02 October 2017 @ 12:53 am
 
Nezinu kas kuru pievelk - es krāmus vai krāmi mani, bet kad kārtējo reizi esmu ieniris kādā krāmu kaudzē, gar acīm zib vien tehniski plāni par to kam maksimāli novilkt agoniju savā garažā vai pagaldē, kam lemt nonākt kastītē un aizbraukt uz citu zemi, bet kam ļaut izslīdēt caur savām alkatīgajām plaukstām un ļaut rast jaunu dzīvi metālceha domnā. Bet ne šoreiz.
--
Tas cilvēks nomira kaut kad pavasarī. Daudzas cīgu pakās sakrautās detaļiņas un ar tabakas nosēdumiem aplipušās radiostacijas lika noprast, ka viņa dzīves paradumi varētu būt pie vainas tam, ka mēs, maitu lijas, saplosam viņa dzīves guvumu bez viņa paša klātbūtnes. Diez vai tas brīdis pienāca gaidīts, jo kopš pavasara nepāršķirtajā kalendārā vēl aizvien bija kā svarīgi atzīmēti pasākumi, kuri notika jau bez viņa klātbūtnes. Bet ne jau par to, ka man būtu tā cilvēka žēl ir stāsts, nē, es viņu nekad neesmu redzējis. Nu, var būt esmu, kad ik pa laikam gar šī cilvēka sētu ar kursabiedriem bremzētā solī gājām dzert kaut kur sagādātu alkoholu.

Es protams, saprotu, ka pie vainas var būt Padomju psiholoģiskā un tehniskā mantojuma kokteilis un iespēja vākt visu iespējamo brīdī, kad cilvēki saprata, ka rietumu pasaulei nafig nav vajadzīgs Padomju mantojums. Es saprotu, ka cilvēkam var šķist, ka viss taču noderēs. Tomēr sastopoties ar četriem šķūnīšiem ārprāta es sapratu vienu svarīgu lietu, kas mums, krāmu apsēstajiem ir īpatnēja - mums katram ir savs krāmu lietderīgās uztveres diapazons. Tas ir, katram ir kāda "vērtību skala", kuras apakšā ir mazāk interesējošās lietas, augšpusē - interesantākās lietas. Un tiekot pie aizvien interesantākām lietām un ceļot šo skalu augstāk, arī skalas apakšējā daļa ceļas uz augšu un tas, kas bijis mazāk interesants kļūst neinteresants un tiek izmests ārā. Bet, acīmredzot, ir cilvēki, kuriem šīs skalas apakšējā mala visu laiku tā arī paliek stāvot pie nulles lai cik viņiem daudz jau būtu. Un nāk vēl un vēl klāt, vairāk un vairāk. Un viss paliek.

Iedomājies, cilvēk, Tev vajag sīkumu glabāšanas infrastruktūru un Tu atrodi lielisku infrastruktūras būves ķieģelīti, kuri Tev ir pieejami vairumā - MAXXXIMĀ nopērkamo ēdienu trauciņi. Nu, tur sveramais rosols, griestais speķis, biezpiens. Un Tu darbojies pa saviem krāmiem, Tu jauc aparātus, ber skrūvītes šajās kastītēs, lodē no platēm detaļas un arī ber kastītēs. Tiesa gan, ir problēma, Tev biežāk vajag to rosolu un speķi kā Tev tās kastītes piepildās ar skrūvītēm, vadu galiem un plastmasas ripiņām. Bet nevar taču šo mūžīgo kastīšu plūdumu ievirzīt miskastē! Tu ne tikai turi simtus kastīšu ar nekam naher nevajadzīgiem sīkumiem, Tu sāc turēt kastes, kurās ir maisiņi, kuros ir šīs rosola kastītes un mīkstie speķa trauciņi. Un tas viss aizņem šķūnītī vietu. Blakus kastēm ar tukšiem izjauktas tehnikas korpusiem, desmitiem transformatoru, saurbtiem tekstolīta gabaliem, sapelējušām grāmatām, nu, un, protams, žanra klasikai - apaļajām konfekšu "Piena Lāse" kastītēm, kurās sabērtas sarūsējušas naglas un skrūves ar norautiem krustiņiem. Jo ja nu šķūnītī jāpiehujārī vēl viens plauktiņš uz kura likt kastes. Ar maisiņiem. Kuros ir kastītes.

