Laba doma ([info]laba_doma) rakstīja,
@ 2020-08-01 23:59:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Jau kādu nedēļu vai vairāk mums pagalmā uz ielas dzīvo šā gada perējuma kaija - laikam būs nokritusi no jumta, bet, izskatās, vēl nemāk lidot, jo prom viņa nekur nedodas.

Kas ir interesanti, tad katrreiz, kad es šo kaiju sastopu, viņa ganās tieši pa ielas vidu - kad es braucu ar auto, man ir jāpiebremzē un jāuzgaida, kamēr viņa lēnām, nesteidzīgi pačāpos uz ielas malu; kad es eju ar kājām, viņa drīzāk paspers soli tuvāk nekā tālāk prom. Šovakar, ejot garām, es redzēju viņai blakus sēžam miskastes kaķi, pilnīgā pohujā - blakus stāv bezmaksas vakariņas, bet šis tik laiza ķepu un bola acis.

Ja ne kaķi, ne cilvēki, ne arī kāds cits neapdraud šādu pilnīgi inertu un lidot nespējīgu (vai negribīgu) kaiju, tad man ir jāsecina, ka šajā vidē viņai acīmredzot nav it nekādu dabisko ienaidnieku. Tad arī nav brīnums, ka kaiju skaits, kuras te, daudzstāvu māju rajonā, pa vasarām perē, ar katru gadu palielinās - viņas te jūtas brīvi un droši kā saimnieces kūrortā.


(Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]neraate
2020-08-02 11:04 (saite)
Dabiskie ienaidnieki ir, bet šai konkrētajai visdrīzāk ir arī gādīgi vecāki. Ja neredzēji, tas nenozīmē, ka nav tuvumā, kaķus viņi arī laicīgi iebiedē un briesmīgi sit. Izšķīlās jau vairāk par vienu, bet redzi tikai šo, ne visi laimīgi lidinās un izdzīvo līdz ligzdošanas vecumam vai tos 30+ gadus. Bet nu ar šādu uzvedību gan jau arī šis cālis visdrīzāk nepieaugs

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]laba_doma
2020-08-02 15:54 (saite)
Kaijas dzīvo 30 gadus? Fuck me! Tātad viņas te ligzdos vēl 30 gadus, turklāt ar katru gadu klāt nāks arvien jaunas un jaunas paaudzes. Un, cik es skatos internetos, tad nekādu pretlīdzekļu pret viņām arī nav (ja neskaita piejaucētu un īpaši izmācītu vanagu, kurš uzklūp kaijām, bet kur tu tādu dabūsi, vai ne?). Njā, diez kas nav.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]neraate
2020-08-02 16:15 (saite)
Kā to ņem. Apgrūtinoši, protams ir, īpaši kad bērni mazi un viņas ir skaļas arī naktīs un rītos, bet viņas arī ēd tos, kas barības ķēdē zemāk. Baložus, žurkas, peles, pat kaķēnus, nemaz nerunājot par miskastu saturu. Pa lielam jau pavisam vienkārši - ja nebūtu brīvi pieejami konteineri ar paiku, viņas pārvāktos citur, pat atpakaļ pie jūras un Daugavas. Bet tā kā viņas te ir, arī miskastes smird mazāk, jo apēdamo ātri apēd

Ne visas jau izdzīvo līdz tiem trīsdesmit gadiem. Satiksme, kautiņi savā starpā, kaķi, suņi pa kādai noplēš, cilvēki ar gaisenēm šaudoties atšauj un savaino

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]laba_doma
2020-08-02 18:47 (saite)
Es līdz šim nebiju pamanījis ne žurku, ne smirdīgu miskastu problēmu (tas ir, miskastes, man liekas, smird kā smirdējušas). Savukārt kaijas nepamanīt nav iespējams - gan noķēza mašīnu, gan traucē gulēt, gan arī brēc, kad es izeju uz balkona. Un viņu paliek arvien vairāk.

Esmu arī apsvēris gaisenes iegādi, bet baidos, ka nošautās kaijas pēc tam pūs un voncīs vēl trakāk par visām rajona misenēm.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]neraate
2020-08-02 20:03 (saite)
Tas nu gan nav forši. Jā, cilvēki to dara, bet, ja poliči nepaslinko, var iekulties ķezā un es tiešām nezinu kādam biatlonistam jābūt, lai trāpītu, starp daudzstāvenēm vienmēr kaut kur pūš vējš. Kā tu sadzīvotu ar sevi, ja rikošetā trāpītu kādam cilvēkam, kaķim, logam vai mašīnai? Visdrīzāk jau ne zinātu ne pamanītu, un tomēr.

Savvaļa nāk tur, kur tai ir ērti, kur ir droši gulēt un radīt ģimeni, kur ir gana labi apstākļi un kur ir ko ēst. Jā, apgrūtinoši, bet tas tāds in your face, ka cilvēks ir daļa no dabas, ne tikai radības kronis.

Kliedz viņas uz tevi tad, ja tu viņām traucē tusiņu, varbūt štābiņš uz kaimiņu balkona, varbūt kāds cits kaimiņš pa logu baro. A tu viss tāds pārtīpūperis :D

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]neraate
2020-08-02 16:20 (saite)
Ir jau arī pilsētā plēsīgie putni, bet bez loeliem veciem kokiem viņiem grūti, es pati nesen redzēju kā viens lidojumā noķēra balodi vai vārnu un aiznesa, jau krēsloja, neredzēju kas tas bija par putnu un plēsīgos ne īpaši atšķiru.
Ārzemēs, ja nemaldos, Tokijā, augstceltnēm jau projektā paredz ligzdošanas vietas plēsīgajiem putniem lai kontrolētu baložu un vārnu populāciju

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]laba_doma
2020-08-02 18:48 (saite)
Japānīši ir malači, pareiza pieeja (ja vien tā darbojas).

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]restart
2020-08-02 20:15 (saite)
Sudrabkaija drīzāk dzīvos 10-20 gadus (https://www.worldlifeexpectancy.com/bird-life-expectancy-european-herring-gull), turklāt kā praktiski visiem putniem, jaunajiem putniem ir liela mirstība.

Kaķiem kaijas ir par lielām, ja vien tie nav galīgi cālīši. Latvijā dabiskie ienaidnieki būtu ērgļi, varbūt lapsas, ja tiek klāt uz zemes. Vistu vanagi vēl varbūt, bet drīzāk izņēmuma gadījumos, jo kaijas ir pārāk lielas.

Gaisene ir tik debils risinājums, ka diez vai ir jēga par to vispār runāt.

Galvenais skaitu ierobežojošais faktors kaijām ir pārtikas pieejamība. Ja cilvēki aiz labas dzīves met zemē vai miskastē pārtiku, tad arī kaijai būs labi.

(Atbildēt uz šo)


[info]pavisam
2020-08-03 07:30 (saite)
foršs stāstiņš :)

(Atbildēt uz šo)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?