03 June 2016 @ 08:26 pm
"Kad dators uzkāpa uz galda un ielīda kabatā, tad tas man vairs nepatika"  
Biju te vienā dienā pikāpis LU skaitļošanas muzejā pagrābstīties gar īstu CM1420 kompīti (bildē), uzzināt ko vairāk par viņa datu nesējiem, saprast CM5400 cietā diska reālos izmērus (4MB, 70kg, LOL), paskatīties kā tas īsti izskatās iekšā un kopā ar līdzi paņemto cilvēku, kurš uz šāda aparāta ir nostrādājis 90-o sākumu parunāt par niansēm kā tad bija uz tāda aparāta ikdienā strādāt.
Nedaudz saskumdināja, ka pēc muzeja vadītāja vārdiem mēs bijām šogad otrie, kas vispār par muzeja apmeklēšanu interesējās. Tas tomēr ir psc, OK tajā vietā nav tik daudz visādas saprātīgu izmēru tehnikas kā Siguldas datorkolekcionāram Mihailam, bet tā pat, viņiem ir dažādas unikālas lietas no stipri veciem skaitļošanas sākumiem Latvijā. Plus tā vieta ir pašā Rīgas centrā, bet par to neviens nezina. Bet laikam jau muzeja uzturēšana un popularizēšana nav viņu prioritāte, plus tiem pāris cilvēkiem gados, kas to visu vēl uztur laikam nav spēka darīt ko vairāk kā saglabāt to, kas jau ir saglabāts. Būtu forši, ja arī tas tehniskais muzejs iedzīvotos tādā aktīvā vadītājā kāda ir VEF muzejam kopā ar jaunām asinīm kā tehnisko atbalstu.


 
 
Current Music: Vita Noctis - Hade
 
 
( Post a new comment )
cukursēne[info]saccharomyces on June 3rd, 2016 - 08:50 pm
ir vērts skolā pareklamēt kā potenciālu mācību ekskursijas galamērķi? vai vismaz vienkārši aizvest savus jauniešus tēmas par zinātni un kultūru ietvaros?
(Reply) (Thread) (Link)
katodstars[info]katodstars on June 3rd, 2016 - 09:09 pm
Zini kā, tā vieta ir tiešām tehniski interesanta, bet tā reāli pieņemu, ka manāmos gados esošie vadītāji, diemžēl, priekš skolniekiem varētu arī nenovadīt ļoti aizraujošu ekskursiju. Ar to, ko minēju, biju domājis, ka cerams ar laiku tai vietai kāds piešķirs vairāk atraktivitātes un mūsdienīgākas pieejas. Tā dēļ arī minēju VEF muzeju. OK, tas nav liels un populārs, tomēr vadītāja māk pieiet lietām tā, ka muzejā apskatītās tēmas var aizraut arī gados jaunākus cilvēkus. Pirms kāda gada bija vairākas lekcijas par dažādām ar VEFu saistītām tehniskām tēmām, pēdējo gadu muzeju naktīs ir dažādas atrakcijas par tēmu (šogad tukšā VEFa cehā rādījām filmas par rūpnīcu no kinolentām, aiziepriekšējā uz muzeju nakts laiku iedarbinājām VEF torņa pulksteni). Kaut kā tā.
(Reply) (Parent) (Link)
helvetica[info]helvetica on June 3rd, 2016 - 09:04 pm
Žēl, ka vispār nav kkāda mega zinātnes (vēstures) centra/muzeja, visādi šitādi retumi pa kaktiem sabāzti, par kuriem zina tikai tie, kam tas cīši interesē un pat nevienmēr arī tie..
(Reply) (Thread) (Link)
katodstars[info]katodstars on June 3rd, 2016 - 09:15 pm
Jā, protams, tas būtu mega interesanti, it īpaši, ja tādā vietā būtu arī interaktivitāte, kas to padarītu interesantāku. Bet laikam jau šobrīd vēl tā no augšas nevienu tas neinteresē un bez augšas kam tādam būt laikam ir nereāli.
Būtu kaut vai tādu tehnisko muzeju/kolekciju kopīga weblapa, jā.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
Azamat Bagatov[info]termostats on June 3rd, 2016 - 09:34 pm
Šādām idejām ir jānāk no apakšas, kurā izveidojas spēcīgu iniciatīvas grupa, kuru tad augšas var atbalstīt. Runājot par kaut kādu tehnikas muzeju, gan jau ja būtu ļaudis ar gana lielu gribu, finansējumu tam samestu arī nozares uzņēmumi bez tiešas valsts iesaistes. Īpaši jau tagad, kad konkrētajās nozarēs ir totāls speciālistu deficīts un katrs bērns un jaunietis, kurš ir pavilcies uz šādām lietām, ir zelta vērtē.
(Reply) (Parent) (Link)
Azamat Bagatov[info]termostats on June 3rd, 2016 - 09:55 pm
Jo nu kā tu iedomājies to interesi "no augšas"? Tipa kāda valsts iestāde izdomās, a davai, vajag tagad zinātnes un tehnikas muzeju un tad meklēs tur cilvēkus par 500 eur uz papīra? Nu tā nekas kruts un interaktīvs nekad neradīsies.

