katodstars ([info]katodstars) wrote on August 16th, 2016 at 10:08 pm
Sen uz galda nav stāvējis nekas radioaktīvs.
Reiz rakņājoties pa sava hlambara krāmu kastēm atradu vairākus ļoti vecus, bet jutīgus un nelietotus radiācijas sensorus. Ņemot vērā kādreizējo aizraušanos ar radiācijas mērīšanas tehniku, nolēmu, ka, eu, ja jau svarīgākā detaļa ir te pat rokā, varētu uztaisīt apkārtējās vides radiācijas fona monitoringu. Pat piemērota vieta nebija tālu jāmeklē - mums taču blakus darbam uz jumta ir eksperimentāla "meteostacija", kuru pa laikam izmantojam visādu sviestainu ideju pārbaudīšanai dzīvē.


Nu, neko, ķēros klāt. Pati konstrukcija barojas caur datortīklu no 24V, attiecīgi, man bija nepieciešams uztaisīt sprieguma pārveidotāju, kurš šos 24V paceļ uz Geigerskaitītāja lampām nepieciešamiem 400V. Pašus Geigerskaitītājus ieliku atsevišķā plastmasas kastītē, kura tos aizsargā no mitruma. Izmantoju divus skaitītājus. Vienu pliku, kurš skaita gan gamma, gan beta starojumu, otru skaitītāju pēc kāda radiācijas entuziasta ieteikuma ieliku iekšā vara caurulē,kura aiztur beta starojumu un skaitītājs skaita tikai gammu. Rezultātā ar otro mēru tikai gammu, bet no pirmās atņemu šo gammas mērījumu un iegūstu beta starojuma līmeni. Nav, protams, tas viss precīzi un tā, bet vismaz salīdzinošu radiācijas līmeni laikā tā varu mērīt. Iepriekš minēto skaitītāja elektroniku ieliku vienā kastītē kopā ar meteostaciju kontrolējošo Raspberry-Pi kompīti, kā arī nomainīju termo sensoru lai tas mērītu arī āra gaisa mitrumu ar domu, ka nākotnē varētu vēl citas lietas mērīt, piemēram, vēja ātrumu un ja izdomāsim kā panākt lai pie -30 viss nesasalst, tad arī nokrišņu daudzumu. Kad viss bija pārbaudīts un par strādājošu atzīts, kādā vakarā to uzliku un sāku zīmēt starojuma grafikus.


Dažas dienas vēlāk ievēroju nepārprotamu radiācijas pīķi. Hmm, nu, neko, sāku meklēt citu cilvēku onlainā izliktos radiācijas grafikus un uzdūros lapai radmon.org. Tas ir projekts, kurš uz kartes pasaulē rāda radiācijas līmeņus un jebkurš var savu paštaisīto radiācijas mērītāju ar vienkārša skripta palīdzību pieslēgt viņu sistēmai, vajag tikai palūgt sevi piereģistrēt un pielāgot šo skriptu savam mērītājam. Man šis projekts likās lieliska ideja, it īpaši, ja man viss jau ir gatavs un varu viņiem pieslēgties nepieceļot pakaļu no krēsla! Tā arī izdarīju un pēc dažām dienām arī Rīgā parādījās zīmīte, hehe. Starp citu, kā izrādījās, tad starojums jūtami palielinās stipra lietus laikā, jo lietus no gaisa uz zemi saskalo dažādus ātri sabrūkošus izotopus, kuriem uz zemes virsmas paliekot vairāk, palielinās starojums, bet lietum beidzoties un tiem sabrūkot tas atkal samazinās. Kā reizi šie starojuma pīķi iet kopā ar stiprām lietavām.

Pēc tam par šo runājot ar kolēģi - priekšnieku, viņš teica: "Eu, vispār foršs projekts! Zini, man ir tas kases aparāta displejs? Vari uztaisīt, ka tas stāv man uz galda un rāda datus no meteostacijas?"
Vai tad man divreiz jāsaka vai?Ak jā, pareizi, [info]kjiimikjis prasīja mērītāja shēmu. Shēmu pārzīmēju no skices. Tā var nebūt pilnīgi precīza un tai var būt nepieciešamas korekcijas, bet tā ir ļoti tuvai tai, kādu es lietoju. Ko darīt tālāk ar nomērītajiem pulsiem - tas ir katra paša ziņā. Es tos skaitīju ar Raspberry Pi un tālāk monitoringa sistēma no tā lasīja rādījumus. SHĒMA TE.
 
( Read comments )
Post a comment in response:
From:
Username:
Password:
Ievadi te 'qws' (liidzeklis pret spambotiem):
Subject:
No HTML allowed in subject
  
Message:

Notice! This user has turned on the option that logs your IP address when posting.