Nē, nu OK, kastītes ir normāla lieta, kurā turēt kaut kādas tematiskās lietas līdz tās apnīk, saplīst, vai tās pārdod. Tomēr es nespēju aprakstīt to, cik viens cilvēciņš spēj salasīt daudz nožēlojamā stāvoklī esošu materiālu šajās kastēs. Kā teica cilvēks, kurš mani uzaicināja palīgā krāmēt šo iedzīvi - tās ir tā saucamās "labo cerību kastītes". Tajās liek lietas, kuras uz sitiena nav vajadzīgas, arī nākotnē tām nav redzama reāla pielietojuma, bet tās ir pilnīgi normālas detaļas, kuras žēl izmest un kuras tik tiešām nākotnē varētu ievajadzēties. Un tad tās krājas. Par tām aizmirst. Tās izbirst. Apput. Tajās satek ūdens. Un lai gan šajā brīdī tā kā vajadzētu apdomāt vai šīs lietas jau nav izslīdējušas ārpus vērtību skalas, tas nav jādara, ja vērtību skala sākas no nulles. Un tas man ir vienīgais izskaidrojums kā dēļ no plaukta, kurš ir mitrāks un dziļāks par Lienes ielas meiteņu vāverēm, man izvelkot samudžinātu vadu kasti, aiz tās atklājas vēl viena tāda pati kaste, kura acīmredzami nav kustināta gadiem, tā ir sapelējusi un peļu saēsta, kā dēļ pat netiek šķirota, bet atgriežoties no lūžņu kaudzes, kurā šīs kastes izmetu, plauktā vēl atrodas pusotrs pāris čībiņu. Maiss ar apenēm. Un maiss ar ... (wait for it) ... kastītēm. Un, protams, aiz slapjajām grāmatām atklājas vēl viena žanra klasika to cilvēku mājās, kuri nemāk lietot DVD atskaņotāju un internetu, bet attaisnojas ar to, ka "analogais ieraksts taču ir krutāks" - VHS kasetes ar pornu, kuras ar adatu printeri vai rakstāmmašīnu marķētas kā "ļoti stipra erotika".

Tu, mans dārgais lasītāj, droši vien kaut ko ik pa laikam skrūvē, vai ne? Es ļoti ceru, ka Tev ir normāls skrūvgriežu komplekts, kas Tevi pilnībā apmierina, Tu saproti atšķirību starp PH, PZ, FD un pārējiem un, OK, kā jau mums visiem Tev ir kaut kādi daži mīļie apmuļļātie skrūvgriezīši, kuri jau ir tik ilgi, ka, nu, bāc, lai jau ir, bez tiem instrumentu atvilktne Tev kļūtu sveša un bezdvēseliska. Tomēr tas brīdis, kad es krāmēju nost šī nelaiķa darba galdu ... ai, nē, īsti ne daba galdu, bet vairākas kopā sabīdītās virsmas, kuras bija kā darba ... vide,  es krāvu un krāvu instrumentus vienā koferī un domāju vienu - Āāāāā, nu, bāc, visi skrūvgrieži un stangas ir tik nolietoti un nolaisti, kā dēļ es tos nevaru vienkārši izgāzt ārā lūžņu kaudzē pie iepriekš minētajiem tukšajiem tehnikas korpusiem? Jo arī citi, kuriem šie instrumenti paliek tajos redz kaut kādu vērtību, kura ir virs metāla vērtības. Lieki. Jo tajā brīdī kad kāds tā vietā lai kaut Depiķī nopirktu pāris pilnīgi lietojamus skrūvgriežus, noraus skrūvei galvu ar šīm paliekām no laika kad es vēl čurāju biksēs, tad tā būs viņa paša vaina, ne mirušā radinieka gara naids. Akjā, un šīs atbrīvotās virsmas atbīdot vienu no otras atklājas, ka dažām no tām, kuras nebalstās uz tukšām izjauktas tehnikas šasijām vēl ir pilnas atvilkntītes, kuras šī darba virsmu kompozīcija neļāva virināt gadiem.