Vajag ļaudis, kas pavelkas un spēj atrast finansējumu. Pilnīgi noteikti, ka kaut ko var salasīt no fondiem, un pārējo sametīs SAF tehnika, Mikrotik, Lattelecom, LMT un visi pārējie.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
helvetica[info]helvetica on June 3rd, 2016 - 10:13 pm
Diemzel ta nav. Piemeram latvenergo muzejs ka tads shredingera kakis - gan ir, gan nav..
Aviacijas "muzejs" ar vienu pusatlaistu specialistu u.t.t. u.t.jp.

Vel jau ari praktiskas lietas - lu institutos ir pa kolekcijinam, kas tipa "muzeji", bet tu doma, ka sis kolekcijas tiks ta vienkarsi "atdotas" kadai citai institucijai? Nekad!
(Reply) (Parent) (Link)
katodstars[info]katodstars on June 3rd, 2016 - 10:14 pm
OK, Tev pa lielam ir taisnība, pati augša lemj par priekšlikumiem, drīzāk tad es teiktu, ka tad šādam projektam būtu jānāk no tā ko es saprotu kā "vidu" - cilvēkiem, kuri māk taisīt projektus, māk to pasniegt, zin par ko ir laicīgi jādomā. Tas, protams, ir stipri atkarīgs no iesaistīto muzeju aptvertās tematikas un šo muzeju darboņiem, tomēr tie, kas ir "apakša" nav ieinteresēti taisīt projektus, jo tāda projekta taisīšanas laiku tomēr interesantāk ir pavadīt darot lietas ar saviem "eksponātiem". Jā, protams, arī bez šīs apakšas projektu taisot neiztikt, jo apakša atkal nosaka to, kas galu galā būtu ekspozīcijā un kas no tā visa var būt interaktīvs. Es esmu šai apakšai pieskaitāms un zinu ne vienu vien citu tehnisku kolekcionāru, kurš savu kolekciju savācis savā mazajā telpiņā vai pat dzīvoklī un īpaši neiespringst par kolekcijas demonstrēšanu masām. Plus es zinu kā ir cīnīties par telpām vai elektrībām, visur dominē nauda un bez kādiem šādiem projektiem un finansējumiem ir tuvu nereālam vienam visu samaksāt. Bet ja es rakstīšu projektu, kurš lāpīs aparātus, hehe?
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
helvetica[info]helvetica on June 3rd, 2016 - 10:22 pm
Vispar muzeju vai zinatnes centru idejam janak olno apaksas un talak tas ir jalobe vai nu pashvaldiba vai valsts limeni (ministrijas), tiesa, tam apaksa jabut planam un materialam (esosai kolekcijai vai tml.) Un pecak velmei nolikt savas vieglas dienas uz administrativa darba altara.. ja kkas jau ir oficiali nofraktets ka institucija pasvaldibas vai ministrijas pasparne (var but ari privatais muzejs (kolekcionaru gadijuma), tam vnk ir jaatbilst MK noteikumiem un muzeju likumam), dabut piki talakam procesam nav gruti..
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
(Anonymous) on June 4th, 2016 - 12:18 pm
Tas tik tādā klusumā
Cepums par iepriekšējo atbildi, tajā daiļi aprakstiji reālo situāciju.
