Indra
rindra
.:.::

February 2020
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29

Indra [userpic]
Sociālisma paveidi

Ieteiktu visiem (arī sev) iepazīties kārtīgi ar šo šķirkli par sociālisma paveidiem.

https://en.wikipedia.org/wiki/Types_of_socialism

Ne visi sociālisma paveidi aicina uz vardarbību.
Ne visi sociālisma paveidi aicina atteikties no privātīpašuma.

Centieni iedēstīt ideju, ka visi kreisie ir radikāli, ir labējo propogandas stratēģija.

Par to vairāk šeit:
https://youtu.be/eM2MRjrMvsA?t=1359
(via @Slikts)

Ja kādam ir kāds mazāk tendenciozs avots (daudziem "aizvērsies galva" jau tikai ieraugot Čomska vārdu vien), lūdzu, dodiet man ziņu. Tā kā video avots jau ir, teksts būtu labāk.

Comments

Privātīpašumu saglabā sociāldemokrātija, bet tā ir kreisais kapitālisms; sociālisms pēc definīcijas atsakās no kapitālisma un attiecīgi privātīpašuma. Tas gan nenozīmē, ka vispār nebūtu īpašuma sistēmas, bet ka lietas kā rūpnīcas un dabas resursi būtu sabiedrisks īpašums, un ka joprojām būtu personīgais īpašums (savas lietas).

Es aukstā kara propagandas priekšstatu par sociālismu vairāk pieminēju ar domu, ka tas stāv ceļā sociāldemokrātijai un neoliberālisma apvērsuma virzīšanai atpakaļ. Tas stāv ceļā arī utopiskām vīzijām, bet primārā problēma ir neoliberālisms.

Pati drīzāk sliecos uz sociāldemokrātiju, bet nevaru daudz par to runāt, jo trūkst zināšanu. Katrā ziņā ikdienas pieredze saka, ka cilvēku egocentriskais dzinulis ir tas stiprākais, un kategoriski implementēt teoriju, kas to ignorē, būtu problemātiski (bet varbūt ir tādas sociālisma teorijas, kas to ņem vērā, nezinu). Tāpat arī spēju atšķirība ir skaidri redzama, tāpēc uzskatu, ka hierarhiskām struktūrām mēdz būt jēdzīgs pielietojums. Pat 3 cilvēku grupā būs līderis (iespējams arī pat to kreisie teorētiķi runā).

Čomskis tajā video runā par daudz ko, bet arī skaidri norāda uz to, ka cilvēki ļaunticīgi jauc kopā visus sociālismus vienā putrā, un ka tas ir veids, kā Rietumos tiek nomelnotas kreisās idejas.

"Cilvēka daba" kā savtīgums ir viena no kapitālisma klišejām, bet ir būtisks un augošs apjoms ar izpēti, kas norāda uz cilvēkiem kā vērstiem uz sadarbību.