9:53p |
1. diena Process sākās ar pusstundas (varbūt vairāk?) nokavēšanos. Neviens nesaprot kavēšanās iemeslus, līdz zālē izplatījās ziņa, ka Ēķis ir Jamaikā. Visi it kā gaida Ēķi. Pa to laiku foto un TV reportieru armija tiesas zālē azartiski ievāc materiālus savām svarīgajām reportāžām. Interesanti gan. Neviens nav atļāvis, neviens nav arī aizliedzis, tātad - drīkst. Patiesībā viss sākās vēl pirms tiesas zāles, gaitenī. Nokļūt līdz tiesas zālei nozīmē paiet garām 7-10 reportieriem, katrs garāmgājējs tika piefiksēts foto/video materiālā. Drošības pēc, jo nevar jau zināt, vai kāds no garāmgājējiem nav Skandalozā Persona. Laikam jau tas nav aizliegts.
Zālē parādās Ēķis. Visi reportieri metas fokusēt savus aparātus uz viņu, uz brīdi izraisās neliela grūstīšanās, par labāko pozīciju. Tad nāk tiesnese un skaļi pavēl: "Izlēgt aparātus! Līdz tiesas lēmumam šajā jautājumā!!!" Zālē iezogas viegla jautrība, reportieri vīlušies izjauc savus aparātus un apsēžas malā.
Tad sākas "iepazīšanās". Tiesnese nosauc visus klātesošos dalībniekus - apsūdzētos (20 gab), viņu aizstāvjus (20 gab +/-)un prokurorus (3 gab), nosauktie pieceļas. Otrais aplis sākas ar visu dalībnieku aptaujāšanu par to, vai procesu drīkst fotografēt/filmēt. Visiem nez kāpēc nav iebildumu, atskaitot vienu advokātu, kurš vienkārši saka: "Ir pretenzijas." Tiesnese pieņem pirmo lēmumu "nekāda filmēšana šodien!". Reportieri notinas. Ak jā, nevis "tiesnese" pieņem lēmumu, bet "Godātā Tiesa" (GT). Ar etiķeti agrāk nepazīstms domā un nesaprot, kas par lietu? Tā ir liekulība vai ironija? To labāk var saprast tikai vēlāk, ilgāk uzturoties tiesas mājā un redzot, ka uz citām tiesas sēdēm daži tiek nogādāti roku dzelžos. Viss skaidrs. Temīda ir taisnīga, bet barga.
Trešais aplis sākas ar oficiālu apsūdzēto reģistrēšanu - jāuzrāda pases. Godātā Tiesa konstatē, ka uz sēdi nav ieradies cietušais. Sākas nākamais aplis - katrs apsūdzētais nosauc savu aizstāvi, un saka, vai iepazīstināts ar savām tiesībām un saņēmis to, ko viņam vajadzēja saņemt saskaņā ar procesa likumu. To pašu dara visi aizstāvji. Daži apsūdzētie izsaka vēlmi tomēr ieraudzīt cietušo, vairums nav saņēmuši sarakstu ar personām, kuras tiks izsauktas uz tiesu. Diviem apsūdzētajiem nav līdzi aizstāvju.
Sākas nākamais aplis, kurā tiek risināts jautājums par to, vai var uzsākt procesu. Protams, ka nevar, jo nav klāt visi aizstāvji un lietas materiāli ir par daudz, lai paspētu ar tiem iepazīties. Tiesa pieņem lēmumu atlikt procesu. Ilgās un grūtās diskusijās advokāti vienojas par to, ka 7. aprīlī visi var tikt uz sēdi. Tiesa pieņem lēmumu atlikt sēdi līdz 7. aprīlim. Tas nozīmē, ka ne tiesas izmeklēšana, ne iesniegto lūgumu izskatīšana nenotiek. Toties saskaņā ar likumu, visiem ir tiesības izteikt tādus lūgumus, kas saistīti ar lietas atlikšanu.
O, kas tad sākās. Ko tik visi nelūdza! Sākot ar Prokuroru, kurš lūdza pieaicināt uz nākamo sēdi kādu, kuram varētu piedāvāt sevi atzīt par cietušo un "baudīt cietušā privilēģijas" (c). Aplim ejot uz beigām, visi jau sāka izteikties arī par citu iepriekš izteiktajiem lūgumiem un iepīt izskatīšanai citus lūgumus, kurus nemaz nedrīkst izskatīt, jo tiesas procesu ir nolemts atlikt. Visi, kuriem vēl pastāvēja drošības līdzeklis lūdza tos atcelt, daudzi lūdza iespēju iepazīties ar t.s. arhīva lietu, kurā prokurors nolicis viņaprāt lietai ne pārāk svarīgos materiālus (kopā 90+ sējumos).
Tad gāja nākamais aplis, kurā visiem pārējiem bija jāizsakās par pilnīgi visiem iepriekš izteiktajiem lūgumiem, izņemot savējiem. Pa vidu pārtraukums, kurš no 30 min izvērtās 1h garumā. Visi apsūdzēto lūgumi tika noraidīti, vai atstāti bez izskatīšanas. Ieskaitot lūgumus atcelt drošības līdzekļus, kaut Prokurors lika noprast, ka aizliegums izbraukt no valsts dažiem uzlikts tāpēc, ka šie ir izmantojuši savas tiesības apstrīdēt tiesas lēmumu par procesa termiņa pagarināšanu. Prokurora lūgums pievienot tiesas materiāliem dokumentus par cietušā neesamību (likvidēšanu) - apmierināts, par cietušā meklēšanu - atstāts bez izskatīšanas (pagaidām). Prokurors pie viena sāka jau žvadzināt savu ieroci (jaunu kriminālprocesu), gadījumā, ja cietušais neparādīsies. Tāds lūk sākums...
Uzkrītoši - atšķirībā no GT, visi advokāti cenšas runāt skaļi un pārliecinoši. Acīmredzot pieraduši, jo tiesas zālē klātesošie ar uzmanību klausās tikai GT. Tāpēc arī vienalga, cik klusu GT runā. Un vēl paliek mīkla, vai vīriešu kārtas advokātiem nav paradums krāsot matus. Sirmus. Dažiem mati šķiet sirmi vai vismaz iesirmi no dabas, citiem - nevar saprast. Prokurors arī ir sirms.
Un vēl. Jādomā pie sevis visu laiku: kur ir pasākuma pievienotā vērtība. |