Da labi, OK, es, protams, neesmu nekādas perfektās kārtības uzturētājs, es arī reiz dzīvoju rūpnīcas kojās ar viena rinķa elektrisko plītiņu istabā ar darba galdu un izvelkamo gultu. Bet lai cik zem plītiņas būtu pabirušas drupačas un cik es ar roku noķēru peles, es tajā istabā nepīpēju. Nu, galvenokārt, jo es vispār nepīpēju, bet arī tāpēc, ka blakus istabiņā dzīvojošais pensionārs Peksis (kurš būtu atsevišķa stāsta vērts) pīpēja istabā un tas bija visai riebīgi. Bet šodien mēs pabijām arī mirušā cilvēka "kārtīgajā" darbnīcā. Es neturpināšu par kastītēm, jo tas attiecās uz visām telpām, kur mēs pabijām, no appīpētās radiostacijas ekrāna nācās noslaucīt tabakas kvēpu kultūrslāni (jo nekulturāls cilvēks nebūtu pīpējis cigārus, kuru kastītēs taču arī var sabērt tik ļoti vērtīgos Padomju laiku nodzeltējušos vadu galu kembrikus) tomēr es nesaprotu kā var būt tā, ka darbnīcas vienā pusē ir galds ar radiopārraides aparatūru, bet otra siena ir kā, nu, nezinu, 1900. gada staļļa plaukts, kurā stāv gan sarūsējušas ķēdes, gan visādi āķi, milzu skrūves un citas gaaadiem nekustinātas lietas. Un ne dizainisks plaukts kā kādā lauku krodziņā pie Gaiziņa, kurā ieskriet pēc mednieku desiņām un kraķīša, bet tāds plaukts, kuru bomzis-milzis varētu izlauzt no sienas, iemest meža ugunsgrēkā un tad salasīt nesadegušos bezformīgos metāla gabalus un nodot točkā lai citā točkā paslepus paņemtu 200L etanola mucu uz pohām.
--
M
an nav ne jausmas ko es darīšu un kāds būšu pēc gadiem 30 vai 40. Es pat īsti nezinu tā skaidri ko es gribētu darīt un vai nebūšu jau pārstrādāts vispasaules bioreaktorā. Bet es aizvien skaidrāk apzinos kāds es negribu būt. Un lai gan es šajā ex-computing-radiopunk kloākā atradu šo to savai aukstajai sirdij tīkamu, tomēr šī apziņa varētu būt vērtīgākais tur iegūtais.
 
