krishjaanis

Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
07:47 am: nacionālisms un ES mīti
Viens no Eiropas Savienības joprojām neizķidātajiem dibinātājmītiem un raison d'etre bija (ir?) tas, ka nācijvalstis vai nacionālās valstis, lūk, ir novedušas pie diviem iznīcinošiem pasaules kariem (sevišķi pie otrā), tāpēc tagad mums uz šī dižā baiļu pamata (ak, cik neapšaubāmi stingrs un ciets, šis baiļu pamats, uz kā stāvēt un celt lielas, skaistas stikla un betona pilis!) esot jādibina un jāveido pārnacionāla, kontinentāla, federāla struktūra un pārvaldes orgāns.

Iespējams, ka šis ir viens no stulbākajiem ES mītiem, kuru nezkāpēc joprojām ik pa laikam izplata gan tikpat stulbi žurnālisti, gan intelektuāli (nemaz nerunājot par politiķu stulbumu, taču tas, pretstatā iepriekšējiem, demokrātiskās valstīs vēl ir pieņemams un piedodams, pieciešams). Jo ne jau, piemēram, nacionāla valsts Norvēģija neuzbruka un neokupēja pārnacionālo centienu vadīto karojošo Vāciešu. Vai tad tieši nacionālā ideja neuzturēja pretošanās kustības garu gan tajā pašā Norvēģijā, gan - un jo sevišķi - Polijā un Francijā? Vai nacionālās valstis Latvija, Igaunija, Somija, Lietuva ir vainīgas pie sava kareivīgi noskaņotā nacionālisma, ja tām uzbruka pārnacionāla, internacionālisma idejā balstīta totalitāra valsts ar kreisas ievirzes ideoloģiju? Vai nacionālajai valstij Lielbritānijai jājūtas vainīgai, ka pateicoties tieši savu iedzīvotāju nacionāpatriotiskajām jūtām un pateicoties piesaistei pie savas dzimtās zemes, viņi varēja izturēt sarežģītu karu, blokādi, borbardēšanu - nosargāt savu neatkarību - turklāt vēlāk ņemt dalību šī kara izbeigšanā? Dīvaini, man drīzāk izskatās, ka tieši nacionālisms, nacionālo valstu ideja paglāba, pasargāja šīs valstis un ļāva izcīnīt mieru (jo mieru un neatkarību i z c ī n a, tie nenokrīt no gaisa). Un tomēr pat tepat LV atrodas cilvēki, kuri mistisku apsvērumu vadīti, saka, ka Polija izprovocēja Vāciju (vai, ka Ukraina nesenajos notikumos izprovocēja Krieviju), vai, ka Somija izprovocēja PSRS. Izglītoti cilvēki! Un šie skolotie, apsviedīgie, lietpratīgie prāti uztur melīgo mītu par ES!

Nemaz nerunājot par to, ka pirmajā pasaules karā savā starpā pārsvarā karoja multinacionālas impērijas, nevis nacionālas valstis. Tomēr "talking classes" un publicistiskais komentariāts, ņemot talkā skaisti noformētus saukļus un mītus, turpina vēsturisko realitāti aizburt prom.

Current Music: Knauzers - Latvieti, nepadodies!
Powered by Sviesta Ciba