un vienkāršiem stc vai fck saziņā pāriet uz kaut kādu sarežģītāku valodu, pieradina suni, sāk dzīvot zaru būdās, kas ir milzīgs lēciens dzīvokļu jautājuma risināšanā, jo cik tad to alu ir. Iemācās darināt laivas, kas nav mazsvarīgi, ja kaimiņi visās nozīmēs urbj, bet nav, kur īsti likties, jo priekšā upe. Vairojas uz nebēdu, kas tad mūsdienu filma ir bez seksa, nekas. Pirmās stundas beigās ar lielu pompu un jaunāko lamatu tehnoloģiju palīdzību nogalina pašu pēdējo mamutu.

Otrajā stundā notikumi kļūst spraigāki, lai mazāk vajadzētu skraidīt pa medībām, tiek pieradinātas cūkas, kazas un tamlīdzīgi lopi , bet izveidojas arī pirmie veģetāriešu klubi, kuros atklāj, ka augus var ne tikai ievākt, bet audzēt ar, līdz ar to, gaļa proporcionāli tērējas mazāk. Atklāj keramikas burvību, sāk taisīt podus, kas, savukārt, ļauj darināt vārītus ēdienus un barot ar tiem visādus bezzobjus, kuri lekni uzdzīvo par cilšu kultūrkapitāla fondu līdzekļiem - zīmē zīmējumus, grebj visu ko, gan jau deklamē dzeju ciltsbrāļiem pa prieku, blēdīgākie kļūst par šamaņiem un ar saviem šausmu stāstiem līdzbiedrus iedzen izmisumā uz visu atlikušo filmas laiku. Tā kā stāsts ir par Eiropas ziemeļiem, tad metālapstrādi apgūst tikai otrās stundas 35 minūtē, citur viss notiek ātrāk, kādas piecas minūtes pirms tam Ēģiptē sāk sliet gaisā slavenās Gīzas piramīdas, ko nepilnās divās minūtēs arī pabeidz.

Sāka apstrādāt varu, pēc tam bronzu. Tas bija smalks pavērsiens, jo ar bronzas aprīkojumu jau varēja daudz kvalitatīvāk klapēt nost ne tikai dzīvniekus, bet arī viens otru, taču tad, kad atklāja dzelzi, savstarpējie ķīviņi kļuva daudz aizraujošāki un līķu pārpilnāki. Grūti teikt, kā būtu bijis, ja būtu bijis savādāk, taču kādas piecas minūtes pirms filmas otrās stundas beigām tā brīža attīstītākajā galā notika pamatīga krīze, aizgāja zudībā lērums kultūru un līdz Eiropas ziemeļiem tādi tā brīža jaunākie atklājumi kā rakstība vai gobelēnu aušanas māksla tā arī nenonāca. Nav īsti skaidrs, pie vainas bija globālā sasilšana, vulkāna izvirdums, lidojoša muca vai kas cits, bet teju vai divu minūšu laikā sākās straujš vispārēju juku pavadīts regress, kurš pārējā pasaulē sāka beigties tikai trešajā stundā, kādas četrdesmit minūtes līdz filmas beigām.

Tātad, filmas trešās stundas sākumā Ziemeļeiropā viss pa vecam - kleķa būdas, žagaru nocietinājumi, kazas, netīrība, regulāra savstarpēja apgalināšanās un diezgan pamatīgs aukstums. Tikmēr sākas Senās Grieķijas uzplaukums, kas ilgst kādas piecas minūtes, to piecu minūšu laikā rodas visi mūsdienu kultūras pamati, teātri, zinātni un demokrātiju ieskaitot. Tad vadošo lomu reģionā pārņem Romas republika, kura pēc astoņām minūtēm pārveidojas par diženo Romas impēriju un savā diženumā noturas vēl apmēram tikpat, līdz pat trešās stundas divdesmitajai minūtei, kas ir 25 minūtes līdz filmas beigām jeb šodienai. Aizmirsu piebilst, ka kaut kur pa vidu radās kristietība, slavenais mūsu ēras pirmais gads iekrīt mūsu filmas trešās stundas 11. minūtē. Tātad, taimeris rāda 2:20, līdz filmas beigām 25 minūtes, pēc Romas impērijas sabrukuma Eiropā sakas varena rosība(nu, labi, tā tur bija arī laiku pirms tam, vismaz 2 minūtes intensīvi brucinot to impēriju). Sākas viduslaiki.