 
Current Music: 32crash - Dawning Sun
 
 
( Post a new comment )
Zilog[info]3_5469mhz on October 2nd, 2017 - 09:04 am
:) njā, man vēl aizvien pagultē no vasaras stāv cd kaudze, kurus vajadzētu vienkārši izlidināt.
(Reply) (Link)
ctulhu[info]ctulhu on October 2nd, 2017 - 12:40 pm
ikšķile
(Reply) (Thread) (Link)
katodstars[info]katodstars on October 2nd, 2017 - 01:56 pm
Precīzi.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
ctulhu[info]ctulhu on October 2nd, 2017 - 02:12 pm
also tas pats, kas ar aviomuzeja Viktoru. Lidmašīnas ok, dzinēji ok, lidaparātu un aprīkojuma daļas ok, bet veci zābaki nah? vecas veļasmašīnas nah? nu tas par skalas apakšējo robežu tipa
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
katodstars[info]katodstars on October 2nd, 2017 - 03:07 pm
Vēl viens tā paša gadagājuma piemērs - Siguldas datorkolekcionārs Mihails. OK, viss kārtībā, mums ir labas attiecības, mēs mainamies ar interesantām lietām, viņa kolekcija ir masīva un tajā ir daudz dažādu ļoti interesantu un vērtīgu eksponātu. Vienīgi reizēm paskatot ko viņš forumos parāda kā jaunos eksponātus šķiet tā dīvaini - vai tad plastmasīgai mini vhs kamerai, simttūkstošos saražotam plaukstdatoram un visādām >486 kastēm maz jelkad būs kāda vēsturiskā vērtība? Protams, tas ir gaumes jautājums un katrs kolekcionē/atjauno ko vien grib, bet man pie viņa aci piesaista gan masīvie skaitļošanas tehnikas bloki, gan kuriozos izpildījumos taisītie Padomju laika Spektruma kloni, ne 90./00. gadu masu produkcijas izstrādājumi.
Tomēr pilnīgi iespējams, ka cilvēkam bez pieredzes tur ir tā pat kā man Aviācijas muzejā - daudz kas šķiet tik interesants ka to neinteresanto nepamana/neizprot. Plus aviācijas muzejs noteikti ir ir gājis uz priekšu iekārtojumā kopš pirmo reizi kad tur biju pirms >10 gadiem līdz pēdējai reizei pirms kādiem pieciem.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
ctulhu[info]ctulhu on October 2nd, 2017 - 03:28 pm
ā nu ja pirms 5 tad ir vērts aiziet vēlreiz, Il76 trenažieris ir uzlikts un vēl šādi tādi sīkumi.

also neesi kursā kā tur beidzās ar bunkuru kurā bija telefona centrāles un dozimetriskās iekārtas? Apskatāms vai noklājies?
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
katodstars[info]katodstars on October 2nd, 2017 - 04:31 pm
Oi, protams, zinu, jo tos gadus, nez, sešus atpakaļ kad ar Juri bijāt atbraukuši, tas biju es, kurš izrādīja saimniecību.
Stāsts ir garš un ne no tiem priecīgākajiem. Pāris vārdos - tajā pašā rudenī atklājās, ka elektrībai mums nemaz nav jābūt un tā ir atslēgta. Mēģinājumi to dabūt atpakaļ bija neveiksmīgi, tur palika mitrs un drēgns, lielu daļu savu lietu aizvācu projām, bet tad turieni uzlauza, savandīja un šis tas arī vērtīgs no turienes pazuda. Salasīju atlikušo derīgo, lūžņus izveda uzpircēji un tur vairs neesmu rādījies. Tagad cik zinu, tur ir man nepazīstami cilvēki ar līdzīgu tēmu (https://www.facebook.com/thebunkerlv/), kuri dabujuši elektrību atpakaļ un to visu tēmu pasniedz daudz smukāk un atraktīvāk kā mēs, bet par tehniskās puses zināšanām un aprīkojumu man nav ne jausmas. Neesmu mēģinājis sazināties kaut vai tādas cilvēcīgas lietas dēļ, ka ir nedaudz skumīgi - mēs ieguldījām nereālu laiku un padaudz līdzekļus tajā vietā un eksponātos lai mūsu domubiedru grupai tur būtu priecīgi, bet sabiedrībā to nest mums neizdevās it nemaz. Bet viņiem tas sanāk pat ļoti labi, par ko prieks.
Kas notika ar manu sakaru un pārējo aparatūru? Sāku īrēt garažu, ko daru vēl tagad un toreiz sāku meklēt telpas, kurās izvietot apjomīgo sakaru tehniku. Tomēr neizdevās atrast ieinteresētas izglītības iestādes, kuri būtu gatavi mums ziedot telpu priekš kolekcijas. Tuvākais bija RTK, kur pat aizgāju aprunāties, bet viena tehniskā vadītāja entuziasmu mums palīdzēt sagrāva administrācija, kura pateica, ka varam dabūt telpas par 2,5Ls/m2 (kas sanāca ap 150Ls mēnesī), kas, protams, nav paceļams. Kad sapratu, ka nesanāks un centrāles manā garažā sāk iet bojā, lielākās izpārdevu ārzemju kolekcionāriem, vairākas nelielās paturēju sev, atstāju VEF telefonu kolekciju, šo to no radiācijas mērīšanas un tā daļēji pārkāpu uz 80. gadu Padomju retrokompīšiem, jo tiem var atrast vietu arī mājās, ir smalkāka tehnika kā releji un daļu atjaunošanas darbu, piemēram, pamazām atjaunot datus no magnētiskajām lentēm varu esot jebkur pie kompīša.
Cik sanāk laiks, turpinu skenēt dokumentācijas un pa reizei uztaisu kādu rakstiņu tematiskajā forumā, piemēram, par modemiem:
http://www.phantom.sannata.ru/konkurs/2017/kt1714.shtml