Bet ar to formālo muzeju būšanu un statusiem, ir tāpat kā ar visu pārējo pie mums - tiklīdz atzīsties ka Tev kas ir, tā, ja ne šodien, tad vienā dienā Tev liks par to maksāt.... līdz ar to, ir daļa kuri kolekcionē tikai sava prieka pēc, bet ir tādi kas būtu labprāt arī publiski muzeji, taču baidās no 1) diezgan drastiskajiem noteikumiem par "muzeja" statusu 2) baidās kas būs ja atzīs uz papīra ka ir kolekcija (atceramies gadijumu, pirms pāris gadiem, kad visām vērtībām, vecākām par 18xx gadu, pēkšņi uzlika statusus/liegumus/"aizsardzības"....) 3) Finansiālā puse, publiskam pasākuma, pat stabilā situācijā, tomēr savācās diezgan dārga, sanāk tīra labdarība, kas ne vienmēr ir slikti, bet to atstāsim rokfeleriem.
Cerams, ka ar laiku radīsies kolekcijas un publiskas vismaz izstādes, jo paskatoties kā iet Mihaela kolekcijai - arī tur nav baisi lielais apmeklējums, tā runā vismaz, un arī viņam nav viegli dabūt telpas izstādei Rīgā (kāds var piedāvāt, tad droši sakiet).
Par šo LU muzeju vispār internetā ir diezgan dziļos meklējumos iespējams atrast dažus rezultātus. Tiešām necenšās īpaši reklamēties, lai gan kolekcija nebūt nav daudz mazvērtīgāka par Mihaela kolekciju, tās abas ir grandiozas vērtības.
(Reply) (Parent) (Link)
helvetica[info]helvetica on June 3rd, 2016 - 10:16 pm
It ka www ir nacionala muzeju krajuma kopkatalogs, kura tiek digitalizetas muzeju kolekcijas, tiesa, tikai akrediteto muzeju un tikai pamatkrajums - nez, kads ir statuss shiem te specializetajiem kaktiem ar vinu "krajumiem"..
(Reply) (Parent) (Link)
Zilog[info]3_5469mhz on June 3rd, 2016 - 10:08 pm
Ko tik visu no tevis nevar uzzināt :) Nu mini muzeji ar šauri specifisku tematiku ir undergrounds principā, un ja tos vēl nepopularizē... Vasarā biju komponista Pētera Barisona muzejā – kaut kur Sēlijā, mājā, kur viņš dzīvojis. Uz muzeju uzdūros pavisam nejauši, roadtripojot pa Latviju.
(Reply) (Thread) (Link)
katodstars[info]katodstars on June 3rd, 2016 - 10:22 pm
Hah, jā, šo es arī zinu, LU ir arī lieliska aviatoram Frīdriham Canderam veltīta ekspozīcija un arī meteorītu kolekcija, tos redzēju tikai tā dēļ, ka LU strādājošam mammas brālēnam palīdzēju reiz tur kaut ko darīt. Elektronikas un Datortehnikas institūtam arī ir dažādu viņu izstrādātu iekārtu ekspozīcija, par to uzzināju, kad tajā ēkā gāju pie čoma pēc kaut kādām lietām un to pamanīju caur stiklu. Vienam paziņam dzīvoklī ir nopietna aviācijas sakaru tehnikas kolekcija ar unikāliem eksponātiem, kuru viņš vispār nereklamē. Un gan jau tie nav vienīgie.
(Reply) (Parent) (Link)
(Anonymous) on June 3rd, 2016 - 11:47 pm
mhm, katru dienu pa rādio stāsta par ieceri RTU telpās Kaļķu ielā ieviest laikmetīgās mākslas muzeju. Tādam vēsturiski tehniskam muzejam tur būtu atbilstošāka vieta. Bet tā jau tas nenotiek, puf.
(Reply) (Thread) (Link)
(Anonymous) on June 4th, 2016 - 12:29 am
Laikmetīgās mākslas muzejā var apgrozīt nemazus miljonus, bet kaut kādu vecu dzelžu apgrozāmībai ir trīs vai četras nulles mazāk. So simple it is.
(Reply) (Parent) (Link)