Viduslaiki velkas ilgi - kādas 18 minūtes, rodas visādas franku, barbaru un citu vandāļu karalistes, kristietība izplatās visā Eiropā, Āzijā rodas islāms un apvieno lērumu arābu, kristieši ar šiem ķīvējas, rodas un nostiprinās Svētā Romas impērija, kurai ar iepriekšējo Romas impēriju saistības maz, bet ar tagadējo Eiropu ļoti daudz. Ak, jā, no septītajai līdz desmitajai minūtei uz skatuves uznāk un tikpat braši nosoļo vikingi. Gandrīz pēc tam uzreizi sākās Krusta kari, ar tiem var aizpildīt teju vai visas pārpalikušās 8 no 18 minūtēm, lai arī katrs no viņiem nebija pārlieku ilgstošs, toties viņu bija vesels lērums, kādi divdesmit visos iespējamos virzienos. Vienas vienīgas šausmas un gotika.

Kādas 9 minūtes pirms filmas beigām sākas Jaunie laiki. 3 minūtēs eiropieši apbrauca visu pasauli un uzzināja daudz jauna, atklāja Ameriku, kartupeļus un sifilisu. Kļuva progresīvi un iestājās renesance. Sāka reformēt baznīcu, atkal bija iemesls daudziem un pamatīgiem kariem. Toties, uzreiz pēc kartupeļu un sifilisa atklāšanas, reformācijas izdomāšanas un tādas sabiedriskās iekārtas radīšanas, kurā bija pietiekoši daudz labi izglītotu dīkdieņu, sākās apgaismības laikmets. 6 minūtes pirms filmas beigām saradās pilns ar visa veida dekartiem, ņūtoniem, russo, galilejiem un kepleriem, nu, tiem, kuri atjaunoja un uzlaboja pamatus mūsdienu zinātnei.

Kad palikušas kādas 3,5 minūtes līdz filmas beigām, sākas Napoleona kari, it kā daudz ko atcerēties, bet nekā vairāk par 15 sekundēm jau nebija. Kaut kad tad uzreiz sāka izbeigties dzimtbūšana un pirms 157 gadiem vai pirms 2 minūtēm un 47 sekundēm tā izbeidzās pat Krievijas impērijā. Pirms 104 sekundēm sākās pirmais pasaules karš, pēc četrām sekundēm jau cauri. Pirms minūtes un 19 sekundēm sākās sešas sekundes garais otrais pasaules karš. Apmēram pirms minūtes sāka cilvēkus šaut kosmosā, bet pirms septiņpadsmit sekundēm uzradās pirmie hipsteri un Windows XP.

Kaut kur filmas beigās labi būtu piebilst, ka, ja skatītāji gribētu redzēt arī pēdējos dinozaurus, filmai būtu jābūt 2 gadus garai, bet, ja pirmos - vairāk nekā septiņus gadus būtu jāskatās.


(Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]rasbainieks
2018-10-11 18:45 (saite)
tu zini, ka einstürzende neubauten pēdējā albumā, kurš bija par pirmo pasaules karu, viens gabals ir tāds, kur viena skaņa, tb viens blieziens pa bleķiem simbolizē vienu kara gadu? tev ar bliksu saskanētu :)

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]unpy
2018-10-11 18:58 (saite)
Nea, nezinu, izklausās jauks cilvēks :)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]zvirbuleens
2018-10-11 19:19 (saite)
Mhm, un ja padomāju, ka šajā niecīgu pasaules vēstures posmu aptverošajā filmā es piedzimu pirms minūtes un tuvākās minūtes laikā noteikti nomiršu, dzīve kļūst daudz vienkāršāka :)

(Atbildēt uz šo)


[info]petro
2018-10-11 20:54 (saite)
NG ir jau uztaisījuši vairākas tamlīdzīgas filmas.
Piemēram šī:
https://www.youtube.com/watch?v=YaP6DUowYOM&list=PL-klkGmKI2HR5xZeaGIgJyqARoixEd_Ri&index=1

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]unpy
2018-10-11 21:21 (saite)
Tur ir katrā sekundē gads ietverts?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]petro
2018-10-11 21:48 (saite)
Nē, nav. Drīkst neskatīties.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]wowow
2018-10-11 22:41 (saite)
19 minūtēs par visu no visuma pirmssākumiem
https://www.youtube.com/watch?v=xuCn8ux2gbs

(Atbildēt uz šo)


[info]sirdna
2018-10-11 23:59 (saite)
vot, par tām sprāgoņām es jau sen gribēju noskaidrot lietas.

Sprāgoņa vispār ir teicama štelle no barības vielu viedokļa, bet ir viena problēma, nelabi smaržo un cilvēkiem tāda smaka nepatīk. Kad es kādu mēnesi nebūšu bijis internetā, tad tieši nepatīkamā smirdoņa no mana dzīvokļa liks uzlauzt durvis un konstatēt, ka esmu atstājis šo pasauli un manās atliekās dzīro kaķis. Ievērojiet, nepatīkamā smirdoņa. Nevis kārdinošs aromāts, kurš modinātu mūsos gadu tūkstošiem selekcionēto tieksmi meklēt mežā sprāgoņas un štopēt tās rīklēs, kārīgi šmakstinot un priecājoties par iespēju nodzīvot vēl dažas dienas.

Lūk, tātad - ja jau cilvēks, kā mums stāsta vadošie veterināri, ir maitēdājs, kāpēc mums nepatīk sapuvušas gaļas smaka?

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]uldy
2018-10-12 07:40 (saite)
Izlepuši esam.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]unpy
2018-10-12 07:50 (saite)
Ir ļoti mazticams, ka pirmatnējie cilvēki sprāgoņas meklēja un atrada dzīvokļos pēc tā, ka kāds par internetu nav samaksājis vai piekrājis pilnu pastkastīti ar avīzēm "Rīgas Santīms". Daudz ticamāk tomēr, ka tie bija sabraukti eži šoseju malās, svaigi sarkanguļu atrāvušās sivēnmātes un tamlīdzīgi. Brīvā dabā tomēr sprāgoņas neguļ mēnešiem neaiztikti.

Un visi šitie "patīk/nepatīk" ar atšautu mazo pirkstiņu dzerot rīta kafeju zīda halātā ir kas viens. Pavisam kas cits būtu tad, ja tevi iedzītu mežā, bruņotu ar kūju un, būsim godīgi, ne pārlieku centīgi apstrādātu akmeni.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]bozena
2018-10-12 08:16 (saite)
Man ļoti patiktu tāda filma, bet tomēr vai VĒL īsāk nevar?

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]unpy
2018-10-12 08:27 (saite)
Gan jau, ka var arī sekundē desmit gadus iebliezt, taču tad būs ļoti grūti iekļaut tik ļoti nozīmīgos jaunāko laiku notikumus, pussekundi ilgstošu karu var arī neviens nepamanīt ;(

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]dumshputns
2018-10-13 12:36 (saite)
Kaut kā Eirop-centriski Tev sanācis.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]unpy
2018-10-13 13:52 (saite)
Man nekas nav "sanācis". Viss ir atbilstoši tam formātam, ko biju iecerējis un atbilstoši tam laikam, ko biju gatavs šim ieskicējumam veltīt.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?