Vai ja nu interesē, te tēma par to kā apgūstu un atjaunoju Padomju PDP-11 arhitektūras klonu DVK-2:
http://www.phantom.sannata.ru/forum/index.php?t=24124&a=stdforum_view&o=&st=0

Kaut kā tā.

--

Par aviācijas muzeju paldies, ņemšu vērā. Var būt jāsaņemas vēl šogad.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
ctulhu[info]ctulhu on October 2nd, 2017 - 06:58 pm
Aha, skaidrs. Apskatījos tās the bunker bildes, jums tehnikas bija būtiski vairāk/ interesanta, viņiem tur izskatās ka DP5, zīmuļu dozimetrs un gāzmaskas tikai. Par centrālēm žēl, bet nu labi vismaz ka ne lūžņos.

Aviācijas muzeju plāno pārcelt no vietas kur viņš ir tagad uz Skulti/ Mārupi, tas ir lidlaukam pretējā pusē. Top rakstīts projekts, kopā ar attiec pašvaldībām, viņiem ir plāns dabūt EU finansējumu, zemi dod pašvaldība. Par finansējumu iekārtot teritoriju, uzbūvēt vismaz nojumes un 1 ēku darbiniekiem/ sīkajai ekspozīcijai. Also iespējams ka tur varēs piedalīties arī privāti kolekcionāri, kuriem nav kur izvietot savas ierīces ja tēmas ir elektronika, sakaru tehnika un tml. Katrā ziņā as viņiem iespējams ir vērts saostīties.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
katodstars[info]katodstars on October 3rd, 2017 - 02:34 pm
Jā, lūžņos protams, ka nē. Anglis, kurš nopirka divus skapjus teicās, ka pa lielam ir tos iedarbinājis un ir priecīgs.
Aviācijas muzeja pārbraukšana gan šķiet visai episka un cerams, ka viņiem viss sanāks. Tas gals gan man nekādi nav pa ceļam un savas lietas pagaidām neplānoju kaut kur baigi eksponēt, tomēr, jā, var būt ar laiku jāliek par sevi manīt. Katrā ziņā paldies par info.
--
Par DVK/E-60, jā, tas, ko dabonu no Jura pārsvarā ir normālā stāvoklī. Ir vēl viens cilvēks, no kura pa laikam kaut ko dabonu, tur gan patrāpās gan aplasītas plates, gan sadauzīti korpusi, bet galvenais jau lai ir no kā sākt. DVK man jau tuvojas pilnīgi strādājošai sistēmai oriģinālajā komplektā, bet E-60, kurš ir paaudzi vecāks gan ir ļoti grūti kaut ko dabūt. Priekšpaneli, CPU plati M2, atmiņu P3 un sakaru plati UPO jau drīz būs gads kā meklēju. Krievijā var meklēt un nopirkt, bet tāds komplekts ar sūtīšanām un muitām izmaksātu pie diviem simtiem, tā dēļ labāk uz vietas meklēju.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
ctulhu[info]ctulhu on October 4th, 2017 - 12:06 am
Nu jā mans parastais algoritms situācijā ``par lielu, redundanti, etc..., bet nav gluži kaujams širpotrebs`` ir atdot viktoram. Pretī dabonu iespēju rakāties pa visādām incantām lietām. Fotografēt. Es ceru ka situācijā ar kapitālu celtni, kāda ir paredzēta, varēs arī restaurēt un tml. Pašlaik viss ir sabāzts totāli zip formātā un apskatāms tikai caur episku krāmēšanos. Viktoram patīk viss kas attiecas uz tehniku, kā jau teicu, manā skatījumā viņš ir drusku par platjoslīgu bet nu tā ir gaumes lieta.

skaidrs ja kkur redzēšu dvk/e60 formāta plates tad nekaušu bet atcerēšos piedāvāt šeit
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
katodstars[info]katodstars on October 4th, 2017 - 01:00 am
Paldies! Atkarībā no tā, kas patrāpās var interesēt arī kādas perifērijas, piemēram, GMD-70 dubultais 8collīgais flopiks, PL-150 perforators, vai pat tāda banalitāte kā E-60 alumīnija (!) priekšpanelis. Ar domu par patālu nākotni interesētu arī Elektronika S5-2103 un S5-2113 moduļi, jo pats S5-21 modulis ideālā stāvoklī man ir un gribētu kādā nākotnē no tā kaut ko inčīgu demonstrējamu uztaisīt.
Protams, saprotu, ka tas viss kaut ko maksā naudā vai graudā un ar to rēķinos.
Ērtāk sazināties varētu būt tiešā veidā, domāju, ka tūlīt e-pastā iekritīs mani kontakti.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
ctulhu[info]ctulhu on October 4th, 2017 - 01:09 am
aha, noted, kontakti ček
(Reply) (Parent) (Link)
ctulhu[info]ctulhu on October 2nd, 2017 - 07:01 pm
DVK/ E60 labs, plates norm stāvoklī, kondiķi nav noganīti
(Reply) (Parent) (Link)
[info]klusumz on October 2nd, 2017 - 09:16 pm
mm, salātu kastītes, laikam, ir 21.gs. versija mērkaķu tauku kastītēm.
"Labo cerību kastīties" ir tik jauks apzīmējums.
(Reply) (Thread) (Link)
katodstars[info]katodstars on October 3rd, 2017 - 02:27 pm
Jā, hehe, tas bija man vēl nezināms apzīmējums.
(Reply) (Parent) (Link)
almighty_j[info]almighty_j on October 4th, 2017 - 06:44 am
Ja [info]katodstars, tad lieta nopietna un ne jau trīs vārdos. Kā vienmēr - bauda lasīt.
Un, jā, par padomju psiholoģiskā mantojuma kokteili. Gan jau būsi sastapies ar citiem šādiem ļaudīm, kuri radiodetaļu vietā vāc traukus, kannas un visu, viņuprāt vērtīgo. Tīri senatnes instinkta pēc.
Laikam nesenajā žurnāla "Klubs" rakstā vēl lasīju par motociklistiem, kas devušies ceļā uz Ukrainu, un tur noplīstot, vietējais meistars lukturu remontam nepieciešamo alvu sakasījis no vecām platēm.

P.S. Ir cerības uz atsevišķo stāstu par Peksi?
(Reply) (Thread) (Link)
katodstars[info]katodstars on October 4th, 2017 - 08:22 am
Es domāju, ka mums katram ir kādi pavecāki radinieki, kas ar to sirgst vai ir sirguši. Kā nesen par to dzirdēju teicienu - "Līko tikai zārks iztaisnos". Vismaz labi, ka mums nav jādzīvo tādā laikā, kurš liek tādam kļūt.
Peksis, haha, par viņu visu ko esmu stāstījis, bet daudz kas varētu būt piemirsies. Kādu laiku jāļauj no atmiņu dzelmes viņam iznirt un tad pamēģināšu ko uzskribelēt.:D
(Reply) (Parent) (Link)
Foršais džekiņš: McIntosh I[info]petro on May 17th, 2018 - 01:56 pm
Es arī laikam lēnām kļūšu kā tas Tevis aprakstītais onka.
P.S. Man, iespējams, vajadzēs palīdzību lai iedarbinātu augstākminēto verķi.
(Reply) (Link)